ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До връх Ботев
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Между другото като се спомена маркирането, пътеката от Сопот към Добрила изобщо не е ясна. И макар напоследък да е модерно да се бори човек с паркаджиите, то там е извън парка и няма да има проблеми. Та ето - поле за действие има в Централен Балкан, остава да се намери и някой добър човек да закове десетина табелки на ключовите места Wink


Коя пътека от Сопот към Добрила не е ясна? Тази от манастира към междинна ли. Ако е тя пътеката си е маркирана и е супер. Имам трак и точки. Скоро ще го кача с билетче
Вто Сеп 29, 2015 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Dimo Kolev написа:
vladofff написа:
Yan4o написа:
Хм, преди 10-ина дни минах от там (за сефте) и ми направи впечатление, че още от началото, малко след моста, почваше синя марка и си вървеше с пътеката точно до разклона при масата с пейките. От там вече е ясно - продължаваше за Водните дупки наляво и за х. Плевен надясно. Доста ясна и сравнително прясна маркировка ми се стори.

Вярно, че трасето "Водни дупки" беше зелено - очевидно го бъркам, сигурно защото все нощно време минавам от там, а на диодно осветление иди разбери кое е синьо и кое зелено...Значи все пак са мазали по дърветата.


СИНЯ. Не четеш.


някак си се надявах да е зелена... Щото ако е синя, очевидно пак някой е свършил велика свинщина - перпендикулярно засичащи се различни пътеки с една и съща боя....


Владо не е така тук. Идеята им е да е кръгов маршрут. Тръгваш от мостчето по кабела и стигаш пейките. Отскачаш до Водните дупки, връщаш на обратно и излизаш на пистата до хижата. После слизаш по която си искаш пътека към Мазането. Може би една от двете трябваше да е маркирана в синьо за да стане пълно едноцветно кръгче. Най-добре т.н. зимна пътека. Защото и тя излиза до пистата и може ако не искаш да ходиш до хижата направо да се спуснеш надолу. То това също е глупаво де - да се измориш и да не седнеш да пиеш една бира. Ама има хора всякакви. Някои не щат хижи.
Вто Сеп 29, 2015 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, ето и още едно доказателство, че управата не спазва елементарни правила. "Отклонението" до водните дупки е досущ толкоз дълго, колкото остатъкът от синята пътека. Накак хипотетично си представям един (за пръв път) комеминеец, който се набухва в мъглата на Жълтец и намира червена маркировка, която го праща на юг и като свърши мъглата се оказва в ...Карлово. Просто някой си е направил кръгче... червено кръгче.
Вто Сеп 29, 2015 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ясно, ето и още едно доказателство, че управата не спазва елементарни правила. "Отклонението" до водните дупки е досущ толкоз дълго, колкото остатъкът от синята пътека. Накак хипотетично си представям един (за пръв път) комеминеец, който се набухва в мъглата на Жълтец и намира червена маркировка, която го праща на юг и като свърши мъглата се оказва в ...Карлово. Просто някой си е направил кръгче... червено кръгче.


Туй за Жълтец си прав. Там е голяма глупост. И аз съм го правил това. Абе до Карлово не слязох ама после драпах нагоре
Вто Сеп 29, 2015 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:

Коя пътека от Сопот към Добрила не е ясна? Тази от манастира към междинна ли. Ако е тя пътеката си е маркирана и е супер. Имам трак и точки. Скоро ще го кача с билетче

Изобщо не знам, че пътеката почва от манастира. На картата на Домино е дадена маркирана пътека от долната лифтова станция, която минава под лифта, после се излиза на пътя и се продължава по него. Явно от Домино пак нещо са объркали, често им се случва в Стара планина. Казаха ни, че все пак ще я хванем пътеката при деветия стълб, където минава под лифта, може и да е било така, защото видяхме двама човека, които слизаха, но нито марки видяхме, нито табелки. И после не можахме да намерим мястото, където се отбива от пътя. За сметка на това велосипедистите бяха минали преди това с инструменти и така хубаво бяха заравнили тяхната - да ти е кеф да ходиш Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Сеп 29, 2015 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Dimo Kolev написа:

Коя пътека от Сопот към Добрила не е ясна? Тази от манастира към междинна ли. Ако е тя пътеката си е маркирана и е супер. Имам трак и точки. Скоро ще го кача с билетче

Изобщо не знам, че пътеката почва от манастира. На картата на Домино е дадена маркирана пътека от долната лифтова станция, която минава под лифта, после се излиза на пътя и се продължава по него. Явно от Домино пак нещо са объркали, често им се случва в Стара планина. Казаха ни, че все пак ще я хванем пътеката при деветия стълб, където минава под лифта, може и да е било така, защото видяхме двама човека, които слизаха, но нито марки видяхме, нито табелки. И после не можахме да намерим мястото, където се отбива от пътя. За сметка на това велосипедистите бяха минали преди това с инструменти и така хубаво бяха заравнили тяхната - да ти е кеф да ходиш Smile


Утре ще я кача дя я видиш. Има такава която тръгва и от долна станция но не е маркирана. По нагоре маркираната съвпада за кратко с тази на колелетата после излиза на пътя. Имаше табела на разклона
Вто Сеп 29, 2015 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Може ли да ми кажете откъде трябва да хвана маркираната пътека от Сопот към х. Добрила?
Пет Ное 18, 2016 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Може ли да ми кажете откъде трябва да хвана маркираната пътека от Сопот към х. Добрила?

Аз преди 2 години маркировка не видях.

Има поне 3 варианта:

Първо: Пътеката под лифта, започваща от долната лифтова станция.

Втори вариант - пътеката, започваща от манастир "Свети Спас", която може би е маркирана с жълто. Пак повтарям - аз жълти марки при манастира не видях. Тя върви първо покрай Манастирската река, като после завива на запад и излиза под лифта след стълб номер 9. Има я на картата OpenStreetMap (превключва се от падащото меню в горния десен ъгъл):

http://www.kade.si/#map=17/2755020.21/5261456.89/0

Има и трета, немаркирана пътека - след манастира, след като се пресече реката, се продължава през гората - вляво, на северозапад - стръмно по диагонал. Тази пътека излиза пак под лифта при стълб номер 9 и се съединява с другите 2 пътеки.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Ное 19, 2016 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за насоките! Миналата събота и неделя направихме прехода, но чак сега ми остана време да споделя как беше пътеката.

На отиване тръгнахме по пътеката, започваща вляво от манастир "Свети Спас" (тази, която си описал като Втори вариант). Пътеката е маркирана в жълто, като боята е доста стара и на рядко, но я има. На някои места са сложени чисто нови табели за хижа Добрила. По едно време подминахме отбивката, където завива към лифта, и стигнахме до едно водопадче, понеже си имаше утъпкана пътека до него и ние си я следвахме. Но от там няма накъде да се продължи и като се върнахме малко видяхме отбивката, на която пък изобщо нямаше никаква табела или маркировка.

Ето как изглежда пътечката:


Жълтата маркировка:




Новите табели:


Така изглежда нашият трак до сливането с камионния път след пресичане на лифта (от там нагоре вече е ясно):


Бонус - залез и изгрев от хижа Добрила:






На слизане намерихме друга пътека, слизаща в Сопот. Тръгва се от х. Добрила по синята маркировка, после завива надясно към местност Конарското, следва вр. Голям купен и Остро бърдо. Тя не е маркирана и при достигане до гората имахме затруднения да я намерим заради шумата. Накрая излиза от другия край на манастира. Ето как изглежда трака:


Иначе тази пътека е доста по-красива и панорамна от камионния път, защото си върви по билото, влиза в горички и постоянно се откриват прекрасни гледки.




Благодаря още веднъж за помощта и насоките! Smile
Съб Ное 26, 2016 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
По едно време подминахме отбивката, където завива към лифта, и стигнахме до едно водопадче, понеже си имаше утъпкана пътека до него и ние си я следвахме. Но от там няма накъде да се продължи и като се върнахме малко видяхме отбивката, на която пък изобщо нямаше никаква табела или маркировка.



Бе то има как да се продължи до някъде и след водопада... но да не обяснявам, че има водохващане все пак.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Ное 26, 2016 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Няма как, трябва да се кача на първенеца и то при при първа възможност. Предвид употребата на емблематичните ни железници, палатка, малко мерак и първо минаване, възникват няколко въпроси, на които надявам се да намеря тук отговор. Плана е за дву-три дневен преход (ако наистина е толкова красиво и успея да обера някоя мандра, може и повече), по маршрут Карлово (Бешбунар) - "синята" пътека през х. Равнец - з. Бункера - Ботев - "жълтата" пътека под Параджика - покрай заслоните - "Голямата върба" - поречието на Тунджа - Калофер. Та въпросите са следните:
- статистически кой месец да очаквам върха и околния топрак да останат без сняг?
- между споменатият извор и хижа може ли да се намери подходящо място за палатка?
- заслоните по маршрута (Бункера, Ботев, Маринка, Михайлов ...) отворени ли са и дали може да се нощува в тях, в случай, че реша да си спестя палатката?
- дали спускането към Калоферският манастир, не е по-добрият (обгледен) вариант?
- в Карлово и Калофер таксита има ли?
- каквото друго се сетите, че би било полезно за начинанието, спокойно може да го споделите!!!
Пет Фев 10, 2017 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Няма как, трябва да се кача на първенеца и то при при първа възможност

Тоест, как така трябва - качването на Ботев да не са го направили задължително? Very Happy
Зависи от годината, но би трябвало през май да няма сняг, освен преспи на някои места.
Аз не бих мъкнал палатка.
От х. Равнец до върха стигаш спокойно за един ден. От върха също би трябвало да слезеш за 1 ден без нужда от междинно преспиване.
Бункера е пастирска колиба. Ботев би трябвало да работи, но и да няма оставят вратата отключена и може да се влезе. Имаш опция и при метеоролозите горе на върха.
Маринка последния път като минах оттам беше кочинка. Михайлов и заслона под него са служебни, правени са заради метеоролозите (преди много години, когато са се качвали пеша), последно като минавах бяха заключени, вратите са здрави, метални. Но мисля, че не би имал нужда от последните три на слизане.
В манастира не разбрах как искаш да стигнеш. Имай предвид, че самият манастир е в дола при реката. Може да минеш отгоре по рида м-у Бяла река и Тунджа. Ще излезеш в Клофер през лозята. Върви се по черен път, приятно е и имаш гледка.
В Калофер таксита май няма, но не ти и трябват. От площада тръгват разни автобуси за Карлово и Пловдив, автобуса за гарата тръгва точно навреме за влака, ако те влече, може и пеша да идеш до гарата.
Не забравяй ракия, чесън и сланина, също дъждобран, че времето бързо се сменя, случва се теб на билото да те вали, а 300 метра встрани да грее слънце.
Пет Фев 10, 2017 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Е как?! Да обичаш планината, па да не се качиш до Ботев! Това е като да идеш в Лувъра и да не видиш Мона Лиза или минеш през Видин и да се не снимаш с Рози и т.н. Laughing
Мерси, ще имам предвид всичко което написа! И на мен не ми се носи две кила палатка, ама си ми дава сигурност и автономия. Още повече, че не съм от скоростните планинари и с два дни надали ще мина, а и БДЖ и разни други фактори ...
От Голямата върба има означена в зелено пътека надолу към манастира - нея имах предвид, но това е като резерва.
С бързата промяна на времето в района съм запознат горе долу.
Та два квадрата равна повърхност между Бешбунар и Равнец да се намира някъде?
Пет Фев 10, 2017 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Равнец е равен само отгоре, докато се качиш е стръмен от всички страни.
Сега като се замисля, има места за палатка, последния път като минавах даже видях ловци на бивак (по-скоро хапване и пийване край огъна ня теферич).
Ама как да обясня къде беше, пък и май нямаше вода наблизо...
Задължително ли е да спиш точно по пътя м-у Карлово и х. Равнец?
Пет Фев 10, 2017 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Не е задължително, но ако разписанието на железницата се запази и не закъснее (о, чудо), в Карлово ще бъда към 3 след обед. Като мина и през музея, няма да имам никакво време за набиране на височина. Иначе ми се искаше първата нощувка да е при Бункера, но това в случай, че съм по-рано в града.
Пет Фев 10, 2017 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 5 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov