ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
маршрут Урдини езера
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
маршрут Урдини езера
Автор Съобщение
Вальо



Регистриран на: 12 Яну 2013
Мнения: 3

Мнение маршрут Урдини езера Отговорете с цитат
Зравейте, нуждая от Вашите съвети относно планирана разходка в Рила с тръгване от ЦПШ и по две нощувки на х.Мальовица и х.Иван Вазов. Единия ден сме отделили за обиколка на Урдини езера с евентуалните две възможности гледайки по картата:
1.Тръгване от х.Мальовица, разклон Първа тераса,преминаване между Ушите и Мальовица, Урдини езера и връщане пак от там до х.Мальовица.
2. Тръгване от х.Иван Вазов, Раздела, преди Зелени камък слизане до Урдини езера и връщане пак от там до х.Иван Вазов.

Приемам и други удачни предложения. Благодаря на всички които ще се включат.
Сря Авг 05, 2015 6:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: маршрут Урдини езера Отговорете с цитат
Вальо написа:
1.Тръгване от х.Мальовица, разклон Първа тераса,преминаване между Ушите и Мальовица, Урдини езера и връщане пак от там до х.Мальовица.


Приемам и други удачни предложения. Благодаря на всички които ще се включат.

Горното намирам за малко безсмислено. Освен това, ако не си ходил вече там, пътеката под Ушите е меко казано трудна за откриване. Най-добре е от ЦПШ да тръгнете леко надолу към яворова поляна, след което по урдината долина да достигнете езерата, после вече да се качите към Мальовица. Отдолу нагоре пътеката личи по-добре, но най-важното няма да се връщате по вече преминато трасе.
Сря Авг 05, 2015 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Бих ти препоръчал Урдините да ги направите в деня , в който ще се придвижите от х.Мальовица към х.Иван Вазов , като вариантите за достигане до езерата са от няколко различни посоки . Първият път когато аз ходих към Урдини минах точно по упоменатия от теб вариант 1 като е нужно да се отбележи , че пътеката при слизането в долината между Мальовица и Ушите има два варианта : Първият е продължаване само надолу покрай изворите на Мала Урдина река , през клека и достигане до Урдина река , от където нагоре се изкачваш към езерата (при този вариант се губи много височина) ; Вариант Втори е при слизането в долината да следиш каменните пирамидки , които се отделят вляво към рида Мермера (посока юг - юз) ,той води към ез.Удавника . В близост до Удавника са и Горната и Долна Паници . След това може да се отиде до Триъгълника , Рибното и Плиткачо и да се качиш към Зелени Рид , после Раздела и х.Иван Вазов . И при двата посочени варианта има каменни пирамидки и пътечки по тревните участъци , така че ако можете да се ориентирате по карта ще успеете да се оправите . Имай предвид , че обиколката на всичките езера изисква доста ходене . Ако пък ползваш GPS - приемник ще ти бъде още по-лесно . Вариантът през рида Мермера до езерата Удавника , Горна и Долна Паници съм го записал на трак , ако имаш GPS - приемник и ти трябва трака - пиши на лични .
Сря Авг 05, 2015 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Вальо



Регистриран на: 12 Яну 2013
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията. Причината за връщането до изходния пункт е възможността да сме с малко багаж a и връщането по същия маршрут се надявам да бъде малко или много по-леко тъй като с нас ще има и един младеж на 11. Разполагаме с пешеходен GPS и мисля, че ще се оправим с пътеките.
Сря Авг 05, 2015 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
За да не отварям нова тема, да попитам и аз нещо за маршрута около Урдините езера.

Мисля да ги обиколя след обиколка на 7-те Рилски езера, от там към Раздела, вр. Дагма и спускане към Урдиния циркус. И да се върна през вр. Зелени камък и Харамията към х. 7-те езера. Та въпроса ми е дали може да се направи това кръгче и ставали за един ден? Колко е долу-горе обиколката на Урдините езера?
Чет Авг 13, 2015 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Румче немога да ти кажа за времената, ама да знаеш ако закъснееш, че на урдини има две къщички където можеш да преспиш идеални са чисти спретнати вътре има каквото е необходимо дърва печка легла и т.н.На ловната дружинка от Говедарци са поддържат си ги, спал съм там идеално е ...това като вариант ако закъснееш нещо.
Чет Авг 13, 2015 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
За 7-те и Урдини в един ден няма да смогнеш , за Урдините си трябва цял ден и , тъй като са сравнително отдалечени от изходните точки , самото достигане до тях изисква повечко време . Миналата седмица наминахме из част от циркуса и надникнахме в най-модерната и голяма къщурка , находяща се над ез.Долна паница , къщичката бе в идеален вид , чиста и уютна . И , както след всяко хубаво нещо трябва да следва и лошо , оказа се че едната от двете качени и поставени нови пейки отвън е частично счупена само няколко дни след монтирането и ... (припомних си тутакси в каква страна живеем Sad )
Чет Авг 13, 2015 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kraishte



Регистриран на: 17 Фев 2014
Мнения: 33

Мнение Отговорете с цитат
Седемте и Урдините за един ден се правят без проблем (стига да няма сняг). Миналата година правихме този маршрут, като няколко човека от групата баха без почти никакъв опит в планината и се справиха. Пропуснахме само Малкото Урдино езеро, което е и най - отдалечено от другите. На връщане минахме покрай Харамията, но ви съветвам, ако искате да слезете по - бързо да минете отново през Сълзата и Окото - повече километри са, но се минават по - бързо.
Сря Май 25, 2016 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Kraishte написа:
Седемте и Урдините за един ден се правят без проблем (стига да няма сняг). Миналата година правихме този маршрут, като няколко човека от групата баха без почти никакъв опит в планината

Е , ако водачи на групата са Шабан Мустафа и Дизела , определено става Laughing
Сря Май 25, 2016 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Д. Петров



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 4

Мнение Х. Мальовица - Урдини езера - Яворова поляна Отговорете с цитат
Здравейте!
Планирам екскурзия от х. Мальовица до Урдините езера и Яворова поляна.
Някой минавал ли е по този маршрут и може ли да ме посъветва как да го премина /пътеки, маркировки/.
Благодаря Ви предварително.

ПП. възможен е и обратния маршрут.

Д. Петров
Пет Юли 15, 2016 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Х. Мальовица - Урдини езера - Яворова поляна Отговорете с цитат
Д. Петров написа:
Здравейте!
Планирам екскурзия от х. Мальовица до Урдините езера и Яворова поляна.
Някой минавал ли е по този маршрут и може ли да ме посъветва как да го премина /пътеки, маркировки/.
Благодаря Ви предварително.

ПП. възможен е и обратния маршрут.

Д. Петров
Здравейте!

Какъв е транспортът? В колко часа е планът да се тръгне от ЦПШ "Мальовица" или х. "Мальовица"?
За 1 или 2 (повече) дни е планиран преходът? Къде е планът да се нощува? Снимки на залез/изгрев?
Всичките ли езера е задължително да се обиколят, или някои от тях може друг път? Върхове за качване?
Коя е крайната точка на прехода и кой е най-късният час, в който може да се стигне до тази крайната точка?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юли 15, 2016 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Д. Петров



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за бързия коментар.
Идеята ми следната.
1/ нощувка на х. Мальовица
2/ х. Мальовица (през вр. Мальовица и Додов връх) или ако има алтернативно минаване до Урдини езера. Желателно е да се мине през някой от върховете с хубава гледка към Урдиния циркус (за снимка).
Слизане до Яворова поляна (по Урдина река) и след това до ЦПШ Мальовица (където да се пренощува).
Не съм сигурен дали е възможно да се обиколят всички езера за един ден (вкл. снимки и почивка). Има ли вариант за нощувка в района на езерата?

ПП. Ще приема съвет, ако смятате, че е по-подходящ обратния маршрут.
Още веднъж, благодаря.
поздрави
Митко
Пет Юли 15, 2016 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Според мен е възможно, но без Додов.
Най-добре да се пропусне и Мальовица, а да се мине по Овчарския улей към Мальово поле и от там покрай Ушите към Урдиния циркус.
Пет Юли 15, 2016 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Според мен - за 1 ден може да се обиколят всички езера (правил съм го без 1 езеро), но не си заслужава.

Аз бих направил следното:

Х. "Мальовица" - Заешката пътека покрай Куклата или от Първа тераса по пътеката през Овчарския улей - Мальово поле - Мальовишките езера и северната стена на Мальовица - кратко отскачане до връх Ушите - слизане в Урдиния циркус (пътеката на места се губи, има няколко стръмни слизания и качвания, губи се денивелация, която после трябва да се наваксва) - ез. Удавника (Ботаническото) - ез. Горна паница - ез. Долна паница - Втора колиба (http://www.kade.si/#map=19/2596881.42/5187848.29/0) - ез. Триъгълника - залез - нощ на Втора колиба.

Втора колиба - изгрев (например от тук http://www.kade.si/#map=19/2596897.93/5188116.02/0) - ез. Долна паница - ез. Удавника (Ботаническото) - ез. Горна паница - без пътека внимателно по северния ръб до Додов връх (http://www.kade.si/#map=17/2597732.48/5186619.33/0 - доколкото си спомням върви се източно от ръба и се излиза малко под котата на Додов връх) - връх Дамга и снимки на езерата в Урдиния циркус от билото - седловина Раздела - връх Зелени камък - слизане по пътеката до Рибното езеро - ако има време - ез. Плиткачо - Втора колиба - по долината на Урдина река - Първа колиба - Яворова поляна - ЦПШ "Мальовица" (- х. "Мальовица").

Ако имате някакви въпроси - питайте.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юли 15, 2016 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Д. Петров



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много!

Ако имам допълнителен въпрос, отново ще разчитам на Вашата помощ.

Хубав ден
Пет Юли 15, 2016 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov