ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Другите многодневни пешеходни маршрути в Българските планини
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Другите многодневни пешеходни маршрути в Българските планини
Автор Съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 95
Местожителство: ГА701

Мнение Другите многодневни пешеходни маршрути в Българските планини Отговорете с цитат
Дали не е време да отворим нов подфорум в частта на Е-тата?

Човек като е затворен вкъщи и няма какво друго да прави, започва да ръчка къде.си и да проектира маршрути, е и с помощта на комоот.цом.

В този ред на мисли, не е ли вече време в подфорума с Е-тата да отворим нов под-под-форум за останалите сългодневни пешеходни маршрути в България. А те могат да набъбнат осезаемо. Ето моите предложения, които планирах на комоот.цом

1. Тур Странджа. гр. Елхово - с. Синеморец - къмпинг Силистар. Маратонски вариант - 6 дена, 220 километра, Д+ 2890; Д- 2970.

2. Малкото Е-3. Траверс на Средна гора. с. Герман - с. Злати войвода. Нормален вариант - 12 дена, Д+8520; Д- 9200.

3. Макодоно-Српската граница. Тепърва ще го планирам. От с. Струмешница - Огражден - Малащевска планина - Влахина планина - Осогово - Руй планина, х. Руй. Тепърва ще планирам.

Бих се радвал да чуя и вашето мнение.

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Чет Апр 16, 2020 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Много интересни идеи! Най-много ми допада третата. Между Осогоска и Руй, има още 3 планини - Чудинска, Милевска и Кървав камък. Така стават общо 8 планини. А защо началото да не е от връх Тумба в Беласица? Само си теоритизирам - едва ли бих тръгнал скоро на такъв многодневен маршрут.

Тези дни и аз си чертая някои маршрути, но за еднодневни или двудневни ходения.
Пет Апр 17, 2020 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Чудесна идея!

Когато се обособи разделът „НАЦИОНАЛНИ МАРШРУТИ И СПОРТНИ ПРОЯВИ“, първоначално в него нямаше подфорум за Е-8. Попитах админите и модераторите „Ще се направи ли раздел и за Е-8 (тъй като интерес вече има и дано по този начин се стимулират публикации за този привлекателен маршрут)?“ в тази тема: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=60330#60330. Отговориха ми:

Speedy написа:
...
stefan_iliev38 написа:
Ще се направи ли раздел и за Е-8 (тъй като интерес вече има и дано по този начин се стимулират публикации за този привлекателен маршрут)?

Да. Когато се пусне първата тема веднага ще бъде отделена в самостоятелен подфорум. Не е проблем да се направи и сега, но ще стои празен.

...


Така че давайте да пишем теми за други дълги маршрути.

А може темите за тях да се съберат в един подфорум (между „E-8 Рила-Родопи“ и „Спортни прояви“) с примерно име „Други национални маршрути“.

Аз лично бих написал за националния поход „По пътя на Ботевата чета Козлодуй – Околчица“, но не съм го минавал целия пеша, така че не мога.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Апр 17, 2020 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
Е-нещо си : Сакар-Странджа.

За дни не знам. Варианти колкото искаш. За предпочитане по границата. Но не по самата ограда, защото е доста психясващо, имаш чувство, че си в затвор и нищо интересно не се вижда, а покрай селата.
А има и доста интересни неща да се видят. Проблемът е, че мостът над река Тунджа покрай Лесово (Лесово-Радовец) го няма и най-близкият е при Срем. Поне това ми каза преди няколко години един дядо. Иначе ако човек е пеш може да се пробва с плуване.

А за предложението на Стефан - по-интересен ще е дългият вариант - Тимок-Тумба, а защо не чак до Кулата.
Пет Апр 17, 2020 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
ogobogo написа:
Е-нещо си : Сакар-Странджа.

...Проблемът е, че мостът над река Тунджа покрай Лесово (Лесово-Радовец) го няма и най-близкият е при Срем. Поне това ми каза преди няколко години един дядо. Иначе ако човек е пеш може да се пробва с плуване.


Там е мостът, но изглежда малко странно Very Happy
Дядото иначе е прав де, по него не се минава. Мостът е телен, отдавна неподдържан, ръждясал и изтърбушен. Отделно слизането от равното горе до реката и обратно си е приключение от класа, особено лятото Laughing Така или иначе, реката може да се прегази внимателно и с малко риск през някои от бързеите.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 17, 2020 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Миналото лято се престрашихме да минем по ужким третокласния път 908, означен всъщност като 796 на разклона при първокласния път 9. В по-голямата му част представлява по-скоро нещо като отдавна занемарена тясна паркова алея, която обаче минава през интересни и живописни, сравнително рядко посещавани местности.



























Приятни места за колоездене и не само. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Апр 17, 2020 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 95
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
...А защо началото да не е от връх Тумба в Беласица?....


Страхотно предложение, благодаря!

Да се добави в списъка и маршрута от Резово до Дуранкулак. Razz

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Пон Апр 20, 2020 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dr_rammstein



Регистриран на: 15 Сеп 2009
Мнения: 22
Местожителство: Радомир

Мнение Отговорете с цитат
Интересна е темата. Е-тата са ясни. Още по-хубаво би било да имаш време, средства и кураж да направиш пълните машршути. В частта си у нас те имат и друго предимство, освен че предлагат авантюра, красиви гледки и са дълги - но всичко това може да се постигне във всяка една голяма планина у нас, ако отделиш поне 2 седмици. Така например чарът на Ком-Емине е, че преминаваш (почти) цялата Стара планина по билото запад-изток (и отиваш пеш на море). В Е 4 пък идеята да преминеш през 5 планини до естествения край на прехода - Гръцката граница също прави прехода нещо повече от няколкодневно ходене из планини. Та в този ред на мисли, един такъв преход трябва да има нещо допълнително, което да му придаде чар, че да може да се нареди до Е-тата. Тези, които ми идват на ум, са:
* Резово-Дуранкулак - Да преминеш цялото Черноморие от граница до граница, от Резовска река до нос Сиврибурун. Максимално близо до морето. Има ходене по плажа, черни пътища, пътеки, шосе, абе всичко. Много добре би се получило и с колело. Забавно е да се направи в разгара на летния сезон. Жега е, ама как само те гледат, докато си пробиваш път през човешката джунгла на Слънчака, нарамил голяма раница, с мръсна тениска и шапка с покривало за тила.
* Тимок-Тумба - Западните покрайнини от граница до граница. Прекосяват се много планини. Струва ми се по-удачно за велопреход, заради немалко шосе и много черни пътища, но е предизвикателство и за пеш. Поради липсата на утвърдено трасе, става за всякакви импровизации по маршрутра, според както ти е кеф. Тук имам питане, някой правил ли го е това трасе пеш или с колело ?
* По стъпките на Ботевата чета - Исторически и патриотически наситен преход. Всяка година се прави организирано, но понеже се включват много деца, е замислен по-лек за малко повече дни. Инак може да се направи за 3-4 дни. Според мен, преходът, който почва от Козлодуй, може да не свършва на Околчица, а на Лютиброд, доколкото там е последния бой на Ботевата чета (Рашов дол).
*Поклонническият път „Рилският Чудотворец“ - Пълният маршрут е от Никопол до Рилския манастир. Това е родното Камино. Този преход лично съм решил да го мина, когато узрея за него, т.е. да го мина като поклонник, а не като турист. Прави се организирано, предвид че по пътя се извършват служби, няма как да е иначе.
За тези се сещам аз. Има и други преходи като "По стъпките на Левски", "По стъпките на Тодор Александров", но те някак не можаха да събудят интерес у мен, за да ги наредя до другите преходи. Хубави са ни Е-тата, но нека не спираме само до тях, а да популяризираме и други смислени дълги пешеходни маршрути у нас. Ако се сещате за други трасета и аз желая да науча за тях.

_________________
https://asprovv.blogspot.com
Пет Апр 24, 2020 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dr_rammstein написа:
.................................................
* Тимок-Тумба - Западните покрайнини от граница до граница. Прекосяват се много планини. Струва ми се по-удачно за велопреход, заради немалко шосе и много черни пътища, но е предизвикателство и за пеш. Поради липсата на утвърдено трасе, става за всякакви импровизации по маршрутра, според както ти е кеф. Тук имам питане, някой правил ли го е това трасе пеш или с колело ?
...............................................................


Преди години Валентин Видеков (vidval в Панорамио преди да му се случи случка...) е преминал по цялата западна и южна граница плюс източна и северна (като за последните две не съм съвсем сигурен точно къде и как). Цялото това голямо приключение, пред което Е-тата пасти да ядат, човекът е правил на части (тази година 10-20 дни, следващата пак и т.н.), като мисля че е започнал от устието на р. Тимок през 2007 г. Преди няколко години (не повече от пет) човекът прави представяне на цялото си вече завършено приключение в Полския културен център, на което аз присъствах и мой приятел, който го познава от години ме запозна с него. Та какво си спомням от това събитие в най-общи линии:
1. От устието на Тимок до мястото, на което българо-гръцката граница трайно става р. Марица при Свиленград до тройната пирамида при Капитан Андреево човекът се е движил по граничната линия (там където граничната линия е река едва ли е джапал/плувал по средата), като я е напускал само за да заобиколи някоя и друга непреодолима за обикновения турист преграда (скала и т.н.), както и за да си търси вода и място за бивак. Началото на прехода му по българо-турската граница е по време, когато нелегалната мигрантска вълна там беше започнала и затова не е получил разрешение от Гранична полиция да следва точно граничната линия. Сега малко ми се губи как точно е процедирал там, но мисля че е вървял по най-близките пътища до бившото ЕСС (кльона) или по неговото трасе.
2. Първите години е ходил само с "руската" военна карта 1:50000, а след това и с GPS, но откъде точно е започнал да ползва уред не помня.
3. Заснел е абсолютно всяка гранична пирамида от района на Брегово до района на Свиленград. Допреди на Панорамио да му се случи някаква случка, тези снимки бяха видими в Гугъл Земя.
4. Понякога се е движил сам, понякога с придружител.
Съб Апр 25, 2020 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
dr_rammstein написа:
.................................................
* Тимок-Тумба - Западните покрайнини от граница до граница. Прекосяват се много планини. Струва ми се по-удачно за велопреход, заради немалко шосе и много черни пътища, но е предизвикателство и за пеш. Поради липсата на утвърдено трасе, става за всякакви импровизации по маршрутра, според както ти е кеф. Тук имам питане, някой правил ли го е това трасе пеш или с колело ?
...............................................................


Преди години Валентин Видеков (vidval в Панорамио преди да му се случи случка...) е преминал по цялата западна и южна граница плюс източна и северна (като за последните две не съм съвсем сигурен точно къде и как). Цялото това голямо приключение, пред което Е-тата пасти да ядат, човекът е правил на части (тази година 10-20 дни, следващата пак и т.н.), като мисля че е започнал от устието на р. Тимок през 2007 г. Преди няколко години (не повече от пет) човекът прави представяне на цялото си вече завършено приключение в Полския културен център, на което аз присъствах и мой приятел, който го познава от години ме запозна с него. Та какво си спомням от това събитие в най-общи линии:
1. От устието на Тимок до мястото, на което българо-гръцката граница трайно става р. Марица при Свиленград до тройната пирамида при Капитан Андреево човекът се е движил по граничната линия (там където граничната линия е река едва ли е джапал/плувал по средата), като я е напускал само за да заобиколи някоя и друга непреодолима за обикновения турист преграда (скала и т.н.), както и за да си търси вода и място за бивак. Началото на прехода му по българо-турската граница е по време, когато нелегалната мигрантска вълна там беше започнала и затова не е получил разрешение от Гранична полиция да следва точно граничната линия. Сега малко ми се губи как точно е процедирал там, но мисля че е вървял по най-близките пътища до бившото ЕСС (кльона) или по неговото трасе.
2. Първите години е ходил само с "руската" военна карта 1:50000, а след това и с GPS, но откъде точно е започнал да ползва уред не помня.
3. Заснел е абсолютно всяка гранична пирамида от района на Брегово до района на Свиленград. Допреди на Панорамио да му се случи някаква случка, тези снимки бяха видими в Гугъл Земя.
4. Понякога се е движил сам, понякога с придружител.


Дано да си пази архива, защото имаше много ценни снимки. Ако някога реши да напише и пътепис със снимки за това уникално приключение ще се получи едно много интересно и полезно четиво.
Съб Апр 25, 2020 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Аз също бях поканен от приятел-съфорумец и присъствах на едно представяне на Валентин Видеков в Полския институт в София:

Презентация: "България по края" или да обиколиш земята от Рая

Ако съм запомнил правилно по Дунав и/или в Черно море е използвал каяк, поне в част от маршрута.

По-късно, през лятото на 2018 г., Валентин сподели с мен, че се залавя с осъществяването на нова идея, която има намерение да разгласи в по-широк кръг след като понапредне.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Апр 25, 2020 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dr_rammstein написа:
...
* По стъпките на Ботевата чета - Исторически и патриотически наситен преход. Всяка година се прави организирано, но понеже се включват много деца, е замислен по-лек за малко повече дни. Инак може да се направи за 3-4 дни. ...

Ботевата чета е стигнала от Козлодуй до Околчица за 4 дни, но е вървяла през първата нощ, така че все едно стават 5 дни.
Днес организираната група прави похода от Козлодуй до Околчица за 5 дни, но преди това имат 1 ден за събиране в Козлодуй, значи стават 6 дни и на 7-мия ден походът се закрива.

За съжаление тази година походът няма да бъде проведен за първи път от 73 години - заради коронавируса!

Отменят похода по пътя на Ботевата чета

dr_rammstein написа:
...
*Поклонническият път „Рилският Чудотворец“ - Пълният маршрут е от Никопол до Рилския манастир. Това е родното Камино. Този преход лично съм решил да го мина, когато узрея за него, т.е. да го мина като поклонник, а не като турист. ...

И аз така мислех, като тебе - че трябва да узрея, за да го мина този поход, но човек, който го е минавал, ми каза, че било обратното - минаването на похода те кара да „узрееш“. Така че -


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Апр 25, 2020 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
dr_rammstein написа:

*Поклонническият път „Рилският Чудотворец“ - Пълният маршрут е от Никопол до Рилския манастир. Това е родното Камино. Този преход лично съм решил да го мина, когато узрея за него, т.е. да го мина като поклонник, а не като турист. Прави се организирано, предвид че по пътя се извършват служби, няма как да е иначе.


Поклонническият път „Рилският Чудотворец“ е, според мен, една софийска интерпретация на оригиналния път на мощите на Свети Иван Рилски и представлява поход, който тръгва около 1 август от столичния храм „Св. София“, преминава през Витоша, Верила и Рила, и на 6 август – Преображение Господне, приключва в Рилската света обител. https://rilskipoklonnik.bg/

За мен по-верен е походът, наречен Светият път, който следва пълния път на мощите на Свети Иван Рилски от Велико Търново, през Никопол и т.н. до Рилската света обител. https://holypath.eu/
Цитат:
След получаване чудодейните мощи на св. Йоан Рилски в Търново участниците изминават пътя от старата българска столица през град Никопол, манастира "Св. Георги" при гр. Плевен, Садовския манастир при с. Садовец, Карлуковския манастир, Долнобешовския манастир, Тържишкия манастир, манастира "Св. Йоан Пусти" при гр. Враца, Черепишкия манастир, Курилския манастир "Св. Йоан Рилски" при гр. Нови Искър, ротондата "Св. Георги" в София, Кладнишкия манастир, посрещнати тържествено при днешния гр. Дупница и гр. Рила достигат метоха "Орлица" и Рилската света обител, в която са посрещнати радушно, като денят на връщане мощите на Рилския чудотворец се превръща в един от празничните дни в православния ни календар.

През миналата година от 30 юни до 31 юли 2019 година се проведе Поклоннически пешеходен поход „Светият Път”, който за първи път премина по маршрут максимално близък до пътя на пренасяне мощите на Свети Йоан Рилски от Велико Търново до Рилския манастир. Походът беше организиран за отбелязване по достоен начин 550 годишнината от връщане мощите на Св. Йоан Рилски в Рилската света обител през 1469 година.
Нед Апр 26, 2020 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


dr_rammstein написа:
...
*Поклонническият път „Рилският Чудотворец“ - Пълният маршрут е от Никопол до Рилския манастир. Това е родното Камино. Този преход лично съм решил да го мина, когато узрея за него, т.е. да го мина като поклонник, а не като турист. ...

И аз така мислех, като тебе - че трябва да узрея, за да го мина този поход, но човек, който го е минавал, ми каза, че било обратното - минаването на похода те кара да „узрееш“. Така че -


Един кратък пътепис за похода от лятото на 2017 година
Поклоннически път "Рилски чудотворец" - 2017 година /първи ден/
Поклоннически път "Рилски чудотворец" - 2017 година /втори ден/
Поклоннически път "Рилски чудотворец" - 2017 година /от трети до шести ден/

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Апр 29, 2020 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Да допълня малко информацията по темата:

Цитат:
На 1 юли Църквата празнува едно от значимите събития в нашата духовна история – връщането на мощите на св. Иван Рилски Чудотворец от Търново в Рилската обител.

Скромният отшелник от Рила планина живял през X век, по времето на св. благоверни цар Петър. Още приживе наричали Йоан земен ангел и небесен жител. Заради голямата му вяра и духовност Бог му дал дарбата да помага на хората и да върши чудеса.

На 18 август 946 година св. Йоан напуснал този свят (виж Успение на св. Йоан Рилски), а 34 години след успението си той се явил на сън на своите ученици и им заповядал да изровят нетленното му тяло и да го пренесат в Средец. Там мощите на светеца били пазени в продължение на два века.

През 1195 година цар Асен тържествено ги пренесъл в столицата Търново.

През 1496 година, след като получили разрешение от султана, монасите от Рилската обител върнали мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир.


Източник:
http://www.pravoslavieto.com/life/07.01_sv_Ivan_Rilski_moshti.htm

За пренасянето на мощите на светеца през 1195 година в столицата Търново, разбрах от един пътепис на многоуважаваният Пелитко:





Източник:
https://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=121:s-belitza-s-stanchov-han-spirka-bazovetz-gara-krastetz&Itemid=175
Сря Апр 29, 2020 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov