ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Трудния начин за достигане на Аневско кале

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Трудния начин за достигане на Аневско кале
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Трудния начин за достигане на Аневско кале Отговорете с цитат
Не помня от кога се каня да го направя това слизане от Незабравка до Аневско кале и Сопот, но ето тази неделя тръгнах. Предварителния план беше да се кача през съседния рид, през Солукая и Коджаалан до горната част на сопотското Куру дере, да го пресека някак и да изляза в горната част на Чавдарлъка и от там надолу към калето. Още преди да тръгна разумно се отказах от този вариант на качване, но само за сега.
Горе, преди Незабравка налях вода от чучура и седнах да се чудя от къде да се завирам в шубрака. Избрах да тръгна надолу между вилите и под последната излязох на поляна, след която започваха скалите. Първоначално реших да ги заобиколя през гъстата гора в дясно към Куру дере, но след първия пасаж смених посоката и се преместих от другата страна, към Асар дере. Изключително диво място, нямаше дори и животински пътеки! С падане, ставане, суркане се добрах до първото открито място:



Не знаех още какво ме чака, но поглеждайки от страната на Куру дере, разбрах, че съм на прав път - т.е. заобикаляне само от към Асар дере.
Куру дере:



Следваше нова порция шубрак и скали. Поглед назад към вече изминатото, х. Незабравка трябва да е някъде в гората, горе на заден план:



По някое време излязох на скалите, в горната част на Чавдарлъка. Появиха се и първите човешки боклуци, което идваше да покаже, че надолу ходенето ще е песен.
Чавдарлъка, нейде долу се вижда и калето:



Съседния рид със Солукая:





Калето от Чавдарлъка:



Чавдарлъка се оказа приятно място за слизане в облачно време, за качване в слънчево ще е точно обратното, нещо подобно на Заногата.

Балканска чубрица:



Долната част на Куру дере, противно на името долу си шумеше реката:



Следва продължително слизане със заобикаляне на скалите и ето го Аневско кале:



Остана качване по скалите и въжето. Поглед нагоре към Куру дере:



На заден план - цитаделата:



Цитаделата с трите вертикални стълби:

[img]hhttp://rashev.users.photofile.ru/photo/rashev/200725344/xlarge/214999291.jpg[/img]

Поглед назад:



Поглед от цитаделата. На заден план се вижда от къде съм слязъл, плешивото петно е Чавдарлъка, а зад него всичко се губи нейде по високото:





Цитаделата:





Оставаше финалното слизане, след което още няколко километра жега до Сопот.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Пет Юли 07, 2017 2:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Авг 31, 2015 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Re: Трудния начин за достигане на Аневско кале Отговорете с цитат
Поздрави, много хубав поход.

mislesht написа:
........... да се кача през съседния рид, през Солукая и Коджаалан .....................


Солукая и Коджаалан и на мен са ми в програмата за изкачванията, ама незнам кога ще им дойде реда. Все пак от снимките, които си публикувал, си мисля, че е по-добре това да стане или на пролет преди или малко след разлистването или на есен след листопада. Твоето мнение какво е?
Пон Авг 31, 2015 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Би било добре. Почти сигурно до Солукая има път или пътека, който прави широк завой на запад. От там нагоре може и да има до някъде, но може и да няма. Долу в началото на пътеката за калето има чешма, почти в Асар дере, нама я на картата.
Може на есен да се разберем да ходим натам заедно. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 31, 2015 8:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Може на есен да се разберем да ходим натам заедно. Wink


Пон Авг 31, 2015 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Решихме и ние да минем да го видим...тръгнахме от Сопот,покрай лифта и нацелихме пътеката за Калето(то има и табелка) после продължихме по ръбчето нагоре до стръмната поляна,където според БГМ пътеката кривва към Асар дере...там обаче се появиха сини стрелки,сочещи нагоре Question и ние им се доверихме!(после като гледах ОФРМ се оказа че там я има тая пътека) По камъните и докато стихнем гората-там беше очакена кутията от синята боя(доста притеснително),но се появи жълта и много стара червена боя..."аве боя да има" викаме си SmileSmile и карахме по нея...в един момент обаче стрелката показа наляво и ние кривнахме-явно е била за идващите отгоре а пътечката минава през Асар дере чак в основата му и отива към пътя.Да ама на нас не ни се връщаше и като шибеци са прекатерихме през някакви скаляци и излязохме на постройките под х.Незабравка Smile наградата беше юнаците в най-долното бунгало дето ни нагостиха, че и напоиха Alcohol
в крайна сметка-доволен съм че изкарахме цялото ръбче догоре Smile
Пон Окт 10, 2016 8:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Само така! Wink
Аз маркировки нито съм търсил нито съм гледал. Приех, че няма и така.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 10, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov