ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Здравословно хранене в планината

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Здравословно хранене в планината
Автор Съобщение
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Здравословно хранене в планината Отговорете с цитат
Бях посъветван да повдигна тази тема, тъй като се оказа, че има интерес.

Според мен нещата стоят по следния начин - колкото по-краткотраен е похода - толкова повече е възможно да бъде здравословно храненето.

Личен опит: При походи от 1 до 3 дни без никакъв проблем си нося цялата нужна храна за похода и не е нужно да прибягвам до полуфабрикати.

Какво нося ? Варени яйца, домашна сланинка (в по-студено време), домашни луканки (в по-хладно време), сандвичи с краве масло и пълнозърнест хляб без мая, квас и култивирана ппшеница, мед, истинско сирене, кашкавал. Принцеси със същия хляб в 2 вариант - с кашкавал или сирене, яйце, чубрица. Сладки - в повечето случаи от пекарна "Слънце и Луна", които са без изкуствени мазнини, бяла захари бяло брашно. Ядки, разбира се. Плодове, но малко, тъй като тежат. Според похода може някаква домашна приготвена манджа с кафяв ориз, картофи, домашно месо и такива неща. Варени бобови култури. Абе много неща. Smile Винаги ми остава храна...Smile

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Пет Сеп 04, 2015 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Re: Здравословно хранене в планината Отговорете с цитат
Мавруд написа:
Бях посъветван да повдигна тази тема, тъй като се оказа, че има интерес.

Според мен нещата стоят по следния начин - колкото по-краткотраен е похода - толкова повече е възможно да бъде здравословно храненето.

Личен опит: При походи от 1 до 3 дни без никакъв проблем си нося цялата нужна храна за похода и не е нужно да прибягвам до полуфабрикати.

Какво нося ? Варени яйца, домашна сланинка (в по-студено време), домашни луканки (в по-хладно време), сандвичи с краве масло и пълнозърнест хляб без мая, квас и култивирана ппшеница, мед, истинско сирене, кашкавал. Принцеси със същия хляб в 2 вариант - с кашкавал или сирене, яйце, чубрица. Сладки - в повечето случаи от пекарна "Слънце и Луна", които са без изкуствени мазнини, бяла захари бяло брашно. Ядки, разбира се. Плодове, но малко, тъй като тежат. Според похода може някаква домашна приготвена манджа с кафяв ориз, картофи, домашно месо и такива неща. Варени бобови култури. Абе много неща. Smile Винаги ми остава храна...Smile


Ей на тва му викам аз здравословно хранене в планината! #nomnom

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пет Сеп 04, 2015 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Аз взимам и подвижна скара, въглища 5 кила, кебапчета и кюфтета, наденица и помагало на Шишков Shocked но на автопоход Laughing
Това е храна за 3.5 дни ходене, не повече от 3 кг заедно с опаковките, и пак ми остана:

консерви 4 риба тон и 1 свинско, бадеми 3Х200 гр,мед виж обилно 1 кг, нескафе, сухари 400 гр, Хай 5 ZERO със забавено освобождаване на магнезий за избягване на схващания, че не съм в много добра форма. Малко ядене, добро ходене . Много ядене, пуфтене и полягване.
Пет Сеп 04, 2015 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Мавруд



Регистриран на: 21 Окт 2010
Мнения: 180

Мнение Отговорете с цитат
Междудругото аз също не съм фен на многото хранене. За походи до 3-4 дни също мога само сутрин и вечер по малко да ядем и предимно на вода. Но за повече време вече започва сериозен тормоз над тялото. Иначе зимата предпочитам предимно мазнини и белтъчини. Дават много сила, енергия и топлина.

_________________
ЕП "Български железници"
http://www.bgrail.eu/news
Пон Сеп 07, 2015 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zLaGaD



Регистриран на: 06 Мар 2015
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Аз, ако ще го минавам догодина похода Ком Емине, не знам как ще си замъкна само яденето, за пиенето да не говорим. Май ще трябва да си купувам АТВ с багажник да го мина!? Laughing
Пон Сеп 07, 2015 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
imanolov



Регистриран на: 07 Май 2020
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, ще направя повторен опит да съживим тази тема, надявам че със споделянето на моя режим ще помогна и на други, които спазват орграничения с храната, но пък харесват да са на планина за 3-4 дни. Ще започна с това, че спазвам кето диета вече 2 години, и съм направил само 2 похода с този режим, но пък нямах почти никакви затруднения относно храненето и спазването на режима. Нещо интересно, което забелязах когато правих и двата похода беше лекотата, която усещах. Моля ако някои друг спазва подобен режим да сподели мнение дали изпитва нещо подобно?
Преди да направя първи поход с този режим се бях подготвил за голямо предизвикателство, тъй като въглехидратите са много намалени при тази диета, а по време на поход имаш нужда от енергия. Учудващо беше, че не усетих някаква голяма разлика при издръжливостта си, дори обратно.
Чет Май 07, 2020 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
imanolov написа:
Здравейте, ще направя повторен опит да съживим тази тема, надявам че със споделянето на моя режим ще помогна и на други, които спазват орграничения с храната, но пък харесват да са на планина за 3-4 дни. Ще започна с това, че спазвам кето диета вече 2 години, и съм направил само 2 похода с този режим, но пък нямах почти никакви затруднения относно храненето и спазването на режима. Нещо интересно, което забелязах когато правих и двата похода беше лекотата, която усещах. Моля ако някои друг спазва подобен режим да сподели мнение дали изпитва нещо подобно?
Преди да направя първи поход с този режим се бях подготвил за голямо предизвикателство, тъй като въглехидратите са много намалени при тази диета, а по време на поход имаш нужда от енергия. Учудващо беше, че не усетих някаква голяма разлика при издръжливостта си, дори обратно.

А двата похода, които сте направил, са откъде докъде? А спомняте ли си какво точно ядохте по време на походите?

П.П. Съжалявам, но още щом прочетох, че тази диета не позволява да се яде хляб - и ме загубихте безвъзвратно! Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 07, 2020 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хлябът е хубаво нещо, стига да е хляб от истинско брашно (без значение цвета - бяло, черно, пембено и т.н.), от този тип, който нашите баби са пекли веднъж седмично и са завивали в месали...

Когато става дума за хранене в планината, винаги се сещам за родопската песен - Торнал е Тодьо
https://www.youtube.com/watch?v=cH65SUHho1Q

Торнал е Тодьо

Торнал е Тодьо на гурбет да иде, /2 ...................................... торнал = тръгнал
на гурбет да иде, пари да печели. /2

Майка му сбрала полан тас с апраци /2 .................................. полан тас с апраци = пълен тас с малки сърмички
и един месальчик с овсяни колаци. /2 ..................................... месальчик с овсяни колаци = кърпа с овесени палачинки

А га е стигнал Кърджалийскиян камень, /2 ............................. Кърджалийскиян камень -> скала до с. Момчиловци (до там са били изпращани гурбетчии за Кърджали)
сьоднал Тодьо прогюмка да прави, /2 ..................................... прогюмка = закуска

Та е утапанил полан тас с апраци /2 ....................................... утапанил = изплюскал (мой превод, за да има смисъл)
и един ми месальчик овсяни колаци. /2 ..................................

А га затросил о пунгяна с тютюнян – /2 .................................. пунгяна = кесия за тютюн
забурил я Тодьо в новине потури. /2 ....................................... забурил = забравил

Ворнал са Тодьо пунгяна да троси /2
и са й своршил Тодюму гурбетян. /2
Пет Май 08, 2020 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
За многодневни походи, когато всичко трябва да е в раницата, нося газово котлонче, на което за вечеря правя оранжева леща със сушени зеленчуци и подправки(става за около 7 минути варене), а на закуска си правя фиде със сирене и мед. Сиренето, естествено е вакуумирано и е на малки разфасофки, та издържа бая време. За през деня - каквото душа иска - хляб с квас, плътен и нахранващ, ако стои в тензух, изсъхва, вместо да мухляса. Нещо месно - пастърма. Сушени плодове, ядки, шоколад, лешников тахан с мед...
Вто Май 12, 2020 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaggy86



Регистриран на: 12 Фев 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Пробвал съм различни неща през годините. Ето малко обща информация. Според мен най-важно е доброто планиране. Има голяма разлика между храненето в природата когато отивате за една разхода 5-12 часа, престой на див къмпинг на Кара Дере например за 7 дни или няколко дневен преход с хижи или няколко дневен преход без достъп до зареждане с храна.

Белтъчини>
Да нося консерви не ми е удобно-тежат излишно, плюс често съдържанието им не е качествено.
сушено месо тип пастърма има най-голям хранителен запас спрямо теглото си от естествените неща. Аз лично ползвам и протеин на прах. Яйцата са много хубаво нещо за еднодневни преходи и див къмпинг, но не са подходящи за 3-5 дни без зареждане.

Въглехидрати>
избягвам да ги нося при преход без зареждане, иначе за див къмпинг 1 кило ориз може да те изхрани за седмица комбинирано със зеленчуци в 2-3 готвения . Плод или два за еднодневен преход също са полезни. Най-доброто решение тук е меда-супер полезен и много калоричен за грамажа си. 100 грама са близо 300 калории.

Мазнини>
ядки и фъстъчено масло, както и за любителите сланина. Зехтина също има много полезни съставки и държи едно от първите места в категорията калории спрямо тегло.

След много различни комбинации, напоследък си правя домашни протеинови барчета със протеин на прах, различни видове ядки, мед и фъстъчено масло. Замесват се въпросните съставки в желана консистенция и след това леко се затоплят/запичат за да се оформи нещо като голяма бисквита на дъното на тавата, която се реже на парчета. С една кутия около 500 грама изкарвам ако съм сам 3 дни.

Проблема е когато става дума за преход без достъп до храна за 3-4 дни- има креативни решения като лиофилизирана или космическа храна>

Идеята е че се изкарва водата от готовото ястие или плод/зеленчук и то става в пъти по леко без да си загуби хранителните стойности. При сипване на вода и загряване храната добива отново вида си и може да се консумира. https://www.economy.bg/lifestyle/view/36951/Hrana-za-kosmonavti-Made-in-Bulgaria / https://www.ikht.bg/ За съжаление не успях да видя как може да се купят тези български храни директно. В магазините за екипировка има много чужди производители, но при цена от 10-15 лв на порция не мисля че има смисъл за нашите условия.

Също така гледах и за възможност сам да си приготвям такава храна има подходящи уреди за домашно ползване. Евтините изкушители струват между 80-100 лева докато качествените такива са между 500 и 800 лева. Смятам да си закупя в бъдеще качествен такъв и ще споделя резултати.
Сря Юни 10, 2020 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Моят нов (стар) режим по "съживената" тема Отговорете с цитат
tzezko написа:
............…. човекът, за разлика от другите хранещи се същества на Планетата, има и душа и приемайки храна, храни и нея. Дори смятам, че предимно нея. И не следва да я измъчваме с каквито и да било ограничения или прекалявания. Тук някъде намирам истината за храната, в частност и за храната в планината.
С всичките си сетива е необходимо да възприема храната човекът. Още от входната врата ароматът да му погали обонянието, да се засмее окото когато през прозорчето на фурната зърне препечената кожичка на пилето, било то и най- обикновен бройлер, да се чукне с ближния с чашка тъмна бира за радост на небцето и душата.
И кога ще протече по- ведро денят ти, излизайки от затрупания с метър сняг заслон, обувайки пантите за 5- 6 часов преход? Когато си изсипал шепа чия в устата си или като с филийка две си изсърбал две купи гореща пача, застроена богато с жълтъци и прясно мляко, с плуващи магданозчета между златистите кръгчета мазнина.Във втория случай, убеден съм, ще лети туристът като моторна шейна с широка верига нагоре по склона и като вятърът надолу.
Ами представете си подобен преход със снегоходките. Пуф- паф, пуф- паф по баира! После спираш, и вместо да изсипеш в уста от найлоновото пликче две лъжици киноа, наклаждаш огънче, набождаш парче сланинка на едно шишче, нагряваш го, пъхаш го заедно с червен пипер, чубричка или сминдух между две препечени филийки, прокарваш го с едри глътки домашно червено вино, от стръка праз лук може даже направо всички да отхапват. Е, как да не ти пее душата!? Та това мултиплицира всичката плюсова емоция до момента! И колкото повече дребни екстри си измислиш, толкова по- висока е степента.
Естествено, най- голямата екстра (дарба свише е да я притежаваш) е, в смях и веселие да съумяваш да споделяш всичко това с верни другари.
А шарената прясна вратна пържола на мраморна плоча?! Е**м ти нахута, хумуса и лимеца заедно и поотделно! Да ме прощава модерацията.

Пред Райските врати опашката е една. Никой няма предимство, независимо, че е изял един тон годжи бери и изпил цистерна зехтин. Даже може и да го махнат от опашката задето е измъчвал душата си. Въпреки че Отгоре са толерантни към проявите на лош вкус и погрешно мнение.

Сря Юни 10, 2020 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov