ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поведение при гръмотевични бури. Дискусия
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Поведение при гръмотевични бури. Дискусия
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...Но не мога да си представя, че е била волтова дъга с дължина два метра и половина при селско напрежение не по-високо от 200 волта. Тогава?


Ще стане значително по-високо от 200 волта ако мълния уцели домашната инсталация или външното окабеляване близо до къщата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 17, 2023 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това ако се беше случило, нямаше да я има къщата! Навън нямаше гръмотевична буря. Явно е имало някакво електрическо поле, което е избило през лампата. Но никога повече не съм наблюдавал подобен случай при доста по-силни гръмотевици. Дори в София, където инсталациите са далеч по-стабилни, съм виждал да пада гръм нейде в съседство и да примигва лампата, но директни токови удари не са ме застигали. Затова и съм още жив!
Пет Мар 17, 2023 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, ще споделиш ли последствията от "електрическата случка" или спомените са останали обвити в тайнствена мъгла?!
Едни ясни такива, биха могли да хвърлят достатъчна доза светлина относно феномена, въпреки, че за така поставен казус, съм леко-далеко скептичен.

Не мога да си представя как една мълния ще избере "глухите улички" за да се разходи, вместо да разтовари мощно, бързо и ефективно, на по удобно място.
Въпреки това, при все, че дори Науката не може да обясни някои феномени в областта, склонен съм да допусна, че не са плод на нечия фантазия.

пп. А, обяснил си, в известен смисъл, докато пиша. Все пак?!
Пет Мар 17, 2023 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нямаше последствия. Просто се чу рязък пукот и понеже бях седнал срещу крушката, видях как едно змийче се заби от фасунгата в циментения под. Порази ме дължината на разряда - два метра и половина. Случвало ми се е да изскачат искри при изключване на контакти, ама чак такова чудо?

Те затова я описват като "кълбовидна мълния", е не като обикновената "стреловидна", която директно се забива от небето в земята. Тая се разхожда. Напълно разбирам, че никой не е с готов фотоапарат да снима толкова рядко явление. Освен сега с камерите по улиците да се проследи. Ще чакаме!
Пет Мар 17, 2023 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Напрежението е било достатъчно високо за да пробие от фасунгата до земята, но заряда е бил малък, затова си чул пукот, а не гръм и е нямало последствия.
Пет Мар 17, 2023 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Напрежението е било достатъчно високо за да пробие от фасунгата до земята, но заряда е бил малък, затова си чул пукот, а не гръм и е нямало последствия.


Нещо като 4.5-7.5 мегаволта за тия 2.5 метра.
Късметлия е Владо Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 17, 2023 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз знам, че не напрежението, а силата на тока (амперажът, демек) е меродавен за последиците. Човек, като се реши с гребен, прескачат искри по няколко десетки хиляди волта - колкото е в жицата на някои влакове. Shocked
Пет Мар 17, 2023 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Аз знам, че не напрежението, а силата на тока (амперажът, демек) е меродавен за последиците. Човек, като се реши с гребен, прескачат искри по няколко десетки хиляди волта - колкото е в жицата на някои влакове. Shocked


Тоя изказ на математик леко ме смущава Cool
Ако примем, че имаме циментов под, фасунга и въздух между тях в общо ел. поле, разликата в електрическия потенциал на двете точки трябва да е 4,5-7,5 мегаволта, за да прескочи искра.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 17, 2023 6:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Без да изпадам в електрически подробности само напомням за нещастните опити за селфи, върху жп превозни средства.
С "токът" се обичаме много. Често се случва да ме тресне, а кучката редовно разрежда натрупан заряд от електрони по козината си, през студен и влажен нос, в долната част на гърба ми- обича да лежи на диването, близо до споменатата ми анатомия.
Прекрасно антиревматично удоволствие.
Пет Мар 17, 2023 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Така де, но тази искра може да е многоамперна като при влаковете, може и да е слаба като при котката. Навремето Мистер Сенко правеше едни такива номера с уж електрически стол. Изскачаха едни волтови дъги, страхотия! Всички се чудеха как оживява, а в затвора Синг-Синг се пържеха.
Пет Мар 17, 2023 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Така де, но тази искра може да е многоамперна като при влаковете, може и да е слаба като при котката. Навремето Мистер Сенко правеше едни такива номера с уж електрически стол. Изскачаха едни волтови дъги, страхотия! Всички се чудеха как оживява, а в затвора Синг-Синг се пържеха.

Трябва да се прави разлика между постоянен ток и променлив. Освен това, едно от откритията на Тесла е, че високочестотните /все пак променливи/ токове, без значение от големината на напрежението, не увреждат човешкото тяло. Това е причина Тесла да прави зрелищни демонстрации раздавайки мълнии наляво и надясно като Зевса-гръмовержец, пък да не пострада никак...
Съб Мар 18, 2023 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз правя разлика и добре помня един кондензатор в радиото, като ме тресна с постоянен ток 240 волта, бая подскочих. Но и променливият ток убива. Ти ми кажи друго. До нас има зарядна станция на автобусите, които са на ток. Зареждат ги за минути. Викам си, това ако са автомобилни акумулатори, трябва да да влачат цяло ремарки и да ги зареждат 24 часа. Каква е тая работа? Питах веднъж шофьора. Той ми обясни, че били кондензатори. Това па хич не го разбрах. Каква е тая работа?
Съб Мар 18, 2023 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
До нас има зарядна станция на автобусите, които са на ток. Зареждат ги за минути. Викам си, това ако са автомобилни акумулатори, трябва да да влачат цяло ремарки и да ги зареждат 24 часа. Каква е тая работа? Питах веднъж шофьора. Той ми обясни, че били кондензатори. Това па хич не го разбрах. Каква е тая работа?

Суперкондензаторна работа.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 18, 2023 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Николай_K написа:
Напрежението е било достатъчно високо за да пробие от фасунгата до земята, но заряда е бил малък, затова си чул пукот, а не гръм и е нямало последствия.


Нещо като 4.5-7.5 мегаволта за тия 2.5 метра.
Късметлия е Владо Very Happy

Как ги сметна тези мегаволти?
Пон Мар 20, 2023 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разбирам, че Николай иска да ме успокои, като вместо мегаволти ще ме треснат само киловолти, за което му благодаря. Very Happy
Пон Мар 20, 2023 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov