ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 95, 96, 97  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Не мисля, че сарказмът на Стефан е уместен. Истинският проблем на "Адвенчър тийм" не е дали имат или не сертификат, а това, че поставят в опасност живота на хората, които водят. Справка - линка от теб, снимки във ФБ, където са пуснали наведнъж група от 15 човека през лавината под Мальовица (разбира се, без лавинна екипировка, обзалагам се, и без практически умения у водачите как да действат), разкази на приятели, разговори с техни водачи и т.н. Та, нещо не ми е забавно, особено като се има предвид, че и мои приятели ползват туроператорските им услуги, подвеждащи клиентите, че някой изобщо си има хабер за безопасността им. Едно е да кажеш на 15 колеги "Аре да ви водя на планина", при което всеки има глава на раменете си, друго е да подведеш 15 непознати човека, че си планински водач и директно да неутрализираш критичното им мислене в тази насока.
Пон Яну 24, 2022 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
... пуснали наведнъж група от 15 човека през лавината ...

Абе ти не си ли чувал за вековната практика на най-водачите сред водачите, а именно тези в Алпите, вещо ползващи системата "мечка на синджир"? При нея всички маймуне са вързани за въжето ... с изключение на гида... Ако стане нещо, и заминат, водачот просто си слиза в бюрото в Шамоникс и си записва нови...
Вто Яну 25, 2022 1:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Хахаххаха, да, явно Адвенчъра са се учили от най-добрите Very Happy
Сря Яну 26, 2022 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Не мисля, че сарказмът на Стефан е уместен. Истинският проблем на "Адвенчър тийм" не е дали имат или не сертификат, а това, че поставят в опасност живота на хората, които водят. Справка - линка от теб, снимки във ФБ, ...
Е, ти защо мислиш, че си правя целия този труд да описвам подробно „приключенията“ на „Adventure Team Bulgaria“, за майтап ли? Нека има информация на достъпно място като този форум, където информацията ще е лесно достъпна и след време. Така хората ще могат да си съставят мнение за тази фирма, а и не само за нея.

На мен лично лошо впечатление ми направи разделянето на групата на „Adventure Team Bulgaria“ на бърза и бавна, като бързите не са изчакали бавните. 3-ма от бавната група не са успели да качат върха – 3 от общо 10 души прави 30% неуспеваемост, тоест всеки трети не успява! А нали се предполага, че точно такива хора – по-бавни и по-несигурни – си наемат платен професионален планински водач, за да могат да увеличат шансовете си за изкачване на върха? Би следвало платените професионални водачи да насочат усилията си именно към тези хора, а не към хората, които и сами биха могли да се качат на върха. Но това са мои разсъждения...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 26, 2022 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Хахаххаха, да, явно Адвенчъра са се учили от най-добрите Very Happy

Затова - плащането после, на място в бюрото на водача, след успешно прибиране. Инак - виж тарифата на ПСС - за транспортиране на пострадал - нещо си, за тленни останки - същото, умножено по две. Ако ПСС живееше само от тарифите си, всяко качване на шейна с жив пострадал щеше да има зловещ отенък, почти като в творбите на психаря-цар на хорор трилера Стеван Царски.
stefan_iliev38 написа:
по-бавни и по-несигурни
Според мен трябва да разделиш и тази група на две и съвсем да стане мазало.
Пред далечната 2005г. заради измръзване по време на изкачване на Елбрус, се наложи да изостана от групата. Те качиха върха с водача и слязоха, а аз все още бях на мястото, където ме оставиха на отиване. Т.е. в тази група аз бях най-бавния, а заради височината - и най-хилав. Но тъй като пък бях един от най-сигурните, или поне така си мислех, /да кажем, че щото ако залитна, определено няма да падна, също глупава самонадеяност/. В крайна сметка все пак се довлачих до върха и си слязох. Настигнах част от групата чак на Скалите на Пастухов, някъде около 4800м. Ако ме бяха чакали горе на седлото на 5300 около час и нещо, със сигурност щяха да замръзнат.
С мен остана и ме чакаше единствено Свилен Панайотов /сигурно сте го виждали някъде из интернет-фотограф, прави интересни изложби на планинска тематика/, с когото заедно качихме върха доста след останалите. Той пък, въпреки че беше ходил къде ли не по света - Патагония, Антарктика, нависоко също не се бе качвал. Съответно на слизане взе че на седлото получи тежка криза и едва слезе до Пастухов, наложи се да го придружавам буквално на ръка разстояние, и като залитне, да го хващам за яката да не падне от Полката в трупосборника...
Така, че нависоко нещата с група и водачи никога не са така прости, както изглеждат на пръв поглед или поне на теб така да ти се струва.
Защо съм противник на груповите изкачвания с водач? Защото, както и хималайските експедиции с клиенти, това е една изначално порочна практика. За да имаш клиенти, трябва да имаш славата на победител, сиреч на сайта ти трябва да се мъдрят снимки как развяваш байряци от някои връх... Съответно при група с различно подготвени, точно по комерсиални подбуди не можеш върна цялата група и най-подготвените да ги върнеш заради загазилите, защото на следващото лято те ще идат при друг, а ти ще ходиш на курс по преквалификация към Бюрото по труда. И така стават поразиите. Така е било още в зората на алпинизма, а началото е повече от знаменателно - точно с първото изкачване на Матерхорн:
Ей така е приключило то за неподготвените клиенти:

А заради "непознаването" на системата "мечка на синджир", фира е дал и гидът им Мишел Кро.
Сря Яну 26, 2022 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Внимание!!! Моля, всеки да чете, осмисля и преценява цитираната по-долу информация на своя отговорност!

Уточнение!!! Заявявам, че не боготворя Силвия Аздреева и че не я карам да отива на заколение!!!
(Справка: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=156564#156564)


Източник: https://telegraph.bg/interesno/bylgarka-atakuva-everest-zaedno-s-princesata-na-katar.-silviia-ot-petrich-e-chast-ot-ekspedi...

Цитат:
Българка атакува Еверест заедно с принцесата на Катар

Силвия от Петрич е част от експедиция, начело на която е легендарният алпинист и водач Нирмал Пурджа



Българката Силвия Аздреева ще се опита да изкачи най-високия връх на планетата Еверест (8848 м).

За най-новото предизвикателство стана ясно от профила на младата претричанка във Фейсбук, на който тя публикува снимки от Непал.
Нашето момиче е част от комерсиална експедиция, водена от легендарния алпинист и водач Нирмал Пурджа. Голямата мисия пред Аздреева е да качи на Еверест официалната топка на Мондиал 2022 по футбол. Любопитното е, че компания в това начинание ще й прави принцесата на Катар Асма ал Тани.

През миналата година Силвия успя да стъпи на хималайския връх Ама Даблам (6812 м). Водач на експедицията тогава отново бе Пурджа, който е изкачил всичките 14 8-хилядници в рамките на 6 месеца и 6 дни - световен рекорд, записан в „Гинес“. Любопитното е, че дотогава тя не е била по-високо от връх Мусала (2925 м), а световноизвестният непалец първоначално е бил категорично против да я включи в групата към върха.

„Планинарството за мен винаги е било най-голямата ми страст. От много дълги години имах своята мечта да изкача Ама Даблам. Това е един връх в Хималаите, висок 6812 м, чийто превод значи „майчина огърлица”. Толкова силно ме впечатли! Когато го видях на снимки, онемях – това беше най-красивият връх”, признава Силвия Аздреева, която смело следва и постига мечтите си.
Въпреки че от доста време не живее в Петрич, през месец март тя получи признанието на своите съграждани и бе отличена на церемонията „Спортист на годината” на общината.
Участието в хималайските експедиции освен рисковано е и скъпо удоволствие. Само записването струва 10 000 долара, а цялото начинание – 50 000 долара.
-----
Иво Цукев

Съб Апр 23, 2022 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Момата се била покачила и на Еверест, и на Лхотце ... на кой друг не се знае Laughing
Браво на момата за упоритостта и целеустремеността!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Май 16, 2022 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=14319

Сотиров написа:
Re: Българка на Лхотце и Еверест

Силвия Аздреева

Сега видях, че и в другата тема е писано за нея.

Цитат:


19:58 | 16 май 2022

Българката Силвия Аздреева осъществи успешни изкачвания на Лхотце (8516 метра) и Еверест (8848 метра) като част от група, ръководена от непалската легенда Нирмал Пурджа.

Така тя се превръща в едва четвъртият представител на страната ни, който успява да стъпи на Лхотце след Христо Проданов, Атанас Скатов и Иван Томов и в първата българка, стигнала до върха.

Аздреева е втората нашенка, успяла да изкачи и Еверест. Досега единствено Петя Колчева бе правила това (през 2009 година), а така и няма доказателства за това дали племеница на Христо Проданов - Мариана, действително е успяла да стъпи на Покрива на света през 2004 година.

По този начин вече общо 15 българи са стигали до Еверест - Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков, Кирил Досков, Дойчин Василев, Петко Тотев, Дойчин Боянов, Христо Христов, Петя Колчев, Камен Колчев, Атанас Скатов, Слави Несторов и Стефан Стефанов.

Компанията на Пурджа Elite Expeditions официално потвърди новината за това в профилите си в социалните мрежи. Нирмал също е изкачил както Еверест, така и Лхотце, а извън непалския му екип, съставен от Лапка Денди Шерпа, Дауа Четар Шерпа, Тенджи Шерпа и Пасанг Тенди Шерпа, само трима от клиентите им са стигнали и до двата върха - това са Аздреева, Реми Клоос от Южна Африка и Хуан Диего Мартинес от Мексико.

За българката това са първи два осемхилядника, като досега най-високото ѝ изкачване бе на друг хималайски връх - Ама Даблам (6812 метра).

Пурджа, известен повече като Нимс, е рекордьор по най-бързо изкачване на всичките 14 осемхилядника - за 6 месеца и 6 дни с допълнителен кислород.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Май 17, 2022 8:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Интересното при нея, е че тя нямаше допреди Ама Даблан никаква подготовка, нито някакъв планински опит. След този Ама Даблан, явно е започнала да води някакви специални тренировки. Браво на нея, пък било там и с кислород и шерпи.

На мен ми е много интересно как се е готвила през този период, ако я видя някои ден ще я питам. Като гледам е публична личност и бърза да излезе по телевизията, затова че нищо чудно някъде да направи и презентация, та ще я питам.
Вто Май 17, 2022 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Интересното при нея, е че тя нямаше допреди Ама Даблан никаква подготовка, нито някакъв планински опит.

Специалисти са ми казвали, че кислородът, ако е в достатъчно количество, те "смъква" на около 6000 метра, където, ако си адаптиран, горе долу ще се справиш /затова кислородните изкачвания се счита, че нямат стойност - на място си над 8000, но организмът ти се чувства на 6 000/. Докато си вързан на парапет пък, и има кой да ти прислугва, не ти трябва никакъв опит. Това е доказвано многократно от шерпите, завличали всяка маймуна, разполагаща с достатъчно пари, догоре и обратно.
А какво става, когато си без парапет и кислород, или пък ги загубиш внезапно, а си и без подготовка - за справка - Скатов.
Вто Май 17, 2022 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Доста хора и с парапети, шерпи и кислород са си заминали. Та хайде да не приказваме глупостии за киселото грозде. И мен не ме кефят напомпани силиконки с джуки, ама не мога да ѝ отрека постижението на момата. Още повече, че пиша лежейки на 500м надморска Smile
Вто Май 17, 2022 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
Интересното при нея, е че тя нямаше допреди Ама Даблан никаква подготовка, нито някакъв планински опит.

Специалисти са ми казвали, че кислородът, ако е в достатъчно количество, те "смъква" на около 6000 метра, където, ако си адаптиран, горе долу ще се справиш /затова кислородните изкачвания се счита, че нямат стойност - на място си над 8000, но организмът ти се чувства на 6 000/. Докато си вързан на парапет пък, и има кой да ти прислугва, не ти трябва никакъв опит. Това е доказвано многократно от шерпите, завличали всяка маймуна, разполагаща с достатъчно пари, догоре и обратно.
А какво става, когато си без парапет и кислород, или пък ги загубиш внезапно, а си и без подготовка - за справка - Скатов.


А какво става когато си супер печения алпинист, без кислород, най-добрия катерач и се загубиш внезапно ? Трябва ли въобще да се сравняват нещата ?
Вто Май 17, 2022 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
А какво става когато си супер печения алпинист, без кислород, най-добрия катерач и се загубиш внезапно? Трябва ли въобще да се сравняват нещата ?

Да, точно по този въпрос питай Н.Петков и К.Досков. Има какво да ти разкажат за Еверест 84 и как се качва връх два пъти.
Вто Май 17, 2022 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Това е доказвано многократно от шерпите, завличали всяка маймуна, разполагаща с достатъчно пари, догоре и обратно"
==============
Абе, маймуните принципно добре се катерят, пък и не тежат много, ако не са горили.
Аз каквото прасе съм станал, цяло непалско село не може да ме извлече там. Wink
Сря Май 18, 2022 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Аз каквото прасе съм станал, цяло непалско село не може да ме извлече там. Wink

Мой приятел казваше - единица за товароносимост в Непал - 1 Пасанг. Срещу подходящо заплащане Пасанг занася всичко навсякъде.
Сря Май 18, 2022 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 95, 96, 97  Следваща
Страница 91 от 97

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov