ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
igurbev написа:
Marthin написа:
А и в днешно време особено в комерсиалните експедиции, май всеки търси някакъв начин да изпъкне , да постави рекорд , да е нещо което не е правено от друг.

vladofff написа:
с това парадиране въпросният веган стана смешен


По-лошо, очевидно лъже, което го представя в много лоша светлина.

Е, би могло да допуснем и че не е знаел, макар и това да е много странно. Поначало твърдението че някой пръв е направил нещо е много трудно за доказване -- винаги би могло да съществува съмнението че и други са го правили преди това, но това не е било записано и запомнено или пък записаното е било загубено.

Случило се е и нещо неприятно между Атанас Скатов и участниците в провалената му експедиция до Денали. В писмо от Todd Rutledge, собственик и директор на фирмата-организатор на експедицията (Mountain Trip), също е използвана двукратно квалификацията "лъже", а други подробности са намекнати, но спестени: http://tinyurl.com/pp8dhzv

Има много неща, които могат да се случат на такива експедиции.
Всъщност много рядко се случва да няма конфликт - често има опортюнисти/да ги наречем така, за да не кажем направо мерзавци/, хитруват и чакат другите да свършат черната работа по строежа на трасето и лагерите, като последица, обикновено конфликтите се пренасят и след връщането, за сеир на журналистите - ярък пример е Еверест 2003.
Аз нямам никакъв личен опит, но съм чувал това-онова от приятели. Моят досег да такава експедиция бе като бяхме с Боян и Марин на Тенгри. Още щом ни стовари хвърчилото на Северния инилчек, три дни след това Боян, без аклиматизация се качи до щурмовия лагер. Чувствах се във форма и тръгнах след него, но реших да остана в лагер1. Съответно като последица от стари подобни преживявания, на следващия ден естествено си отворих белодробен оток. Как слязох е трудно да опиша, но някак успях да оживея. После две седмици прекарах в Каркара, далеч от върха. Другите съответно се качиха. Първо ме беше яд и ми идваше да ги псувам, после се усетих, че сам съм си крив - Боян предната година по една случайност се върна от малко над щурмовия лагер на К2, а Марин имаше успешни седемхилядници...Ако не се бях подвел сам да тръгна с тяхното темпо, може би щеше да е друго, /както намекна на едно място и Гърбев за началния спринт в обиколката на Витоша/... В крайна сметка реших, че никой не бива да вини другите за собствената си простотия. Не сме съветска експедиция, че виновен да е ръководителя. Дори и така да беше, пак щях да съм си виновен сам, защото като си спомня, май аз организирах експедицията и поканих другите двама...
Чет Окт 01, 2015 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Marthin



Регистриран на: 27 Сеп 2014
Мнения: 57

Мнение Отговорете с цитат
Тогава не са ли излъгани много хора, които са направили дарения. Как да вярваме сега, че е и първия веган на Еверест.
И всичко изписано в медиите е лъжа, ако погледнете навсякъде вече пише, че той е първия веган на Манаслу.
Аз чух друга версия за Денали, която е малко странна.
Експедицията била прекратена поради причината, че Юконците , които били водачите, се хранели само с месо и в багажа не била предвидена достатъчно храна за Скатов. Даже имало подигравки от тяхна страна за това, че той не се храни с месо.
Чет Окт 01, 2015 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Marthin написа:
Тогава не са ли излъгани много хора, които са направили дарения. Как да вярваме сега, че е и първия веган на Еверест.
И всичко изписано в медиите е лъжа, ако погледнете навсякъде вече пише, че той е първия веган на Манаслу.
Аз чух друга версия за Денали, която е малко странна.
Експедицията била прекратена поради причината, че Юконците , които били водачите, се хранели само с месо и в багажа не била предвидена достатъчно храна за Скатов. Даже имало подигравки от тяхна страна за това, че той не се храни с месо.

Е тогава, както отбелязах, крив си е сам растителноядецът. Ако е било така както се твърди, сливи ли има в устата и още преди да излети чесната, че не се е сетил да провери или да се осведоми какво ще яде идните седмици? Бедна ни е фантазията на такива места за какви дреболии започват кавги, какво остава при сериозен проблем, какъвто е яденето...
Чет Окт 01, 2015 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Marthin написа:
Експедицията била прекратена поради причината, че Юконците , които били водачите, се хранели само с месо и в багажа не била предвидена достатъчно храна за Скатов.

Гледай ти, това ли била неговата версия?! Surprised
Смътно си спомням нещо - около Еверест нямаше ли пак някакви оплаквания, че са му изхвърлили храната? Някакви скандали с носача имаше със сигурност.
Чет Окт 01, 2015 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Marthin написа:
И всичко изписано в медиите е лъжа, ако погледнете навсякъде вече пише, че той е първия веган на Манаслу.

Това е предимно в нашенската преса, която така или иначе не се слави с големи успехи в проверяването на достоверността на написаното. Иначе в англоезичния свят преобладават сведенията за индиеца и неговото миналогодишно изкачване на Манаслу. Ако потърсим "everest vegan" също излизат маса писания за намеренията и неуспеха на индиеца там (заради лавината след земетресението), но нито дума за Атанас Скатов. У нас пък индиеца е напълно неизвестен. Малко в стил Попов срещу Маркони. Smile

Marthin написа:
Аз чух друга версия за Денали, която е малко странна.
Експедицията била прекратена поради причината, че Юконците , които били водачите, се хранели само с месо и в багажа не била предвидена достатъчно храна за Скатов. Даже имало подигравки от тяхна страна за това, че той не се храни с месо.

Да, това е версията на Скатов. Юконците изтъкват като контрааргумент че той вече е бил техен клиент при успешното му изкачване на първенеца на Антарктида и там проблеми с храната му не е имало. Колкото до подигравките -- дори и да е имало такива, човек е добре да бъде подготвен за тях и да умее да ги преодолява, особено когато с нещо е твърде различен от заобикалящите го вследствие на негов собствен избор.
Чет Окт 01, 2015 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
От SPOT-a на Атанас Скатов:

Your Local Time:
‎10‎/‎1‎/‎2015‎ ‎4‎:‎34‎:‎05‎ ‎PM
Coordinates: (WGS84)
28.59361 , 84.60008
Message Detail:
Pristignah v lagera. Vsichko e nared!


Височината там е 4832м, вероятно става дума за базовия лагер, който се води на 4800м.
Чет Окт 01, 2015 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Marthin написа:
Експедицията била прекратена поради причината, че Юконците , които били водачите, се хранели само с месо и в багажа не била предвидена достатъчно храна за Скатов.

Гледай ти, това ли била неговата версия?! Surprised
Смътно си спомням нещо - около Еверест нямаше ли пак някакви оплаквания, че са му изхвърлили храната? Някакви скандали с носача имаше със сигурност.

За еверест си спомням,че му баха взели някакви ядки / или изчезнали/ и карал само на ориз и някакви поляци му помагали в храненето нещо такова. Абе каквото и да е около него аз се кефя , че човека го може и го прави / изкачването де / не храненето.... Very Happy
Чет Окт 01, 2015 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Не само, че му се подигравали, ами му били завиждали и умишлено го саботирали Laughing

Ми извинете, ама.. след такива изцепки, как да го похвалиш тоя човек от сърце?

_________________
www.summitsweb.com
Чет Окт 01, 2015 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка Скатов се е качил на Манаслу и факт е, че вече има две успешни български изкачвания този връх, което е страхотно.
Поздравления и за Съни и за Скатов!

А относно веганството - вероятно спонсорските кукички са водещи, защото ... омлети, че и със сирене, едва ли са типично веганска храна.
Просто тук http://atanasskatov.com/index.php/about пише как е изкачил първенецът на Африка като веган.
Това е станало на 10 януари 2013 според http://atanasskatov.com/index.php/expedition/6?start=1
По-късно, на 14 юли същата година, омлет със сирене в Ош е нещо нормално http://atanasskatov.com/index.php/expedition/2013-12-24-23-07-29?limitstart=0
Не ми се търси повече из нета, просто не си струва.
Чет Окт 01, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Спокойно, има свободни позиции за всички върхове! Например за Първия българин, изкачил Еверест с пъпка на задника. Поне никой не се е похвалил.
Абе важно е да си първи. Аз ако можех да го направя, щях да си обръсна едната вежда преди щурма и да се дуя после че съм Първи. Ама не мога.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 02, 2015 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Коба, ето каквото знам:

За лъжене по осемхилядници са ми известни три случая. "Изкачванията" на Дойчин Василев на Дхаулагири и Шиша Пангма и това на Петко Тотев на Броуд Пик.
Съмнителни, по сведения на по-запознати със случаите, са по следните обстоятелства - Василев, добре знаем има претенциите да е добър фотограф и оператор. По сведения на околните, на такива изкачвания носи не един, а цял грозд фотоапарати и камери, белким поне един не замръзне. Съответно на Еверест и Макалу, понеже наистина ги изкачи, техниката безотказно работеше с цел да документира изкачването. На Дхаулагири и Шиша Пангма странно защо, всичко едновременно е отказало да работи...

Петко Тотев твърди, че е изкачил Броуд Пик, на въпрос има или няма снимки, отговаря с недомлъвки. Твърди, че може да даде снимки, само че вече 13 години не прави това...Николай, като ръководител на експедицията официално му е поискал доказателство. Отговорът е - идеше лошото време. Това го потвърди и Боян Петров, тъй като във въпросното лошо време и той е кибичел в щурмовия лагер и се е върнал именно заради лошото време. Николай продължил да настоява - "Ами снимайте лошото време! Да го видим как изглежда от 8 000метра..." Отговор и до днес няма. Това бе причината миналата година Боян да каже - "Вече със сигурност Броуд пик е изкачен!" Поведението на Тотев на Броуд Пик явно контрастира с това му на следващата година - качи Еверест и съответно камерата му работеше безотказно... Ако се разровите в архивите, ще видите - прекъсна Кеворкян в студиото, и да му каже нещо от сорта на "айде стига с тия въпроси, давай да пускаме видеото, да видим какво съм заснел..."

Има и други изкачвания без снимки - първото например на Нанга Парбат от Тончо Тончев. Само, че никой не го постави на въпрос, тъй като Тончо е друга личност, който го познава, знае какъв човек е и че никога не би си и помислил да лъже. За Проданов на Лхоце - отново няма снимка, но някой да го е оспорил? Защото всички познаващи Проданов и до днес категорично изключват че този корав човек някога ще си изкриви душата с лъжи.

Има и нещо друго - тези изкачвания на въпросния обсъждан доктор нямат никаква спортно-техническа стойност, вероятно затова парадира само с хранителните си навици. Бояновите имат, защото, макар по класически маршрути /сиреч най-лесни/, са безкислородни, а и откровено скоростни.
Изкачването на Еверест, по класическия, с кислород и шерпи се прави всяка година и от всякакви богаташи, голяма част от тях - никога не стъпвали на планина, но имащи пари за шерп, който да ги замъкне горе.

Защо експедицията Еверест 2003 се счита за "частичен" резил/за други пълна катастрофа - заради смъртта на Христо/ - Еверест бе изкачен от българи/ с кислород и без, още през 1984/, после Д.Василев се качи и от север. Затова целта през 2003г бе да се замъкне жена горе/съответно с кислород/. Хванаха Цвета, но тя, официално поради болки в корема, се отказа /неофициално имам известни подозрения за друго/. Съответно "мъжете" трябвало, за да има напредък в техническо отношение, да се качват безкислородно. Вместо това се случва следното - не знам защо, но Петко взема кислородни бутилки/от Цвета има хартисали/ и се качва. Защо го е направил, не мога да кажа, нека сам обясни. Истински мъже стават Дойчин Боянов и Христо Христов, които със зверски мъки долазват догоре без кислород. Христо, понеже е и болен, не успява да се върне и остава там. Николай, подобно на Петко съответно е с бутилка. Защо, също само сам може да каже.
mislesht написа:
Спокойно, има свободни позиции за всички върхове! Например за Първия българин, изкачил Еверест с пъпка на задника. Поне никой не се е похвалил.
Абе важно е да си първи. Аз ако можех да го направя, щях да си обръсна едната вежда преди щурма и да се дуя после че съм Първи. Ама не мога.

от Боби Пигов знам, че на таквиз експедиции, е много важно, да нямаш пъпка точно на задника. Може да не си миеш ръцете, но по неговите думи, цитирам дословно "топла вода за него винаги да се заделя, че разсърдиш ли го нещо, да пламне от гняв, не знаеш какво те чака..." Smile


Последната промяна е направена от vladofff на Пет Окт 02, 2015 10:49 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 02, 2015 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Владов - Еверест 2004 Wink

Аз изобщо не се съмнявам, че Скатов се е качил. Здрав, прав човек, явно достатъчно силен физически - що пък да не се качи. Веган митологията около неговите подвизи ме отблъсква. Защото в крайна сметка той не прави нищо непостижимо и неправено до сега, но го изкарва като такова. Ако го правеше за лично удовлетворение без цялата тая врява, нещата отстрани щяха да изглеждат по-различно.

_________________
www.summitsweb.com

Последната промяна е направена от Gamina на Пет Окт 02, 2015 10:50 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 02, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Владов - Еверест 2004 Wink

Аз изобщо не се съмнявам, че Скатов се е качил. Здрав, прав човек, явно достатъчно силен физически - що пък да не се качи. Веган митологията около неговите подвизи ме отблъсква.

така де, грешка на клавиатурата...Нали беше юбилейна с тази от 84-та. Ти си го представи тоя ако ядеше и суджуци - направо Меджик лайн на К2 за един ден ще прави...
Пет Окт 02, 2015 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Австрийски алпинист е починал днес сутринта след успешно изкачване на Манаслу, съобщи за "Дневник" Боян Петров, който все още е в базовия лагер и очаква да бъде извозен от Катманду.

Австриецът е починал на слизане в лагер 4 на 7400 метра и причината най-вероятно е белодробен оток и изтощение.

Там в критично състояние от изтощение е и френски алпинист. В момента тече акция по свалянето му в лагер 3 на 6950 метра, откъдето да бъде извозен до болница с хеликоптер.

И двамата са изкачили в четвъртък върха без кислород.

"Всеки момент в базовия лагер ще кацне хеликоптер да откара в Катманду австралийски алпинист с 2-3 степен измръзване на краката. Това още веднъж доказва, че няма лесен връх над 8000 метра!", коментира Петров."

http://www.dnevnik.bg/sport/2015/10/02/2620485_avstriec_pochina_sled_izkachvane_na_manaslu_francuzin/
Пет Окт 02, 2015 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Боян и друго разправяше - през 2002 си стоят на базовия лагер, цяла вечер си говорят с един човек от съседната палатка. Сутринта идват мурдапите и търсят доктора - техния сахиб не дишал от сума ти време. Отива доктора -човекът умрял, вероятна причина - докато спал, развил светкавичен мозъчен оток, и до сутринта дал фира дори без да се събуди...
Пет Окт 02, 2015 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 3 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov