ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 95, 96, 97  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се за всеки, който е качил такъв връх, и не изпитвам и капка завист, както понякога се случва при достижими за мен цели.

Чела съм в интервю на Скатов, че толкова изтъква веганството, защото иска да спечели другите хора за каузата. Ако е заради спонсорството - не е приятно, но определил е човекът цена, продал е известността си. Обаче войнстващите вегетарианци/вегани не ми допадат, не разбирам защо се опитват да накарат целия свят да бъде като тях.

Още повече не разбирам защо някой ще лъже, че е отишъл някъде. Ако е за пари - да, ама ако няма финансова изгода не го разбирам.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Окт 02, 2015 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
медиите написа:
На 37 години по лична карта, 17 години по тяло, 745 години по дух. Така се представя Атанас Скатов, който преди дни стана първият веган, изкачил 8-хилядника Манаслу в Хималаите.


Атанас Скатов написа:
Разбрах, че и невъзможното може да стане възможно. В това се убедих, защото аз съм единственият, който направи три опита и даже бях решил, ако не стане, и четвърти път тръгвам нагоре, без почивка, докато не се кача...Аз се качих до върха без кислород, обаче докато чакам един час на 8160 метра спрях да си чувствам ръцете и краката, ритам, тупам - нищо. Минути се чудех дали да взема кислорода, но реших да не рискувам. Чака ме синът ми, майка ми, баща ми


Боян Петров написа:
Стана ясно, че Атанас Скатов се е качил днес сутринта на Манаслу. Малко под върха се е имало опасност да получи измръзване и е сложил кислородната маска. За два дни двама българи на този връх!

Вто Окт 06, 2015 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Iter



Регистриран на: 05 Юни 2014
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не разбирам логиката на саморекламата на Скатов. С какво неговите постижения (не ги омаловажавам) са по различни от тези на НЕвеганите. Ако човек не трябва да яде месо и месни продукти и дори се чувства по-добре без тях, логично е дори да е в по-добра форма от обикновените месоядци. Следователно за него такива постижения са дори по-лесно достижими. Confused Защо тогава веганството да ги прави по-значими? Smile
Чет Окт 08, 2015 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Обича да послъгва човекът и това си е. Направо си е рецидивист по отношение на лъжата, ама и Боян Петров не го скатава. Очевидно е предполагал, че ще има послъгване за кислорода. Обаче Скатов е перде и пак извъртя нещата.

Нищо не е успял да извърти. Може да си приказва каквото иска, но кой ще му повярва. Да носиш маска по време на изкачване, кой ще ти повярва, че само си я носил...И че само на връщане си я включил. Смешки. Това е като оня виц, дето един казал че може да на..е хиляда моми наведнъж. Хванали се на бас, зложелатели му организирали хиляда парчета на един стадион, публика за шоуто. Оня обаче мушне едната и иде на следващата. Организатора направил забележка... Оня му казал - айде аз да ти го набримча само веднъж пред тоя пълен стадион, пък иди после разправяй, че не съм те е.ал. Та и скатов така... Ще му повярваме отново, че е нещо, чак когато изкачи пак осемтъйсячник, ако и да е с кислород, но по някой маршрут извън класическите...
Чет Окт 08, 2015 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Iter написа:
Нещо не разбирам логиката на саморекламата на Скатов.

То ако се заслушаш в неговите обяснения, още по-малко ще започнеш да разбираш, но сякаш идеята е, че той не прави реклама на себе си, а на веганството като по-визш етап в човешката еволюция (имаше твърдения от рода "след време всички ще се срамуваме, че сме яли месо"). Макар че тогава пък други негови изказвания увисват, от сорта (цитирам по памет от инревюто на летището): "Аз съм първият, покорил върха без използването на животински продукти. Преди мене други вегани са се опитвали, но те са изпозвали животински продукти по време на изкачването".
Абе едно е ясно - някой лъже в цялата работа, а най-вероятно и повечет от един. Оня индиеца пък продължава да тръби, че мечтата му е да бъде първия веган, стъпил на Еверест: https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/05/01/he-dreamt-of-being-the-first-vegan-to-climb-mount-everest-from-nepal-then-the-earthquake-happened/ .
Хлъзгава се оказва тази веганската купа. Confused
Чет Окт 08, 2015 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Митко



Регистриран на: 18 Фев 2014
Мнения: 37
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Iter написа:
Нещо не разбирам логиката на саморекламата на Скатов. С какво неговите постижения (не ги омаловажавам) са по различни от тези на НЕвеганите. Ако човек не трябва да яде месо и месни продукти и дори се чувства по-добре без тях, логично е дори да е в по-добра форма от обикновените месоядци. Следователно за него такива постижения са дори по-лесно достижими. Confused Защо тогава веганството да ги прави по-значими? Smile
+1 То си е антилогика. Ако си представим, че има хора, които не знаят какво е значението на думата веган, то от писанията за Скатов те биха останали с впечатление, че това е човек който страда от някаква болест или инвалидност, и затова неговото постижение има по-голяма тойност от постиженията на здравите хора.
Чет Окт 08, 2015 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Разгаря се лют спор за "български" осемхилядник

Федерацията по алпинизъм ще решава дали Дойчин Василев и д-р Карина Сълова са изкачили Шиша Пангма

ДЕЛЯН КЮЧУКОВ

Тлеещият от години спор дали връх Шиша Пангма (8013 м) в Хималаите е изкачен от българи се поднови с нова сила. В българските статистики се води, че Дойчин Василев и д-р Карина Сълова са стъпили на най-горната точка през 1999 г. В международните, включително и в тази на световно признатата за статистик №1 в тази област 82-годишна американка Елизабет Хоули, обаче изкачването не се признава. Счита се, че двамата българи са стъпили всъщност на т.нар. централен връх (8008 м), а не на главния, който е висок 8013.

Спорът се поднови, и то доста разгорещен, покрай факта, че преди седмица Боян Петров и д-р Атанас Скатов се изкачиха в два поредни дни на Манаслу (8163). Това бе единственият от 14-те осемхилядника на планетата, считан за неизкачен от българи.

"Довечера (б.р. - снощи) ще има заседание на федерацията по алпинизъм и ще се реши това - дали Дойчин и Карина са били на Шиша Пангма - каза вчера Боян Петров, който се завърна във вторник вечерта от Непал. - Казах им, че най-добре е да питат Дойчин и той да си каже. Според мен той и Карина не са се качили, но нека той си го признае, като го питат официално от федерацията. Елизабет Хоули, а и другите международни статистици, не разчитат само на разкази на самите алпинисти, а засичат и други данни. В наши дни вече е лесно - иска се и снимка от върха, за да докажеш, че си бил там".

И след като въпросът за легитимно българско изкачване на най-ниския от 14-те осемхилядника отново стана актуален, Петров обяви, че това е следващата му цел. Той вече е автор на три премиери в нашия височинен алпинизъм - К2 (8611) и Канчендзьонга (8586) през 2014 г. и Манаслу преди 8 дни, като Шиша Пангма би могъл да стане четвъртата в неговата колекция.

"Шиша ми е първи приоритет. Ако бъде отворен от китайските власти проходът най-вероятно другата есен, ще се насоча натам. А преди това през пролетта ще пробвам други два върха. Знам ги кои са, но не ги казвам сега, защото имам леко суеверие", обяви Петров и добави, че сега влиза в период на "ухажване на спонсори", за да събере необходимите средства.

Той потвърди, че вече започва да обмисля сериозно да се пробва да изкачи всички осемхилядници. До момента той има общо 5, с което е рекордьор сред българите заедно с Дойчин Василев (в бройката влиза и спорният Шиша Пангма) и Николай Петков (той пък е бил на общо 4 върха, но на първенеца Еверест (8848) е стъпвал два пъти).

"Ако реша да се качвам на Еверест, първо ще изкача някой от съседните върхове. Така ще се аклиматизирам по-добре", каза Петров, който е решил да прави поне по две изкачвания на сезон, докато постигне целта си.

Той коментира и друга често дискутирана тема в алпинизма - за катеренето с помощта на допълнителен кислород. Според него д-р Атанас Скатов, с когото са се засекли под Манаслу, е осъществил своето изкачване и с шерпа, който носи повечето багаж, и с помощта на кислородна бутилка.

"Никой не знаеше, че Наско ще катери Манаслу. Аз го разбрах, като го срещнах в базовия лагер. Той беше отишъл с цел да стане първият българин, стъпил на върха - разказа Петров. - Аз никога не се катеря с помощта на кислород. Като си на височина 8000 метра и си пуснеш допълнително кислород, все едно си с 1000 метра по-ниско. Лъжеш си организма, лъжеш себе си за истинските ти възможности, а и не е спортсменско. И все пак - хората се делят на изкачили се и неизкачили се. Дали са те бутали догоре, дали си бил с кислородна бутилка - няма значение за статистиката. Остава само вътрешното удовлетворение дали си го направил истински".

Петров обяви също така, че не е изненадан, дето не е получил поздравления от други алпинисти за премиерата на Манаслу. "Гледам във Фейсбук от много хора има поздравления, от алпинисти - не. Но в алпинизма е така - не се поздравяват", каза с усмивка 42-годишният зоолог.


http://www.segabg.com/article.php?id=772719
Чет Окт 08, 2015 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Интервю и кадри от върха:


Боян Петров: Животът на 8000 м те прави по-устойчив за живота в ниското

Той стана първият българин, изкачил връх Манаслу

07.10.2015 10:13


http://btvnovinite.bg/article/tazi-sutrin/razgovori-s-gosti/bojan-petrov-zhivotat-na-8000m-te-pravi-po-ustojchiv-za-zhivota-v-niskoto.html
Чет Окт 08, 2015 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
митко ме е изпреварил, от всичко казано от героя се остава точно с усещането, "Че въпреки че не е като другите е съумял да се качи", и така логиката сочи че е един вид страдалец, а веганството-болестно състояние.
Чет Окт 08, 2015 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Iter написа:
Нещо не разбирам логиката на саморекламата на Скатов. С какво неговите постижения (не ги омаловажавам) са по различни от тези на НЕвеганите. Ако човек не трябва да яде месо и месни продукти и дори се чувства по-добре без тях, логично е дори да е в по-добра форма от обикновените месоядци. Следователно за него такива постижения са дори по-лесно достижими. Confused Защо тогава веганството да ги прави по-значими? Smile


Точно така.
Веднъж вече писах, че баща ми беше вегетарианец. По рождение, така си беше програмиран. Не беше и религиозен.
Никой в селото не беше толкова енергичен и трудолюбив.
Никой не беше толкова силен.
Никой не беше толкова честен.
С тези качества беше пословичен.
И никой не живя толкова дълго - 101,5 години.
Чет Окт 08, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Двама българи срещу... Анапурна:


08 мар 2016, 13:37

Веганът Атанас Скатов ще опита да изкачи осемхилядниците Анапурна и Дхаулагири

От Георги Филипов

Атанас Скатов ще атакува поне два върха като част от проекта си "Скоростно изкачване на 14-те осемхилядника на планетата като веган".

Сливенският алпинист ще направи опити да изкачи десетия по височина връх Анапурна (8091 м) и седмия Дхаулагири (8167 м), след като записа първите си два осемхилядника в последните две години. През 2014 г. той изкачи Еверест, а миналата година стъпи на Манаслу.

След изкачването си на Манаслу през миналата есен той обяви плановете си да стъпи на всички върхове над 8000 м, като целта му е да го постигне до 2020 г.

"Основната ми цел ми е да изкача няколко осемхилядника тази година, но всичко ще зависи от това в какво състояние съм след първите два. Ако имам сили, на място ще опитам да организирам и експедиция до трети връх преди началото на мусоните в Хималаите", заяви Скатов на пресконференция.

Той заминава на 11 март за Катманду и ще бъде част от международна експедиция. Сезонът на Анапурна започва най-рано, а базовият лагер е най-ниско.

Скатов заяви, че ще се опита да катери безкислородно, но ще носи за всеки случай една бутилка кислород.

"Повечето трагични случаи с български алпинист са заради липсата на кислород. Основната ми идея е да се изкача без кислород, но винаги е добре да имам една бутилка за резерва. Няма да рискувам излишно", заяви той.

Очаква се в сряда своите планове за тази година да обяви и Боян Петров, който вече има пет осемхилядника и има намерение да се превърне в първия българин с цялата хималайска корона.

Скатов обяви, че няма необявено състезание с Петров кой първи да качи всички 14 върха: "Той прави съвсем различни изкачвания и не сме конкуренция."


http://www.dnevnik.bg/sport/2016/03/08/2718934_veganut_atanas_skatov_shte_opita_da_izkachi/


09 мар 2016, 13:24

Боян Петров ще атакува смъртоносния Анапурна и Макалу

От Георги Филипов

Алпинистът Боян Петров обяви, че следващите му две "осемхилядни" цели са Анапурна (8091 м) и Макалу (8481).

Зоологът от Природонаучния музей вече има изкачени пет осемхилядника, като целта му е да стъпи на всички 14 като част от новия си проект "Българин на 14х8000".

Петров заминава в събота за Катманду, откъдето ще пътува за базовия лагер на най-смъртоносния от всички върхове над 8000 метра Анапурна.

Статистиката показва, че всеки трети от изкачилите го загива, въпреки че е едва 10-и по височина. Процентът на загинали алпинисти след изкачване е 32 при 26.5% на К2 и едва 3.87% на Еверест. Затова Анапурна е и най-малко изкачваният от всички - по-малко от 200 души (на К2 са над 300).

Първото българско изкачване е през 1989 г., като двама от четиримата алпинисти в експедицията загиват по склоновете му. Трима стъпват на върха, но Огнян Стойков и Милен Метков (който не стига до върха) изчезват под него.

"Статистиката се потвърди и миналата година - миналата година се изкачиха шестима и двама не слязоха", заяви Петров.

"Причината за високата смъртност е, че по целия маршрут няма никъде скала или камък - целият е в сняг, лед и сераци. Това повишава неимоверно риска от падане на лавини или ледени маси", коментира Петров.

"Анапурна е върхът, който може да се атакува най-рано през годината. Освен това колкото по-рано се атакува, толкова се намалява опасността да падат снежни маси заради по-високи температури", каза още Петров.

Петров очаква да има около 30 алпинисти под върха от различни експедиции това да помогне за проправянето на маршрута през снега. Сред тях ще е и веганът Атанас Скатов, който вчера обяви плановете си да атакува Анапурна и Дхаулагири като част от своя проект да изкачи всички 14 върха над 8000 метра.

"За съжаление наоколо няма други по-ниски върхове, където да се правят по-безопасни аклиматизационни изкачвания. Затова ще се опитвам да качвам до лагерите за аклиматизация, без да спя, за да намаля риска", каза още софиянецът.

При успешно изкачване той ще се върне с хеликоптер в Катманду и оттам ще отиде да катери петия по височина Макалу. Досега в актива си той има изкачвания на втория на планетата К2 и третия Канчендзьонга.

"Макалу е по-техничен, там има по-голяма сигурност и безопасност. Разговарях с хора, които са го качвали и ме познават, и казват, че там не би трябвало да имам проблем", каза Петров.

Той вече е осигурил голяма част от бюджета си за годината, който при успех сега ще включва още върхове през есента. За тази година бюджетът му е 55 хиляди лева, осигурен от спонсори като "Уолтопия" и "Ели Лили", както и частни лица.


http://www.dnevnik.bg/sport/2016/03/09/2719690_boian_petrov_shte_atakuva_smurtonosniia_anapurna_i/
Сря Мар 09, 2016 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Последно, Скатов алпинист ли е или не е? Тия два върха, особено Аннапурна са сериозни. Че има мисли за трети осемхилядник, преди мусоните, което означава преди края на май. Дано не се пребие. Rolling Eyes
Пет Мар 11, 2016 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Последно е ВЕГАН Very Happy
Пет Мар 11, 2016 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
avatar



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
В Непал, ядки, корени, плодове и чайове, колкото щеш. Хапнеш ли готвено, особено месо, продължението на краката ти отзад се превръща в нефтено находище. Гейзер. Daz
Чета днес, че Маровски с негови другари качили някаква стена в Патагония.
Ето инфо с клипче, снимки и т.н.

http://www.vesti.bg/istorii-koito-spodeliate/lica/bylgari-svaliha-koronata-na-patagoniia-video-6051177
Пет Мар 11, 2016 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
avatar написа:

Чета днес, че Маровски с негови другари качили някаква стена в Патагония.

Е,те още на 9.01(мисля) го качиха Серо Торе
Ето сайта в който можеше да се следи он-лайн какво се случва
http://www.dragontales.bg/
Съб Мар 12, 2016 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 95, 96, 97  Следваща
Страница 4 от 97

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov