ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 95, 96, 97  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Той все се е качил, ама дали е бил на баш върха е трудно да се каже. Той няма ни снимка, ни видео, ни дявол от там, или поне не е публикувал. Поне тия координати, дето от БГ са му засекли, да бяха показали, те хората си снимат часовниците с алтиметъра като е мъгливо, Наско по телефона го уведомяват Rolling Eyes

Забраната за Еверест категорично беше измислена, проверих, официална забрана не е имало. Евентуално може някой чиновник в Тингри да го е отрязал по лични причини, което не би ме изненадало хич. А във филма го премълчава тоя момент и излиза, че съвсем доброволно и благоразумно сам се е отказал, както явно си е било Wink

Надявам се да не се откаже наистина, забавно е Laughing

_________________
www.summitsweb.com

Последната промяна е направена от Gamina на Пон Фев 11, 2019 3:52 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Фев 08, 2019 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2259905670949921&id=1433803090226854
Пон Фев 11, 2019 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
alexvan написа:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2259905670949921&id=1433803090226854


и отговорът:
https://www.summitsweb.com/2019/02/%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B3-%D0%BD-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D1%87%D0%BE-%D0%BE%D0%B9%D1%8E

Доста неща му бях написала, но изтри коментарите... Laughing
Никой не е твърдял, че не е бил на върха. Какво и как се интерпретира, аз не мога да нося отговорност.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Фев 11, 2019 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
GPS-a няма как да служи за доказателство само да отбележа.
Изходния файл може да бъде генериран много лесно "на ръка".

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 11, 2019 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, светни ме моля на кратко ако можеш какво имаш предвид?

Не че ме вълнува къде е бил Насето, но казуса е интересен. И призовавам ако някой от този форум на 13-ти май миналата година го е следил къде е и какво прави - да драсне един ред: към колко часа е качил върха, къде е върха на картата, на която се появява средата. Ако разбира от тези неща де... Smile

Иначе аз писах на чичко Франк, който за своите 55 години и първи осемхилядник добре се е справил със зъдачата - бързичко се е качил и хубави снимки е направил Smile Не казва, че се е измъчил много, дори му се бил отворил апетита за следващ 8-хилядник...

Специално го питах, дали мога да го цитирам, и той ми е дал разрешение за това, което е написано в статията на Люси. Естествено няма да публикувам кореспонденцията ни, нито ще му пиша пак, но в написаното от него няма със сигурност "Видях го на 15 мин от върха".

Жив и здрав да е Насето, очаквам с интерес безкислородното изкачване на Канчендзьонга, ако съм в къщи, ще следя SPOT-а, обещавам!
Пон Фев 11, 2019 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Интересен е въпросът с определянето на връхната точка на нещо, за което някой би могъл дори да каже, че не е баш връх. Smile

Любопитно е и каква е дебелината на вечния сняг/лед на платото и доколко тя се променя с времето в едни или други части от него.

Има доста разнообразни сведения за височината:
  • в книгата на Едмънд Хилари "High Adventure" (1955 г.) височината е 8189 m (26867 стъпки) в текста или 8190 m (26870 стъпки) на картосхема;
  • в картите на съветския Генщаб е посочена височина 8153 m (не съм срещал точно същото число в друг източник);
  • в OpenStreetМap и производните ѝ карти височината е 8201 m (резултат от измервания през 1984 г.);
  • според измерване направено от непалски и финландски специалисти през 1996 г. височината е 8188 m;
  • според цифровия модел на релефа SRTM височината е 8165 m;
  • според цифровия модел на релефа ASTER височината е 8160 m;
  • според цифровия модел на релефа ALOS височината е 8173 m.

С това се изчерпват публичните източници, които са ми известни. Всред тях най-достоверни вероятно са непалско-финландското измерване и ALOS. Забележителна е и съвсем малката разлика между непалско-финландския резултат и посоченото в книгата на Едмънд Хилари.

А, който се интересува от най-новото и (вероятно) най-точно измерване би могъл да потърси достъп до данни от TanDEM-X DEM.

На сертификата на Атанас Скатов е записана височина 8201 m, която, макар и твърде популярна по разни причини, не изглежда особено достоверна. Друго разминаване, което забелязах между този сертификат и често цитираната Хималайска база данни, е в записания час на изкачване -- 14:30 в сертификата и 14:15 в базата данни. Разликата сама по себе си не е чак толкоз съществена, но все пак подсказва нещичко за достоверността и точността на различните източници...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 11, 2019 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Жив и здрав да е Насето, очаквам с интерес безкислородното изкачване на Канчендзьонга, ако съм в къщи, ще следя SPOT-а, обещавам!

SPOT-a е измислен за улесняване на помощта за бедстващи. Сам по себе си не би могъл да бъде доказателство за местонахождение, тъй като нито е надеждно проверяемо у кого се намира в даден момент, нито данните от него са криптографски подписани, така че да не могат да бъдат евентуално тайно изменени. Дори и при най-добросъвестната му употреба точността му може да бъде твърде приблизителна по ред причини, в това число малка антена, относително редки доклади (веднъж на 10 или повече минути) с цел икономия на енергия и средства за скъпа спътникова честотна лента, както и проблеми със стабилизирането на честотата на трептене на кварца във вградения му часовник при големи температурни амплитуди, които в крайна сметка биха могли да доведат до значителна грешка в изчислените от него координати. В най-добрия случай той просто дава насочваща информация на спасителите в кой район да търсят, но трудно би могъл да определи позиция с точност до метри.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 11, 2019 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Ведрине Smile

Аз за точността на SPOT-а се убедих, когато за първи път следих Скатов, май на Анапурна, че там и Съни беше покрай него. Тогава забелязах, че марката скача насам-натам и не се придвижва както следва да се движи човек във високата планина... Бидейки същевременно и предавател, може да се предположи, че е по-капризен от обикновения GPS. Спокойно може да бъде екраниран от нещо и да не предава добре...

А сегашния казус е по-интересен - дори след като се раздуха тази история и дори се стигна до заплахи за съд (!?!), все още няма някой от многобройните фенове, който да излезе и да каже - да, онази вечер седях пред компютъра, проверявах от време на време положението на Наско и видях как в Х часа (или някъде там), маркера застана на върха на Чо Ойю...

Да не се окаже, че не е предавал точно в този момент...
Пон Фев 11, 2019 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Коментирах горе запис от стандартен GPS - файл с трак.

SPOT предавателя донейде гарантира live-данни, макар и да остава неясно кой носи машинката - Скатов, шерп, дрон.
Интересно е дали предадените SPOT-точки остават в някакъв онлайн архив. Ако има такъв, данните могат да се подложат на някакъв вид критична проверка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 11, 2019 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, че вегънът нещо се пали... Защо не му напомните "учтиво" какво се е случило с Томо Чесен по повод твърденията му за изкачването на стената на Лхоце? Както и че сертификат се издава, но и се отменя... Съню за едни 30 метра ходи два пъти да си троши главата на Гашербрума втори, а пък тоя, за да реагира така, явно не е много чиста работата и е гузен.
Пон Фев 11, 2019 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Интересно е дали предадените SPOT-точки остават в някакъв онлайн архив. Ако има такъв, данните могат да се подложат на някакъв вид критична проверка.

През есента на 2015 г. потокът данни от неговото устройство беше достъпен тук:

http://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=03DZlKHOsRVpxcv8rjRT0TxTtdbq7zskN

Писал съм за това в началото на темата.

Имам спомен, че там се виждаха не само последните му стъпки, но и разни (всички?) предишни. Сега обаче адресът е невалиден. Липсва и съответният раздел в неговия сайт с връзка към данните от онлайн проследяването. В wayback machine има записани стари версии на сайта му, от които личи наличието на такава секция:

https://web.archive.org/web/20160125232838/http://atanasskatov.com/index.php/hott

"Всеки желаещ да види къде в реално време се намира алпинистът, може да го направи тук:"

Интересно е да се отбележи също, че въпросната секция съществува в сайта му (поне) до 02.05.2018:

https://web.archive.org/web/20180502121656/https://atanasskatov.com/

"Where is Ska­tov? Here you can track Ska­tov posi­tion live!"

Във всички следващи запазени в wayback machine версии тази секция вече отсъства. Това са общо 11 версии от периода 28.05.2018 до 9.10.2018.

Би могло да възникне въпросът на какво се дъжи тази промяна, настъпила точно след 13.05.2018 г....

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 11, 2019 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Днес и аз проверих the wayback machine, няма данни от 13 май изобщо.
Аз имам спомен, че му проверявах сайта, докато се тревожехме за Съни, но нямаше активен тракер. Това нищо не значи, де, не съм записвала кога съм го гледала точно.

_________________
www.summitsweb.com
Пон Фев 11, 2019 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Дидо, светни ме моля на кратко ако можеш какво имаш предвид?


dido написа:
SPOT предавателя донейде гарантира live-данни...


Това "донейде" иде от една забавна възможност - можеш да накараш всеки цивилен GPS да те изтипоса на Еверест с помощта на т.нар. GPS spoofer. Спуфъра просто комбинира излъчвания с точно подбрано съдържание на GPS-честотите и така имитира GPS-съзвездието.

Доколкото Гугъл говори вярно, намират се китайски спуфъри за по няколко десетки до стотина-двеста долара. Доколкото също имам впечатления до какво падение може да стигне един разярен веган (вж. Никола Донев Smile ), знае ли се...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 11, 2019 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Уточнявайки че конкретната проблематика ми е тотално безинтересна, не ме вълнува изобщо алпинизма, още по-малко пък качил ли се е някой 50 метра по-нагоре или не - с голяма вероятност аз бих пукнал по пътя ако тръгна да качвам 8-хилядник примерно. Коментирам само spoof-ването на GPS-а, това е нещо с което съм относително запознат, защото ми се е налагало да го правя нерядко на работа (нямаме тераси, нямаме прозорци които да могат да се отварят, фасадата на офис-сградата има забавни свойства - дори FM радио трудно "пробива" вътре), та GPS се е налагало да симулирам известно време. Идеята че някой ще хване да го прави това на майната си по чукарите според мен е меко казано безумна. Не знам за въпросните китайски устройства, но ще ви кажа как в общи линии се случва това. За целта първо е необходимо софтуерно радио, някое което има наклонности да излъчва в ~1550mhz обхвата - малък и преносим икономичен вариант за който се сещам е примерно hackrf, събира се в джоба (ако е широк), захранва се през USB, а иначе не е много читав, по-читавите неща (USRP примерно) определено не се събират в джоба. Това е първото необходимо условие. Второто необходимо условие е софтуерът с който да си изготвиш на база истински ephemeris-и и алманахи за дадено време, да симулираш излъчванията от спътниците. Това никак не е проста задача, но има наготово изписан включително безплатен софтуер, който да го прави (с уговорката, че не държиш нещата да са супер-точни по отношение на височината на която се намираш, която така или иначе изисква поне 4 спътника да виждаш и дори тогава е доста неточна работа, а да се симулира това е още по-интересен проблем, а пък и истинският качествен GPS приемник сигурно ще работи с повече от една GNSS система - примерно GPS и GLONASS - успех със симулирането на това). Но както казах, има готов софтуер за прости случаи и изходът от този софтуер е I/Q файл, който възпроизвеждаш със софтуерното радио и лъжеш GPS приемника. Проблемът е че въпросният файл (понеже трябва да се семплират над 15-20mhz честотен обхват) обикновено е много голям. Т.е освен софтуерното радио, ще трябва да носиш и компютър с доста приличен харддиск (за часове бъхтене по чукарите - мога да направя сметка, с 8-битовa "резолюция" на семплите, семплирана 20-мегахерцова честотна лента, I/Q файла отива към 144GB за един час запис). И това е при положение че и компютъра и SDR-а и батериите с които евентуално ще се захранват, ще издържат на прекрасните условия горе по тези чукари, което силно ме съмнява.

Абе доста глупаво решение ми се вижда това с GPS spoof-ването. Далеч по-смислено ми се вижда да се манипулират някак данните от GPS трекера постфактум преди да се изпратят там по uplink-а, вместо да му се симулират небивалици. Но вече как евентуално се манипулират не знам, не разбирам от алпинистките устройства които излъчват GPS координати, не съм и виждал такива.
Вто Фев 12, 2019 2:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
... Идеята че някой ще хване да го прави това на майната си по чукарите според мен е меко казано безумна...

Smile Не е нужно да се ходи по чукарите, щом става въпрос за симулация. Може да си седиш, където намериш за добре, с всичките ресурси, които са нужни ...
Вто Фев 12, 2019 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 95, 96, 97  Следваща
Страница 34 от 97

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov