ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 95, 96, 97  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Леле, колко сте жлъчни! Е на какво отгоре?! ... Я да млъкнете!

Преди да пишеш глупости, може би е добре да се поосведомиш малко повече. Знаеш ли, кой е историкът на българския алпинизъм? Доцент Сандю Бешев… Написал е известен брой книжки с фактология. А знаеш ли обаче, че ако се състави сборник с лъжите, подлостите, мерзостите и всякакви други свинщини, особено във височинния ни алпинизъм, книжката ще надвишава по дебелина цялото творчество на доцента. Боян Петров наред с всичко друго, знаеше почти наизуст книгите на Бешев, особено кой, кога и какво, както и защо някой, някъде не е успял... Стоим си веднъж някъде, и той започва с цитат на Сандю Бешев "....и тази година памирските гиганти останаха недостижими за ……." Следват имената на няколко неудачници с големи претенции. Беше ходещ справочник на всякакви клюки в средите. Знаеше се добре кой какво прикрива и се опитва да излъже. Има едно лице, което ходи, по думите на друго лице, с цял грозд от камери и фотоапарати на врата, и когато успее да се качи някъде, всички работят и снимат, а при съмнителните и недоказани изкачвания, всичко без изключение, все изненадващо замръзва... И до момента "в средите" се водят като оспорвани и недоказани някои изкачвания, като това на Броуд Пик от Тотев и Желязков, Шиша Пангма и Дхаулагири от Д.Василев. Има и доста други, но кой да се занимава с глупости. Скатов не е нито първият, нито последният. Може да се каже, че в това отношение върви по добре утъпкана пъртина. Затова са критиките. Иначе да прави каквото ще, бъди убедена, че никой не му мисли злото, единствено му пожелаваме да лъже по-малко. Знаеш, че на лъжата краката са къси, а тук има и хора с квалификация да водят следствие, които едно време са ги учили това-онова, как след анализ на фактите да хващат измамника.

Plamen К написа:
...корави алпинисти...
Наистина коравите алпинисти, ходещи по високо, свършиха къде 2000-то лето и малко подире, няма ги вече, остаряха или измряха... Сещам се в последно време за едни подвизи на Никола Леваков и другари, на Мартин Маровски и другари, и толкова, няма повече...
Сря Фев 13, 2019 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Пчелата Жужа написа:
Леле, колко сте жлъчни! Е на какво отгоре?! ... Я да млъкнете!

Преди да пишеш глупости, може би е добре да се поосведомиш малко повече. Знаеш ли, кой е историкът на българския алпинизъм? Доцент Сандю Бешев… Написал е известен брой книжки с фактология. А знаеш ли обаче, че ако се състави сборник с лъжите, подлостите, мерзостите и всякакви други свинщини, особено във височинния ни алпинизъм, книжката ще надвишава по дебелина цялото творчество на доцента. Боян Петров наред с всичко друго, знаеше почти наизуст книгите на Бешев, особено кой, кога и какво, както и защо някой, някъде не е успял... Стоим си веднъж някъде, и той започва с цитат на Сандю Бешев "....и тази година памирските гиганти останаха недостижими за ……." Следват имената на няколко неудачници с големи претенции. Беше ходещ справочник на всякакви клюки в средите. Знаеше се добре кой какво прикрива и се опитва да излъже. Има едно лице, което ходи, по думите на друго лице, с цял грозд от камери и фотоапарати на врата, и когато успее да се качи някъде, всички работят и снимат, а при съмнителните и недоказани изкачвания, всичко без изключение, все изненадващо замръзва... И до момента "в средите" се водят като оспорвани и недоказани някои изкачвания, като това на Броуд Пик от Тотев и Желязков, Шиша Пангма и Дхаулагири от Д.Василев. Има и доста други, но кой да се занимава с глупости. Скатов не е нито първият, нито последният. Може да се каже, че в това отношение върви по добре утъпкана пъртина. Затова са критиките. Иначе да прави каквото ще, бъди убедена, че никой не му мисли злото, единствено му пожелаваме да лъже по-малко. Знаеш, че на лъжата краката са къси, а тук има и хора с квалификация да водят следствие, които едно време са ги учили това-онова, как след анализ на фактите да хващат измамника.

Plamen К написа:
...корави алпинисти...
Наистина коравите алпинисти, ходещи по високо, свършиха къде 2000-то лето и малко подире, няма ги вече, остаряха или измряха... Сещам се в последно време за едни подвизи на Никола Леваков и другари, на Мартин Маровски и другари, и толкова, няма повече...


Много ти е дълъг постът и не го прочетох.
На теб специално си ти отива да плюеш. Стига вече!
Сря Фев 13, 2019 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа, ти знаеш ли кой-къде е ходил и какво прави? Не, естествено. Ти разбираш ли от алпинизъм, зимни или височинни изкачвания? Също не... Някъде тук да виждаш да дискутираме или сравняваме постижения? Пак не, поне според мен.

Дискутираме едни общочовешки качества - честност, достойнство, обща култура, планинарска култура.

Атанас Скатов е пример на липсата на качествата изброени по-горе, затова и никой от планинарската среда не го обича. Има си фен-клуб от хора малко свързани с планината, най-много да са любители на пешеходния туризъм през лятото. Не ги виня, те толкова разбират, имат си своя кумир - нека. Всъщност това е единствената полза от атлета-веган - мотивира едни хора, по-скоро да мечтаят, отколксото да правят нещо конкретно, свързано в планината... Няма лошо в това.

Но всички глупости, които бълва непрестанно, всички лъжи и особено скандалите, които прави и то не само у нас, но и в чужбина... Например на Денали (Макинли), където го изгониха и той се постара да очерни фирмата, на която дори вече е бил клиент и е направил успешно изкачване? В Пакистан, където не успя и оплю местна фирма, пак по най-гадния начин? Опита се на първите си два осемхилядника да излъже, че е бил без кислород, преди да разбере, че нещата не стават така. Плюе по всички, които не му ръкопляскат и не му пращат сърчица, трие коментари, успя да изсипе някакви безумни обвинения дори за Съни, който винаги се е старал да се държи дипломатично спрямо него.

И сега, вместо да каже - "Да, беше много тежко, но аз все пак успях, преминах всички трудности и излязох на платото, но прецених, че съм закъснял, че няма да ми стигнат силите и се върнах, за да не рискувам..." и ние да му кажем "Браво!", защото наистина сам е изградил два лагера и е бил за първи път без кислород, той предпочете да излъже, което си се има за голям срам в планинарските среди...

Та те така...
Сря Фев 13, 2019 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение ре Отговорете с цитат
Престарал си се, и твоят пост е твърде дълъг, няма да те прочете. Но пък нищо няма да и попречи да те вкара в листата на плювачите, които не поддържат правилната линия.
Сря Фев 13, 2019 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Пчелата Жужа, ти знаеш ли кой-къде е ходил и какво прави? Не, естествено. Ти разбираш ли от алпинизъм, зимни или височинни изкачвания? Също не... Някъде тук да виждаш да дискутираме или сравняваме постижения? Пак не, поне според мен.

Дискутираме едни общочовешки качества - честност, достойнство, обща култура, планинарска култура.

Атанас Скатов е пример на липсата на качествата изброени по-горе, затова и никой от планинарската среда не го обича. Има си фен-клуб от хора малко свързани с планината, най-много да са любители на пешеходния туризъм през лятото. Не ги виня, те толкова разбират, имат си своя кумир - нека. Всъщност това е единствената полза от атлета-веган - мотивира едни хора, по-скоро да мечтаят, отколксото да правят нещо конкретно, свързано в планината... Няма лошо в това.

Но всички глупости, които бълва непрестанно, всички лъжи и особено скандалите, които прави и то не само у нас, но и в чужбина... Например на Денали (Макинли), където го изгониха и той се постара да очерни фирмата, на която дори вече е бил клиент и е направил успешно изкачване? В Пакистан, където не успя и оплю местна фирма, пак по най-гадния начин? Опита се на първите си два осемхилядника да излъже, че е бил без кислород, преди да разбере, че нещата не стават така. Плюе по всички, които не му ръкопляскат и не му пращат сърчица, трие коментари, успя да изсипе някакви безумни обвинения дори за Съни, който винаги се е старал да се държи дипломатично спрямо него.

И сега, вместо да каже - "Да, беше много тежко, но аз все пак успях, преминах всички трудности и излязох на платото, но прецених, че съм закъснял, че няма да ми стигнат силите и се върнах, за да не рискувам..." и ние да му кажем "Браво!", защото наистина сам е изградил два лагера и е бил за първи път без кислород, той предпочете да излъже, което си се има за голям срам в планинарските среди...

Та те така...


Момчи, и теб не те прочетох. Прочетох само първия абзац. Отговор: когато баба ти Ружа четеше Сандю Бешев, Тенсинг Норгей, Крис Бонингтън, следеше изкачванията на Меснер и Йежи Кукучка, на Ванда Руткевич - ти дали беше роден? Светът не започва от вас.
Лош пример прихващаш - пишеш дълги постове.
Момчи, тъкмо си ми дошъл тук, да те попитам: ти ли по телевизията мина по бреговете на р.Мътивир? Аз съм от оня край и ги знам тия брегове - много са върли! Ако си ти - поздравления!
Сря Фев 13, 2019 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа, нека допълним че писането на фактите не е плюене, независимо дали се харесва на някой или не.
Ако за височинно-безжалостния убиец на плодове и зеленчуци (мухлопадъСкатов) не може да пишем повече, да си попишем за Новогодишензаслонбезпанталон?
Laughing

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Фев 13, 2019 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Пчелата Жужа, нека допълним че писането на фактите не е плюене, независимо дали се харесва на някой или не.
Ако за височинно-безжалостния убиец на плодове и зеленчуци (мухлопадъСкатов) не може да пишем повече, да си попишем за Новогодишензаслонбезпанталон?
Laughing


Е изписахте ги вече фактите, та и отгоре, стига толкова!
Сря Фев 13, 2019 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Жужа,
дори да е дълъг поста на Владофф, е съдържателен и според мен съдържа важни есенции за алпинистичните среди.

Прочети го, моля Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 13, 2019 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Не са за мен поздравленията, а за Момчил Цветанов от "Планинария". Пишеше някъде едно време като Планинарчо, но го налегна бизнеса и основно с реклама се занимава...

За да изкажа мисъл, се налага дълъг пост да напиша, не става дума тук за поезия или хайку. Който има желание да разбере - чете, който няма - и с кратък пост няма да постигна нищо.

Предполагам, че съм бил роден: по-времето, когато загиваха Кукучка и Руткиевич, вече отдавна вършеех безсмъртно и безакълно по скалите и снеговете от Заврачица до Езерата и не само. Младен Катранджиев ми беше съсед, Людмил Янакиев (Люц) - председател на клуба. И тогава четях да, каквото имаше. Та от никой не почва света, ЕГН-тата няма защо да си ги мерим, от едно поколение сме, така да се каже...

Ходил съм до базови лагери и ледници, та и до някой-друг по-нисичък връх, може и пак да отида.

Не съм спрял да вършея (но вече по-кротко) и най-вече ние съм спрял да чета. Тенсинг ще излезе пак сега, можеш да я подариш на някой, много е хубава, да! Smile
Сря Фев 13, 2019 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Жужа,
дори да е дълъг поста на Владофф, е съдържателен и според мен съдържа важни есенции за алпинистичните среди.

Прочети го, моля Very Happy


Понеже си много мил, прочетох го - нищо ново. Аз ги знам тия работи. Не си мислете, че баба ви Ружа като само се възторгва и прехласва е някаква идеалистка с капаци на очите.
Сря Фев 13, 2019 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Ходил съм до базови лагери и ледници, та и до някой-друг по-нисичък връх, може и пак да отида)


Разкажи, ще прочета открай-докрай.
Сря Фев 13, 2019 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Жужа, не съм писател, не разказвам...

Водя хората там, или ги обучавам, та да могат сами да отидат Smile
Сря Фев 13, 2019 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Жуже, ти от там ли си бе! Мътивир и язовира над Веринско ни беа любимите места като ученици... с влака и там...

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Фев 13, 2019 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Правило ми е впечатление, че твърде рядко се публикуват сурови GPS (или подобни) данни от височинни преходи. Най-често изобщо не се публикуват. В миналото уредите бяха доста тежки и обемисти. Възможно е, включително и заради съображения свързани с тегло/обем, някои хора да са предпочели да се лишат от тях. В днешно време обаче теглото и обема на уредите по-скоро вече не са съществен фактор. Има например GPS часовници и е добре известно, че (почти) всички ползват такива. Интересно ми е при това положение как си обяснявате продължаващото несподеляне на суровите данни, записани от тях?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Фев 13, 2019 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Нервирал съм се на някои изказвания и поведение на А. Скатов, напр. на нуждата от "климатизация" на организма, за която говореше преди първите си изкачвания.
Обаче нали сме хора, нали сме планинари, т.е. хора с големи сърца и широки души.
Наричате го снизходително "Насето", бил "височинен трекер", ами добре. Но е факт, че е качил няколко осемхилядника, макар и с шерпи и кислород. Факт е, че организма му го понася. Още по-голям факт е, че има амбицията и упоритостта да си организира експедициите, да ги осигури финансово и в повечето случаи да ги довежда до успешен край.
Вие що не се пробвате, можете ли колкото "Насето" или пък дори и повече от него. Защо не се амбицирате да проверите как се справят телата ви на 6000м, на 7000м, на 8000м.
Просто да видите можете ли да походите малко височинно. Сега ще кажете, ама ние искаме да е хем нависоко, хем да е технически трудно, ами - направете си го, като подобава на корави алпинисти. Или ще потрябват пари, ами осигурете си, "Насето" как си ги осигурява, спонсорите му вярват. амбициозен е, упорит, следва си целите.
Та ако наистина в гърдите на катерачите и/или алпинистите тук туптят едни големи топли човешки сърца, моля мерете си приказките и коментарите за постиженията на други хора, за постижения, които вие не сте постигнали, а може би и да не ви стигне този живот да ги постигнете...



Пламене, целта не оправдава средствата! То е същото като да кажеш, че новобогаташ е забогатял, щото имал "качества". В моите очи обаче те не се котират.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Фев 13, 2019 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 95, 96, 97  Следваща
Страница 36 от 97

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov