ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:

Чети по-внимателно Wink
Никъде не сме изказвали съмнения за изкачването (т.е в първата статия няма такова нещо) и никога не сме се съмнявали в наличието на сертификат Wink .


Статията е добра. Бях приятно изненадан, когато я прочетох!
Чет Фев 14, 2019 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Правило ми е впечатление, че твърде рядко се публикуват сурови GPS (или подобни) данни от височинни преходи. Най-често изобщо не се публикуват. В миналото уредите бяха доста тежки и обемисти. Възможно е, включително и заради съображения свързани с тегло/обем, някои хора да са предпочели да се лишат от тях. В днешно време обаче теглото и обема на уредите по-скоро вече не са съществен фактор. Има например GPS часовници и е добре известно, че (почти) всички ползват такива. Интересно ми е при това положение как си обяснявате продължаващото несподеляне на суровите данни, записани от тях?


Предполагам много малко хора пускат часовника да траква... или ако го правят то е само в краен случай. Часовника се използва за следене на височината, промяна в налягането. А за навигиране се запазват ръчно точки.


Последната промяна е направена от slavei на Чет Фев 14, 2019 12:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Фев 14, 2019 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Тоя гпс часовник колко ще изтрае на -30 -40 градуса ?
Чет Фев 14, 2019 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Ц, Скатов не катери, ама въобще. Ни стени, ни скали, ни лед. Явно не го влече, страх го е, има такива хора.

Добър е в това, което прави - височинно ходене, като на трудните пасажи се дърпа по парапетите със самохват. Упорит е...

Явно има дадености, щом и Съни ми е казвал, че го намира за много бърз по високото (е, за атаката винаги с кислород...).

Това, че се пробва вече без личен водач е голям напредък (на Денали и Чо Ойю), означава, че вече излиза от клиентския си профил, което е много добре. Трябва да бъде насърчаван в това, както и някой да му помогне да овладее терминологията ("траверс на два върха", "изкачване в алпийски стил" и т.н.), както и да намали нещата в които е пръв, и така ще почне да изглежда вече нормално...


Преди да замине за първия си опит се обади и с много молби беше включен в наш курс по ледено катерене. Така, че поне лед е пипал Wink
Запомнил съм го с това, че беше изпилил нервите на всички курсисти. А скоро след това го гледах по телевизията където обяви, че не е карал курсове, не е опитвал никакво катерене и тн... Smile
Чет Фев 14, 2019 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Много ти е дълъг постът и не го прочетох.


А защо коментирате, след като не четете?
Пиша ви единственно защото имах по-високо мнение за вас!
Чет Фев 14, 2019 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Съществена е не само изключителността, а също и нейната общочовешка смисленост и значимост. Последната, разбира се, зависи и от гледните точки, колкото и да се опитваме да бъдем обективни. Ако единствената или главната цел е известността, която при необходимостта от спонсори се превръща и в особено голямо рекламно задължение, тогава (и само тогава) би бил донейде разбираем стремежът към широко известна изключителност на всяка цена. Поради тази причина престанах да се интересувам особено от всякакви видове спортни новини, а още по-малко пък да търся в тях някаква опора за поразклатеното национално самочувствие...

Ще добавя, че ако постижението и средствата за постигане са поне с еднакъв приоритет, нещата биха изглеждали по съвсем друг начин. Ако стане масова практика, бих повярвал, че човеците не са на свършване. Тенденцията е в обратна посока.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Фев 14, 2019 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
slavei написа:
Пчелата Жужа написа:
Много ти е дълъг постът и не го прочетох.


А защо коментирате, след като не четете?
Пиша ви единственно защото имах по-високо мнение за вас!


slavei, наскърбих се. За да си възвърнете по-високото мнение за мен, кое от двете да направя: да започна да чета дългите постове или да спра да коментирам?
Чет Фев 14, 2019 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Тоя гпс часовник колко ще изтрае на -30 -40 градуса ?

Все пак е на ръката, т.е. не е при отрицателни температури. Конкретно, Феникс3 (на Гармин) за 12 часа непрекъсната работа (2333 точки) и минусова външна температура (нямам външен термодатчик, но температурата не е ставала положителна, а първите 4-5 часа е била под -10С) загуби около 2/3 от заряда си.
Чет Фев 14, 2019 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
slavei написа:
Пчелата Жужа написа:
Много ти е дълъг постът и не го прочетох.


А защо коментирате, след като не четете?
Пиша ви единственно защото имах по-високо мнение за вас!


slavei, наскърбих се. За да си възвърнете по-високото мнение за мен, кое от двете да направя: да започна да чета дългите постове или да спра да коментирам?


Smile
Визирах коментарите на постове, под коите заявявате, че не сте прочели.
Чет Фев 14, 2019 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Слави, помня го много добре този курс! Нали ви изпреварихме тогава на Големия водопад за едно изкатерване Smile А вие бяхте над 25 човека... Тогава забравихте на Ники сечивата на Малкия, които аз намерих случайно през ... ноември Smile Разбрах аз, че съм бил близо тогава до Атлета, но той не беше още известен, за да му поискам автограф. Пък от тогава не съм го срещал в планината, но аз и не ходя толкова често.

Малко без да искам ме вкараха в цялата тази история, но всъщност съм доволен - все пак някой трябва да следи какво и как се случва, за хигиената в средата. А те фактите са красноречиви, нямат нужда от кой знае колко тълкуване...
Чет Фев 14, 2019 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Малко без да искам ме вкараха в цялата тази история, но всъщност съм доволен - все пак някой трябва да следи какво и как се случва, за хигиената в средата. А те фактите са красноречиви, нямат нужда от кой знае колко тълкуване...


То и аз без да искам се метнах надолу с главата.
А главния виновник, като един истински сив кардинал, дърпа конците от разстояние и само подкокоросва Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Чет Фев 14, 2019 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Слави, помня го много добре този курс! Нали ви изпреварихме тогава на Големия водопад за едно изкатерване Smile А вие бяхте над 25 човека... Тогава забравихте на Ники сечивата на Малкия, които аз намерих случайно през ... ноември Smile Разбрах аз, че съм бил близо тогава до Атлета, но той не беше още известен, за да му поискам автограф. Пък от тогава не съм го срещал в планината, но аз и не ходя толкова често.

Малко без да искам ме вкараха в цялата тази история, но всъщност съм доволен - все пак някой трябва да следи какво и как се случва, за хигиената в средата. А те фактите са красноречиви, нямат нужда от кой знае колко тълкуване...


Хахаха, сега се сещам и аз за твоята снимка и коментара ти, че са те изпреварили Wink
Обаче, не са били 25 души. По спомен са били 12 или 14 човека (курсисти) Sad Не ми се търси протокола в момента.
Пет Фев 15, 2019 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
illegal



Регистриран на: 29 Дек 2008
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Хм, хем че това е южната стена, страна, изглед на Шиша "Жужето", баси "жужето", е тук снимката е зумната, но на живо от тая точка е нещо, като Даулагири от Пуун Хил, както и да е, търсенето на Боян сигурно е включвало и тая част, понеже може да е...каквото и да се е случило, та и из тия улеи и цепнатини да е изчезнал. Скатов е Бок, ш видите като направи Хималайска корона с ГМО, безглутенова американска царевица. Аз пък водя преговори с НАСА за изкачване на марсианския първенец. БЕЗКИСЛОРОДНО. На фафли, бюреци и гевреци. Тука е забавно, трябва да влизам поне два пъти месечно.

Вто Фев 26, 2019 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ха, Насето пак се показа по телевизията. Не каза дата, ама пък демонстрира сериозни намерения...

Няколко неща ми направиха впечатление:
- ловко финтира водещия с цел да не се споменава името на Боян. Странно все пак, защото се опитва да върви точно по неговите стъпки, можеше някак си да се напъне и да го каже, нямаше да му навреди на без това доста пропадналия имидж...
- демонстрацията, че не бил проучвал върха. То е ясно, че там го чакат едни хора, на които е платено да се постараят да го заведат до горе, но защо тази показност с нещо, дето няма как да се докаже (проучвал - не проучвал). Звучи като "веганството", дето никой не му гледа какво има в хладилника...
- след неуспеха му на Чо Ойю, смело обявява че тръгва към определено по-тежкия и висок Канчендзьонга без кислород... Не му липсва самочувствие на младежа.

Да му пожелаем успех, да снима горе и да не си изключва SPOT-а Smile

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/alpinistat-atanas-skatov-atakuva-tretija-po-visochina-vrah-v-sveta-kanchendzyonga.html?fbclid=IwAR0U5MPizQf8YlYiwRfdgjNtgV6CXw8iL4IVqm9fqxwXE5wGTMB3mbxJoF8
Вто Мар 19, 2019 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Предварителното проучване не е ли задължително?

Пък аз проучвам всеки български маршрут, преди да тръгна. Много съм ретро...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Мар 19, 2019 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 38 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov