ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз не съм останал с такова впечатление, както ти описваш, но явно не следя достатъчно.
Вто Апр 02, 2019 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...нека все пак да гледаме обективно...

Ахъ, да гледаме обективно... Знаеш ли кое е накарало древните римляни да сътворят особено популярния израз "лъже като грък"? Ако успееш за разучиш това в детайли, ще си отговориш и достатъчно добре на въпроса какво точно представлява поведението на въпросния герой и защо поведението му в медиите е толкова дразнещо.
Ако не ти се рови в древни извори, по съвременен пример: Записвам се на обиколката на Витоша. На скришни места приятели ме чакат с няколко колелета. Тръгвам и първо по пътя ме качват с кола до Тихия кът, от там с колело до Кладница... Кратка почивка и изчаквам първия истински бегач да премине, след което и аз... След това - пак на колелото... И така до края. И ставам победител, при това с рекорд. Всички бягащи по трасето са ме видели какво правя, но пред съдийските пунктове всичко е чисто... И съм победител - рекордьор. Само, че после никой дори и не иска и говори с мен, защото знаят какво съм свършил. Аз пък започвам да парадирам по медиите колко съм велик и защо другите завистници от злоба не ми оказват изискващите се почести и признание.... Та горе долу така стоят нещата на Скатов. Мисля, ако не се лъжа, някъде се беше жалвал, че дори не го номинирали за спортист ли, мъж ли беше, на годината...

Всичко това, за мен говори само едно - че и този герой е от списъка на лицата с хистерични отклонения, поради което трябва да се отнесем състрадателно, а не да му се подиграваме.

Познавам добре един такъв субект, катерил доста с мен преди 10-15 години, притежава същите качества и проявява същото поведение.
Има и още един известен с такава диагноза, наричат го Иван Торонтото, или "човекът паяк", живее в Канада, той е абсолютно идентичен по маниери и поведение със Скатов.
Имаше и преди години още един такъв случай, на един, който спасяваха нейде из Пирин, той май проявяваше същите наклонности, поне мненията на очевидците потвърждаваха:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=119380&highlight=%F5%E8%F1%F2%E5%F0%2A#119380
Вто Апр 02, 2019 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ами не ми се рови, защото не виждам смисъл. Щом го казвате толкова твърдо, явно има някакви не особено чисти неща, за които човек рано или късно си плаща.
Вто Апр 02, 2019 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
.
Ако живееш в Рим, живей като римляните. — «Si vivis Romae, Romano vivito more.» — Латинска пословица
.

Източник: https://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BC


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 02, 2019 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
За да останем обективни - все пак Насето си ги качва върховете, поне повечето от тях, за разлика от въпросния индивид (Георги И. - Големия кораб), който само вдига шум Smile Никой не може да му отрече на Скатов, че като височинен турист (участник в комерсиални експедиции до 8-хилядници с допълнителен кислород) се справя отлично - физически данни и воля не му липсват.

А за лъжите:
- Пробва се да си припише безкислородни изкачвания на Еверест и Манаслу, преди да разбере, че номера не минава - следи се строго за това.
- Грозната лъжа за проваленото му от "злоба и завист" изкачване на Макинли (Денали), опита се да очерни туристическата агенция и водача си, публикува писма на 2-3 езика по веганските каналите. Пък истината беше съвсем друга, той лично я разказваше на времето на разни приятели...
- Пак с лъжи се опита да очерни една пакистанска фирма, че била едва ли не "провалила" изкачването му на Гашербрум. Дори ми е странно как ще се върне пак там сега...
- Последната (този път по-сериозна от спортна гледна точка) лъжа за изкачването му до Чо Ойю - оказа се, че няма никакво доказателство, освен документа от китайците, данните от SPOT-а мистериозно изчезнаха, а качилите се на въпросния ден въобще не искат да го коментират, последния бил на върха потвърди само, че го е видял дори по-ниско от платото на слизане, пък Насето твърдеше, че са се разминали на "10-15 минути от върха"...
- Веганството... Този въпрос не ме вълнува особено, защото според мен това е въпрос на личен избор и няма как да бъде доказано - никой не може да те следи какво точно ядеш. Но е всеизвестно, че той си хапва и други неща, освен растителни - очевидци много, пък и той го споделя с някои хора. Всъщност тази му лъжа е най-грозната, защото цялата му история се гради на това, че е веган и основният му фен-клуб е от хора, дето му се радват именно за това.

И може би това, което аз не мога да му простя е, че си позволи да говори глупости за Съни - как всъщност инсулина бил допинг и му помагал и как лъжел че не ползвал парапетите като качвал върховете, пък той ги ползвал... За щастие това интервю за БНР беше изтрито наскоро от журналиста който го е правил (след като той разбра за какво всъщност става дума...)
Вто Апр 02, 2019 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... за Съни - как всъщност инсулина бил допинг и му помагал и как лъжел че не ползвал парапетите като качвал върховете, пък той ги ползвал...

За инсулина - не знам дали точно така действа, но е възможно. Нека се произнесе меЛецинско лице. Боян ми разправяше, че инсулинът действал един вид като клапан, който регулира притока на глюкоза през клетъчните мембрани от общия кръвния поток навътре в клетките.
Тази история с допинга тръгна от първото изкачване на Гашербрум 1 и я чух лично от Николай Петков. А относно парапетите - Боян никога не е твърдял, че се катери без парапети, явно Скатов го бърка нещо с Меснер…
Всъщност стойността на Бояновите изкачвания се измерваше в тяхната бързина и безкислородност, друго няма. На Скатов обаче, май му е проблем, че не може да се похвали дори с тези два показателя.
Вто Апр 02, 2019 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
И самостоятелност! Мен всъщност това ми харесваше най-много при Съни. Въпреки че и той действаше с помощта на комерсиални експедиции, беше доста самостоятелен - можеше да движи сам, можеше да мине и без парапети, че дори от време на време е помагал за поставянето им. Сам взимаше решенията... Всъщност в това няма нищо чудно, Съни си беше алпинист, а алпиниста, за разлика от клиента, трябва да може да поема ролята на първи в свръзката, където му позволяват възможностите.

За който не прави разлика - да препрочете "В разредения въздух", и по-точно в частта в която Кракауер описва странното за него усещане някой да го води и да се грижи за него... Сигурен съм, че не преиграва, пишейки това...

А за инсулина като допинг - ами като си болен и имаш нужда от него, той е лекарство, а не допинг, така че няма какво да се разсъждава на тази тема...
Вто Апр 02, 2019 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Мисля, ако не се лъжа, някъде се беше жалвал, че дори не го номинирали за спортист ли, мъж ли беше, на годината...



Той и за веган на годината не е номиниран дори. Дали защото няма такъв или по друга причин? Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Апр 02, 2019 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Добре, явно има някаква форма на шизофрения в някого, но не знам кого, а и не ме интересува.
Това съм видял аз и съм чул, това което ти казваш момчи не и за мен е повече от достатъчно.

Някои от своите постижения Скатов постига рамо до рамо с Боян Петров, един от най-добрите и обичани български алпинисти, който остана завинаги в планината.

„С Боян Петров бяхме на 3 експедиции заедно, той беше голям алпинист. Аз съм се учил от него. В планината рискът е голям, тръгваме подготвени. За съжаление, Боян загина и България загуби един много добър човек и алпинист.“
Вто Апр 02, 2019 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм далеч от алпинизма, но чак пък да са били заедно... Доколкото си спомням от написаното в книгата на Боян. Просто са се засекли случайно. Каза ли му че има и друг нашенец и така...
Иначе нямам нищо против методите му щом този начин работи за него и му позволява да върви напред и да следва мечтите си...
Вто Апр 02, 2019 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Чувствам как Скатов ще си оскубе плитката от яд, че не е приет в "средите" . Very Happy Very Happy Very Happy

Откакто той ходи по високото всяка година, откакто кисне, мръзне и понася лишения по базови и височинни лагери по няколко месеца в годината, някои хора в "средите" просто си правят добри парички на курсове по катерене, някое и друго водене на групи по Монте Роса, Монблан и Гросглокнер, чап пат Елбрус и толкоз.
Защо да се лишават, защо да харчат пари, да се молят на спонсори, На 6-7-8000м да ходят и да си пилеят времето и да изпускат клиентите някои други. За съжаление погледнато отстрани, извън "средите" изглежда така. Лесното си е лесно ... и приятно.
А Скатов си има трески за дялане, но кучетата си лаят, а кервана си върви.
След Боян Петров май няма скоро да се възхищаваме на сериозни постижения в алпинизма от елитарните представители на "средите".
Вто Апр 02, 2019 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Пламене и аз съм на това мнение, затова какво да го съдя човека, като той си е казал че е нито капацитет, нито нищо. Просто иска да го направи това и си го прави. Тук хората коментират че не бил достатъчно коректен, сигурно. Това което чух в едно интервю по БНТ е да казва че ще направи Еверест-Лоце траверса Smile но според мен го е гледал на картата и леко се е объркал Smile Просто трябва да се търси и вина на журналистите, че не си проверяват материалите по които работят и не задават правилните въпроси.
Вто Апр 02, 2019 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
...След Боян Петров май няма скоро да се възхищаваме на сериозни постижения в алпинизма от елитарните представители на "средите".

Две уточнения:
Първо - Боян никога не е имал претенции да е елитарен представител на "средите".
Второ - "Средите", годни да направят нещо съществуваха докъде първото десетилетие на настоящия век. По-възрастните измряха, другите или се контузиха, или одъртяха, или по друга причина престанаха да мислят повече за експедиции. Вече няма нито годни, нито желаещи да се трепят за тоя дето духа, поне аз не познавам такива. Малцината участващи във височинни изкачвания са хора, надделяли си на масрафа, намерили пари и време, но в никакъв случай не могат да бъдат сравнявани с тези, които през седемдесетте, осемдесетте и деветдесетте години направиха осемхилядните изкачвания.

Има и нещо друго - това не е нито спорт, нито нещо подобно, това е начин на живот, ДРУГ НАЧИН НА ЖИВОТ. За да се проумее този начин на живот е нужно да се прочетат особено задълбочено книгите на Крис Бонингтън и най-вече Джо Таскър - живот хипарски, скитнически, ден за ден и т.н.
Изобщо това не е нормален начин на живот и липсата на "кадри" за такъв живот у нас свидетелства единствено за едно, така да го наречем, всеобщо поумняване.
Всъщност, това май е световна тенденция - всички констатират, че "спортните" експедиции в последно време са драстично намалели за сметка на "комерсиалните".

Пламене, критиките срещу Скатов не са за нищо друго, освен за това, дето са казали хората, че всяка жаба трябва да си знае гьола...
Няма подготовката и уменията да бъде "елитарен" съвременен алпинист /като да кажем Урубко, поляците, люде като Ули Щек, като много руски алпинисти-висотници/, прави неща, които почти всеки, който пожелае и има бол време и пари, може би ги направил, и в същото време има претенциите да е нещо повече, от това което е. Ето това е проблемът, който Момчи изглежда доста неуспешно се опитва да ви дефинира.
Вто Апр 02, 2019 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
"Сериозни постижения в алпинизма"?!? Кисненето по базови лагери и набирането по опънати от шерпите парапети не го възприемам като такова, и никъде по света вече не се възприема като такова. Един труден маршрут по голяма стена в Алпите е далеч по-сериозно постижение. Дори и не толкова труден, но премиерен маршрут също се има като такова. Водачите обикалят планините с клиенти, защото така си изкарват хляба, тях няма кой да ги изхранва, както му се получава на Скатов. Ако имаха неговите средства (които баща му осигурява), със сигурност щяха да правят по-стойностни неща по планините, отколкото да водят клиенти (а доколко воденето на клиенти във високата планина е лесно и приятно нещо, хм...). Всъщност това, което най-вече ме дразни, че медиите и лаиците продължават да смятат достигането по класически маршрут с кислород на 8-хилядник като "сериозно постижение", а това не е така от 80-те години на миналия век. Достатъчно е човек да прочете книгата "В разредения въздух" на Кракауер (за събития през 1996 година! излязла преди 7-8 години на български) или книгата на Меснер "Еверест - експедиция до крайната точка", която наскоро излезе тук, за да разбере стойността на едно такова изкачване. Няма как да се сравняват българските изкачвания през 80-те и 90-те години по високите върхове, с тези в момента, ценностите отдавна са други, стойността им е различна. В момента това са лични постижения, който иска да говори с българите качвали тези върхове през последните години - Петя Колчева, Иван Томов, Слави Несторов и други. Все скромни и хубави хора, между другото Smile

Да, Скатов прави "траверса" Лотце-Еверест, катери 8-хилядниците в "алпийски стил", и все нещо прави първи в света (или най-малкото в България).

Ето ви едно скромно изкатерване на едни румънци от миналата година, скромно, но стойностно. Каквото има и кой от България да направи (и са правили вече не веднъж):
https://www.summitsweb.com/2018/10/new-route-pumori

Е на такива като тях завиждам, ама наистина. Че нямам силата и смелостта да го правя, да. А на Скатов, хахаха, всичките му 8-хилядници не бих заменил за отношението, което той среща от планинарите в България, честна дума Laughing

Успех му пожелавам и здраве на всички вас!
Вто Апр 02, 2019 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Бай Ганьо срещу Хималаите". Или "Всинца срещу Бай Ганьо". Все по-подходящи заглавия за тази тема...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Апр 02, 2019 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 41 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov