ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Петко Тотев - Боян Петров два пъти припадна пред мен
Пет Юли 13, 2018 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
Петко Тотев - Боян Петров два пъти припадна пред мен

Любимият ми герой отново се показа в присъщата си светлина, този път - да говори лошо за някой дето вече не може да се защити. Всички добре знаем какво правеше Боян и какво му се случваше почти ежедневно, но прави чест на всички, че посмъртно не го оплюха "справедливо".
Такива приказки, казани днес, свидетелстват за едно - въпросното лице изглежда изпитва зле прикрито злорадство от бояновата съдба.
Не ми се рови да извадя данни как точно въпросният субект изкачи Еверест, чий кислород "взе" и какви свинщини направи преди и по време на злополучната експедиция през 2004г, но ако всичко което подочух, е поне малко истина, този трябва да е изключителен гьонсурат, за да излиза пред пресата и да говори за хималайски експедиции.
Пет Юли 13, 2018 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Недей да ровиш Владо в клюките за тогава, защото те наистина бяха гнусни. И от двете страни. Резултатите ги знаем...

Напротив, аз виждам едни доста трезви оценки и разсъждения, на човек, който разбира от материята. Няма оплюване, по-спокойно.

От "великите" в Бг никой не хранеше много топли чувства към Съни, но и той добре и целенасочено ги дразнеше Smile Те го кълвяха, за сметка на това, мила родна картинка. Аз като човек без претенции добре се разбирах с него... А благодарение на припадъка му в Северния Джендем минах един от най-хубаите си водопади, с Петко.

А за българската журналистика нямам думи - ордени, награди, постижения... Поне да се подготвят някой път преди интервю, и да престанат да търсят сензации, много им е ниско нивото...


Последната промяна е направена от mom4i на Пон Фев 04, 2019 4:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юли 14, 2018 6:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
И злобата и суетата ще преминат във времето, а постигнатото от Боян ще остане!

Две събития почитат днес паметта на Боян – масовото изкачване на връх Мальовица
и церемонията в град Перущица за връчване посмъртно на грамота и плакет - „Почетен гражданин на град Перущица“.

Мальовица е последният български връх изкачен от Боян преди заминаването му за Хималаите,
а дядото на Боян, на когото е кръстен, е от Перущица, където днес е семейството му за да приеме отличието.

Всеки от нас може да посвети едно свое изкачване в памет на Боян.
Следващата неделя ще го почета с изкачване на връх Отовица.

Няма да те забравим, Бояне!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Юли 14, 2018 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
От цялата тази история в момента виждам Петко в ролята на оня китайски военачалник, който е бил достатъчно търпелив да чака на брега на реката, докато течението довлече трупа на врага му. Е, стана, ама трябва ли да продължаваш, в крайна сметка всичко свърши.
Момчи, и Петко е велик алпинист, голям специалист, с най-много различни изкачвания на Комунизъм, и единствен жив българин, изкачил вр. Победа; на когото съм лично задължен, че спаси мой приятел в Джендема, от една страна, и от друга страна, Боян за мен е най-яркия пример как да не се практикува алпинизъм, и въпреки това не приемам единият така да говори за другия, вече пост фактум. Добре знаем, че не се понасяха, но като няма какво да кажеш, ами трябва ли пък да говориш точно това? Нима всеки, който е бил с Боян някъде, не знае истории, кой не е виждал какво му се случваше. И въпреки това, кому е потребно точно сега да се разказват именно тези истории как той всъщност е бил нищо друго, освен болен инвалид, с диабет, след прекарани ракове, целият потрошен и какво ли не още... Да така беше, и досегашните успехи в известна степен, май бяха настъпвали от съвсем случайно оказвани, но напълно непредвидени от него, чужди помощи, иначе историята щеше да приключи доста по-рано...
Може би трябва някъде, всички, които по един или друг повод са били някога някъде с Боян, да разкажем с подробности и детайли кое как е ставало. Цел – от благородна по-благородна – всеки с „глава на раменете“ да „направи съответните изводи“. Има няма два – три дни, като лъсне всичко, и геройското от героя може съвсем да изчезне.
Аз обаче се питам защо и трябва ли да се прави това - обществото днес има нужда от герои, а медиите го произведоха в такъв. Всеки знае за Крали Марко, но колцина знаят при какви обстоятелства и на чия страна, в бой с кого и срещу кого е загинал истинският исторически съществувал Марко?...
Въпреки всичко, за мен Боян си остава герой, но не заради това, което му се приписва от пресата, а заради обстоятелството, че живя толкова години с правене напук на смъртта, при постоянно надвиснал дамоклев меч, състоящ се от твърде многото, витаещи около него, смъртоносни обстоятелства от най - различно естество.
Вто Юли 17, 2018 1:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

Аз обаче се питам защо и трябва ли да се прави това - обществото днес има нужда от герои, а медиите го произведоха в такъв.




Обществото не е еднородно, една част има нужда от герои, а за друга е най-добре герои да няма.

От доста време има заличаване не всякакво преклонение към изявени личности, дори и към литературни герои.

От една страна е целенасочено, чрез медиите - вече открито за разни курви се пише , че са "идол и пример за подражание на младите", от години се говори за Левски, че не бил това, което бил и т.н.

В конкретния случай според мен става въпрос за повърхностно отношение и неразбиране на разликата между лична и обществена представа за определен човек.
Сря Юли 18, 2018 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Атанас Скатов започна събиране на средства за изкачването на още осемхилядници

Дневник, 14:43, 24 авг 18

Алпинистът Атанас Скатов започна кампания за събиране на средства, които да му осигурят възможност да продължи опитите си да изкачи всички осемхилядници. Той посочва, че за тази есен в плановете му влизат Шишапангма (8027 м) и Дхаулагири (8167 м).

По думите му до момента от дарители е събрал 3560 лева. "За да замина на една следваща експедиция над 8000 метра, са ми необходими още 18 000 лева. Това са цени без използване на шерпа и изкуствен кислород, а само за сървиз на базов лагер, което е минимумът да участваш в експедиция", пише в сайта на алпиниста.

"За 2019 година е запланувано изкачване на два или три върха над 8000 метра. В зависимост от събраната сума ще бъде решено колко и кои върхове да бъдат изкачени. Общата сума за успешно изкачване на останалите осем върха над 8000 метра без използване помощта на шерпа и изкуствен кислород възлиза на 77 000 евро", допълва той.

Според него би било жалко, ако поради липса на финансови средства се прекрати проектът. Той описва и какво биха получили хората и фирмите, които го подкрепят.

"Имам желание, сили, вече и голям опит да завърша и втория ми проект. След 16 експедиции по света за шест години, осем от тях на върхове над 8000 метра, се чувствам физически и психически подготвен. Тренирам всеки ден всеотдайно и съм се посветил на постигането на тази цел с цялата си душа и сърце. До момента в света едва 39 човека са изкачили всичките 14 върха над 8000 метра. България има богат опит в алпинизма и заслужава да има свой представител в тази елитна класация. Готов съм, ако е казала силата, да стана първият българин, изкачил най-високите върхове на планетата. Нека България се запише в картата на световния алпинизъм и се увенчае с "Хималайската корона", заявява Скатов.

Той посочва, че в експедициите си прави и експерименти, касаещи както човешкото здраве, така и опазването на природата. "Експериментът представлява тестване на човешкия организъм при висока степен на физическа и психическа натовареност без употреба на храна от животински произход. Най-важно е да разбера дали този режим на хранене е подходящ за нас, хората, в дълготраен план, защото по този начин ще можем да намалим значително консумацията на животни, което е свързано не само с много предимства и ползи за здравето на човека. Тук става въпрос да предпазим планетата от глобално замърсяване и намиране на изход с изхранването на постоянно увеличаващата се популация от хора на планетата Земя."

"Станете съпричастни към тази важна за опазването на нашата планета мисия. Нека бъдещите поколения живеят на едно по-хубаво място и сбъдват мечтите си с вашата помощ. Бъдете пример за благородство и загриженост за нашия дом – планетата Земя", посочва Скатов в призива си.

И добавя, че е щастлив, защото много хора му пишат, че ги е вдъхновил да променят живота си.


https://www.dnevnik.bg/sport/2018/08/24/3301027_atanas_skatov_zapochna_subirane_na_sredstva_za/
Съб Авг 25, 2018 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Атанас Скатов написа:
ако е казала силата

Aй ся де? Освен веган и за джедай ли се има?!
Пон Авг 27, 2018 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Паметна плоча в памет на Боян Петров на хижа "Мальовица Отговорете с цитат
Бояне, няма да те забравим!

https://btvnovinite.bg/bulgaria/alpinisti-postaviha-pametna-plocha-na-bojan-petrov-v-rila.html

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Нед Окт 21, 2018 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Паметна плоча в памет на Боян Петров на хижа "Мальо Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Бояне, няма да те забравим!

https://btvnovinite.bg/bulgaria/alpinisti-postaviha-pametna-plocha-na-bojan-petrov-v-rila.html
От днес:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Окт 21, 2018 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митко



Регистриран на: 18 Фев 2014
Мнения: 37
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Не станаха ли много плочите в района? Неизбежно до тази плоча по-нататък ще се появят и други. И след десет години хижата ще заприлича на мемориал Confused . Верно, че на камъка на втора тераса няма много място...
Не ме разбирайте погрешно, съвсем не омаловажавам постиженията му, както и приноса му в различни каузи.
Нед Окт 21, 2018 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Позамря тази рубрика малко между сезоните...
Ето един материал, за да я посъживим Smile

https://www.summitsweb.com/2019/02/cho-oyu-where-is-the-summit?fbclid=IwAR0Y7Xj7KyomUvNz6LT805yEPELCyqNsZ2ThYltU6_yoK--gMYeuQtqXrBI
Пон Фев 04, 2019 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
охоооо
Пон Фев 04, 2019 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Чак пък "охооо!" Smile

Но след като ги няма Боян и Пепи Атанасов, като че ли вече никой не се занимава с тази тема, освен журналистите, пък те бъкел не разбират...

За мен не е изненада - така представена историята, добре върви с първото изявление на Насето след експедицията - че повече няма да катери върхове и след това с измислената "забрана" за тръгването му сам към Еверест. Като го е измъчил "лесния" Чо Ою с неговите 8200, не му се е тръгвало към Еверест и то от север, дето лагера ти е на 8300 и после имаш много дълго ходене на онези космически височини...

Но тази статия няма нищо да промени, човека си има сертификат, нали това му е целта Smile

Само за който се интересува...
Вто Фев 05, 2019 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
мдааа, явно усети докъде му стигат възможностите

миналата година нямаше шерп, който да влачи кислорода
да го снима и после да го изнудва за снимки от върха ...

сега, като връщам лентата назад си спомням, че нямаше предишният патос при ПОКОРЯВАНЕТО
Вто Фев 05, 2019 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 33 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov