ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Веганството, вегетарианството и планината
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Веганството, вегетарианството и планината
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Веганството, вегетарианството и планината Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Обаче войнстващите вегетарианци/вегани не ми допадат, не разбирам защо се опитват да накарат целия свят да бъде като тях.

Причините за възприемането на подобен начин на хранене са най-различни. Част от тях, например тези свързани със състоянието на околната среда, биха могли да бъдат смислени само ако явлението е достатъчно масово. Това е едно възможно рационално обяснение и за наблюдаваната понякога войнственост. Освен това в почти всяка човешка дейност се наблюдава стемеж за определяне на норми и преследване на тези, които не ги спазват. В основата на това може би е вродения инстинкт за страх от различното или непознатото.

Моето лично мнение е че няма особено дълбока логика в това животните да са по-ценни от растенията, дори напротив. В края на краищата растенията се хранят с фотосинтеза, способност която животните нямат и вследствие на това зависят пряко или косвено от тях за оцеляването си. В този смисъл растенията са по-незаменими от животните, поне в съществуващата екосистема на Земята. Да не говорим пък че има химически вещества, които нито растенията, нито животните са способни да синтезират, а пък са нужни за поддържане на жизнените фукции -- например витамин B12, произвеждан само от бактерии.
Пет Окт 02, 2015 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


Моето лично мнение е че няма особено дълбока логика в това животните да са по-ценни от растенията, дори напротив.

Ведрине, мозъка на човека се е развил от аминокиселините на месото, най-накратко. Тука недей много да ме подсичаш, че се водя физиолог Cool
За вегерарианство освен всичко друго трябва да имаш и много време да си намираш храните. Пробвах го 3-4 месеца, но не е добре за организъма.
Както казваше едно спортистче - аз един месец мога да живея и ще съм много добре след този месец само с едно прасе: да го изям варено, печено и сурово ще си го правя - вие се заключете с едно нещо - 100 кг моркови или каквото и да е : на третия ден сте скапани. По-универсална храна от месото няма.
За суровоядството съм за - когато имам възможност, рупам сурови гъби например в планината, рибата ако е прясна е много вкусна сурова.
Пет Окт 02, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
vedrin написа:


Моето лично мнение е че няма особено дълбока логика в това животните да са по-ценни от растенията, дори напротив.

Ведрине, мозъка на човека се е развил от аминокиселините на месото, най-накратко. Тука недей много да ме подсичаш, че се водя физиолог Cool
За вегерарианство освен всичко друго трябва да имаш и много време да си намираш храните. Пробвах го 3-4 месеца, но не е добре за организъма.
Както казваше едно спортистче - аз един месец мога да живея и ще съм много добре след този месец само с едно прасе: да го изям варено, печено и сурово ще си го правя - вие се заключете с едно нещо - 100 кг моркови или каквото и да е : на третия ден сте скапани. По-универсална храна от месото няма.
За суровоядството съм за - когато имам възможност, рупам сурови гъби например в планината, рибата ако е прясна е много вкусна сурова.

В случая под ценни имах предвид не за ядене, а за опазване (част от веганската мотивация) -- надявах се това да става ясно от написаното в съседните изречения. Та, не виждам необходимост да ме убеждаваш...
Пет Окт 02, 2015 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

В случая под ценни имах предвид не за ядене, а за опазване (част от веганската мотивация) -- надявах се това да става ясно от написаното в съседните изречения. Та, не виждам необходимост да ме убеждаваш...

Ведрине, схванах контекста на написаното от теб, правилно си го отбелязал Smile
Пет Окт 02, 2015 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей това не го разбирам колега nabludatel50 - "За вегетарианство освен всичко друго трябва да имаш и много време да си намираш храните" ?

_________________
Всичко е възможно.
Пет Окт 02, 2015 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Ей това не го разбирам колега nabludatel50 - "За вегетарианство освен всичко друго трябва да имаш и много време да си намираш храните" ?

По едно време сигурно ме е хванала критическата Laughing бях решил да ставам вегетарианец. В България е трудно да се намерят точните храни и изисква доста време да си ги набавиш, това имах предвид.
Off Topic Ако едно малко дете го вкарате във вегетарианство, ще развие анемия и най-вероятно ще стане слабоумно. При възрастни хора , една-две години не се отразяват драстично, но все пак: при мъжете е по- зле, намалява драстично тестостерона и оттам мускулната маса, отива се и бързо към импотентност . При жените поради по-слаботото повлияване на естрогена, е по-поносимо, затова повечето вегетарианци са жени Very Happy .
Въобще голям блъф е това, тия рекламни лица ако не лапат скришом пържоли, го правят със всякакви заместващи продукти, аминокиселини и витамини / за които ви трябват 500 евра месечно /, да живеве рекламата и спонсорите ! :чиста шарлатания и прах в очите на потребителите, просто нов начин за правене на пари.
Месото също не е панацея, пилешкото е страшно вредно. 60% плодове, ядки, семена и зеленчуци всичко сурово, 10 % пълнозърнест хляб, 10 % месо, 10 % риба, 10 % кисело мляко и сирене ,никакво пържене -това е правилната формула .
Пет Окт 02, 2015 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Към nabludatel50 - не обобщавай така - хората сме толкова различни, че чак да се чудиш как сме от един вид уж. По твоите схващания аз не би трябвало да съм между живитеSmile))
Да, има мода.
Да, да си веган или вегетарианец е скъпо, но ако не "залиташ" толкова по био храни - живее се, та дори и върхове изкачваш.Тук във форума има доста вегетарианци и вегани - катерят, правят дълги преходи - живи и здрави са и имат сили и са много активни, ах да и деца правятSmile)))

_________________
Всичко е възможно.
Пет Окт 02, 2015 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Като се заговорихме за това, няма как да не споменем, че учението е от дълбока древност. Вижте какъв патос е вложен в речта на философа: Питагор: “Хора, стига сте се сквернили с храна непозволена. Ние имаме златокласи ниви, сочни плодове, които превиват клоните с тежестта си, лози, зеленчуци - крехки и вкусни. Чистата млечна каша и благоуханният мед също са ви предоставени. Обилно, щедро всички блага ви дава земята - без жестокости, без убийства и без кръв. Само дивите зверове утоляват глада си с живо месо и то не всички. Много от дивите животни се хранят с растения. Само свирепите хищници - лютите тигри, жестоките лъвове, алчните вълци обичат да проливат кръв. Какъв престъпен обичай! Как можем с месо и кръв на твари и нам подобни алчното си тяло да гоим и с убийство на други живи създания да подкрепяме живота си? Не е ли срам за нас, окръжените щедро с даровете на благодатната земя страстно, с жестоки зъби да късаме раздрани трупове като люти диви зверове? ...
Човек, който, слушайки жалкия предсмъртен рев, коли невинно теле, който убива агнето, ревящо като дете, който птицата небесна бие за забава или за да яде, той не трудно ще се реши и човек да погуби. На този жесток обичай само човекоядството прилича. О, свестете се, не убивайте, недейте, братя! ... Смъртни - смъртните щадете! Хранете се с това, което е позволено и достойно за любящата и чиста душа на човека.” Как да не станеш вегетарианец след тая промивка?
Пет Окт 02, 2015 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Отглеждайте децата си да бъдат вегани. Така няма да има нужда да ги отглеждате много дълго време Laughing Laughing Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пет Окт 02, 2015 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:

Ведрине, мозъка на човека се е развил от аминокиселините на месото, най-накратко.

В моето сектантско учение пък е разпространена идеята, че 60% от масата на мозъка е МАЗНИНА.
Ей тая част от един трактат на гуруто, ако е вярна, е достатъчна причина да престанем с веганските експерименти:
Ако трябва да изцедите всичката течност от човешкият мозък, ще откриете, че 60% от масата му е мазнина, и голяма част от тази мазнина е DHA (докозахексановата киселина- DHA англ). В никой друг орган на човешкото тяло няма такава висока концентрация на DHA. Това е една от двете дълговерижни Омега-3 мастни киселини, съдържащи се в рибеното масло. EPA е другата, но тя се намира в много ниски концентрации в мозъка.
Една от основните причини, поради които мозъка изисква такива високи нива на DHA е, че тази мастна киселина е от решаващо значение за някои клетъчни мембрани, като синапсите (за трансфер на информация между нервните клетки в мозъка), ретината (за получаване на зрителна информация) и митохондриите във всяка клетка на мозъка за да произвеждате АТФ (вещество, което съхранява и пренася химичната енергия в клетките, за да ги запази живи). Ключовите мозъчни клетки не могат да функционират пълноценно без адекватни DHA нива в техните мембрани. Ако се опитвате да поддържате функциите на мозъка без тези нива на DHA, това е все едно да се опитвате да изградите солидна тухлена къща без достатъчно тухли. Може да имате най-добрия архитект, най-доброто местонахождение, и най-добрият строител, но ако не разполагате с достатъчно тухли, мечтаната от вас къща никога няма да бъде построена. Без достатъчно DHA, мозъкът ви не може да функционира адекватно и не могат да се образуват нови невронни връзки, да не говорим за поддържане на старите.
И така, едно от нещата, които мозъкът много обича, е адекватните нива на
Докозахексанова киселина (DHA). За да разберем колко изключително необходими са дълговерижните Омега-3, нека да разгледаме развитието на плода в майката. Бебето се ражда с повече от 100 милиарда нервни клетки в мозъка. За да синтезира този огромен брой нервни клетки, всяка минута мозъка на плода прави близо 250 000 нервни клетки. В действителност, шест седмици след зачеването, половината от размера на плода е мозък.

В последното тримесечие на бременността почти 70% от енергията на плода се изразходва за развитието на мозъчните клетки, и това изисква огромни количества DHA. Единственото място от където идва тази мастна киселина е тялото на майката. И както е сладък и желан плода, така действа и като паразит в тялото на майката, като изсмуква всичката DHA, необходима за развитието на мозъка му. За да се възстановяви извлечената DHA от майката, обикновено са нужни около четири години, при условие, че майката консумира адекватни нива Омега -3 по време, и след бременността.

Какво се случва, ако майката не консумира адекватни количества мазнини, съдържащи Омега-3 мастни киселини? Проучванията при животните са много ясни по този въпрос- потомството е по-малко интелигентно. Например при кучетата- при всяко последователно котило, малките се раждат с все по-малко тегло на мозъка. Това до някъде придава достоверност на бабешките приказки, че първородното дете обикновено е най-умното. Това могат да бъдат случаите, в които първородното изсмуква всичкото количество DHA от ограниченият „магазин“ на майката.

В действителност, когато при животните приемът на Омега-3 е силно ограничен в продължение на три поколения, третото поколение има значително по-малко мозъчни клетки, отколкото предишните. Също така налице е значителния спад в броя на нервните окончания (синапсите), със съответното намаляване на способностите за учене.

Тези биохимични факти стават още по-важни след раждането, тъй като основният начин новородено дете да се сдобие с нужната DHA остава майчиното мляко, което е богато на DHA. Най-големия напън за мозъка се случва по време на усиления растеж през първите две години от живота. Няма никакво съмнение, че ранния прием на DHA определя бъдещата интелигентност на детето. Английско проучване показва, че кърмените деца имат с десет точки по-високи резултати при тестовете за интелигентност, в сравнение с децата, които са били изкуствено хранени.

А какво да кажем за възрастните хора?

Оказва се, че нуждата им от DHA е точно толкова голяма, колкото и при бебетата. Въпреки, че при възрастните няма значително увеличение на броя на невроните (в действителност често изчезват),броят на връзките, които тези неврони правят се увеличава. През целия живот всеки един неврон прави повече от 20 000 връзки с други неврони. Всяка нова връзка изисква DHA, която в крайна сметка трябва да бъде набавена чрез храната. Очевидно е, че без достатъчно DHA в диетата, мозъка няма как да изгражда нови връзки, а да не говорим за поддържането на способността да научаваме и запомняме нова информация, както и да възвръщаме съхранените спомени.

Може да кажете „ Но сега сме по-умни от когато и да е било в нашата история“, и да посочите компютрите, и всички знания които получаваме чрез натискането на клавишите. Технологията е кумулативна, докато интелигентността не е. Наистина ли смятате, че най-голеният интернет
гуру всъщност е по-интелигентен от Сократ, Платон, или
Аристотел? (Всъщност, размера на мозъка ни е намалял с около 10
% през последните 10,000 години). Ако сте интелигентни, много бързо
можете да овладеете технологията, но новата технология не може да ви направи по-интелигентни.

Инак, който го интересува повече, цялото учение е тук и си струва да се прочете:
http://www.vzonata.com/ribeno-maslo/
Пет Окт 02, 2015 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Веганството, вегетарианството и планината Отговорете с цитат
vedrin написа:
растенията се хранят с фотосинтеза, способност която животните нямат

Имало няколко изключения: морски плужек, петнист саламандър, стършел и листна въшка. Морския плужек можел да изкара до 9 месеца само на фотосинтеза. Саламандъра е първото гръбначно животно, за което става известно че може да фотосинтезира.
http://umich.uloop.com/news/view.php/77109/4-incredible-photosynthetic-animals
Съб Окт 03, 2015 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Странно че темата е започната от не вегатерианец. И почти всички писали са пак такива.

На мен явно Питагор ми е повлиял, нищо че не съм го чел. Като ми се дояде месо и си спомням какво е да убиеш прасе, агне или овца, теле или крава или друго. Аз не съм го правил, но съм присъствал. Малко неща са по-грозни от това да гледаш агонията докато умират. И всичко това, защото трябва да ядем месо.
Според мен да не ядеш месо е еволюция. Така го разбирам аз и честно казано изобщо не ме е грижа защо вие ще ядете месо.

Вече има заместители на месото и развитието на това ще бъде приоритет следващите години според мен. Вероятно ще има политическа подкрепа на всичко това.

И така. Smile

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Съб Окт 03, 2015 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Със сигурност ще има политическа подкрепа-както за гей браковете;за разрешаване секс м-у родители и деца и така.. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Съб Окт 03, 2015 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Странно че темата е започната от не вегатерианец. И почти всички писали са пак такива.

На мен явно Питагор ми е повлиял, нищо че не съм го чел. Като ми се дояде месо и си спомням какво е да убиеш прасе, агне или овца, теле или крава или друго. Аз не съм го правил, но съм присъствал. Малко неща са по-грозни от това да гледаш агонията докато умират. И всичко това, защото трябва да ядем месо.
Според мен да не ядеш месо е еволюция. Така го разбирам аз и честно казано изобщо не ме е грижа защо вие ще ядете месо.

Вече има заместители на месото и развитието на това ще бъде приоритет следващите години според мен. Вероятно ще има политическа подкрепа на всичко това.

И така. Smile


Да разбирам ли, че желаеш политическа забрана на яденето на месо?
Съб Окт 03, 2015 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Sineva написа:
Йосарян написа:
Странно че темата е започната от не вегатерианец. И почти всички писали са пак такива.

На мен явно Питагор ми е повлиял, нищо че не съм го чел. Като ми се дояде месо и си спомням какво е да убиеш прасе, агне или овца, теле или крава или друго. Аз не съм го правил, но съм присъствал. Малко неща са по-грозни от това да гледаш агонията докато умират. И всичко това, защото трябва да ядем месо.
Според мен да не ядеш месо е еволюция. Така го разбирам аз и честно казано изобщо не ме е грижа защо вие ще ядете месо.

Вече има заместители на месото и развитието на това ще бъде приоритет следващите години според мен. Вероятно ще има политическа подкрепа на всичко това.

И така. Smile


Да разбирам ли, че желаеш политическа забрана на яденето на месо?


Не, не го разбирай така.

Цитат:

Със сигурност ще има политическа подкрепа-както за гей браковете;за разрешаване секс м-у родители и деца и така.. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Можеш повече.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Съб Окт 03, 2015 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov