ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Веганството, вегетарианството и планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Веганството, вегетарианството и планината
Автор Съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:

При възрастни хора , една-две години не се отразяват драстично, но все пак: при мъжете е по- зле, намалява драстично тестостерона и оттам мускулната маса, отива се и бързо към импотентност


То въпросът май с вегетарианците е решен-като минат още година-две и те се самоизтребили, демек изчезнали поради импотентност.

А сега сериозно-аз отскоро също не ям месо. Но ям риба, яйца и мед. Мляко и млечни продукти рядко. Не се имам за вегетарианец, просто не ям месо.

Смятам, че не всички, които не ядат месо, го правят за да защитават животните, въпреки, че може би повечето са такива. Аз не ям месо по мои си причини и те нямат нищо общо с животните-така се чувствам по-добре. Просто това си е мой избор, не агитирам никого за нищо. В семейството ми само аз не ям месо.

Изобщо, мисля че насоката на мненията от темата избяга от написаното в заглавието.
Ако вземем за пример Скот Юрек, многократен победител в ултрамаратони (много от тях в планински местности), станал веган и това не му пречи на постиженията. Той самият признава, че когато е въпрос на оцеляване, се е случвало да яде храна от животински произход-т.е. човек не бива да е маниак.

Лично моето мнение е, че човек щом е устроен да яде и месо, е нормално да го прави. То и при яденето на месо има разлика дали ядеш мазна свинска пържола, или печен пъдпъдък например. За себе си съм решил проблема като ям риба, с цел набавяне на необходимите хранителни вещества.

ПП Относно набавянето на тестостерон попаднах на някои храни, които спомагат за производството му, като се вижда, че те са и от растителен произход:

http://www.zdraventer.com/2011/06/blog-post_9584.html#axzz3nXGjpaVu
Съб Окт 03, 2015 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1495
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Зачетох се в тази тема почти случайно, колкото да разбера дали веган е пълен, непълен или някакъв друг вид вегетарианец, според това, което съм научил в по-ранни времена. Нищо не научих в тази посока, макар да продължавам да си въобразявам, че веган е пълен вегетарианец. Съгласен съм с част от вас, особено тези, които не биха искали да причиняват болка и смърт на невинни, ако могат да се хранят по друг начин. Май съм най-съгласен с колегата, който обвини групата за изпаткала, макар и по един "заден и гръмотевичен начин".
Преди всичко, не мисля, че няма значение кого убиваме. Човекът убива непрекъснато, включително и себеподобни, но дори и религиите, които са издигали в култ воина, са се отвращавали от братоубийството, детеубийството, отцеубийството и най-вече от човекоядството. Колкото по-близък, толкова по-лошо. Е, тогава да се въздържаме повече от убийство и ядене на бозайници, пък после птици.. и .... тревички. Отглеждал съм и съм убивал животни, от което не се гордея, макар и да не се срамувам. Тогава логиката беше - мъжът, потенциалният ловец или защитник на семейството е длъжен да отнесе греха заради останалите.
Хич не съм съгласен с това, че първото дете изсмуквало целия акъл от майката, за следващите не оставало. А откъде идва изразът "от стара коза яре"? Разбира се, можете да ме обвините, че като второ дете разсъждавам по подобен начин. Е, аз съм роден 10 години след брат си, не до четири години и ако съм тъп, просто е родова черта. Хората са разчитали на първородното като на най-зряло да поеме кормилото или на това, че е правено с мерак, без случайната помощ на градинаря, охраната или на комшията.
Видял недостатъците на голямата разлика, брат ми отиде в другата крайност и създаде две деца за по-малко от година. Не виждам унизителна разлика в интелекта им, големият е армейски офицер, малкият е електроинженер и се справя.

Темата е неизчерпаема, за себе си съм решил, че е добре да ям колкото е възможно по-малко месо, без да противореча на всеядната си природа. Искрено се надявам да не съм засегнал някого и да съм дал конструктивен тласък в дискусията, защото е много лесно да се цитират съмнителни източници и да се интерпретират още по-съмнително.
Нед Окт 04, 2015 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Споменатият по-горе Скот Юрек споделя, че на някакъв етап от кариерата си на ултрамаратонец, осъзнава, че качеството на храната е от ключово значение. В този контекс месото от животни, отглеждани в промишлени условия, със стероиди, хормони на растежа и антибиотици, не изглежда добър избор.

Аз самият съм израстнал хранейки се с много месо - обичах го, харесваше ми вкусът му и се мръщех в редките случаи, когато майка ми готвеше постно. Не можех да си представя живота без месо. До преди няколко години, когато осъзнах, че месото, което ям не ми е вкусно, не защото съм си променил вкуса, а защото просто не струва! И го ям просто по навик. Опитах известно време без месо и открих, че така се чувствам много по-добре! Сега ям рядко - предимно диво уловена риба от чисти места или месо от животни, за които знам, че са отглеждани в естествени условия.

Колкото до това, дали е вредно вегетарианството, ще си позволя да цитирам д-р Андрю Уейл, който в книгата си "Спонтанно изцеление", отбелязва официалното становище на Американската Асоциация по Диететика по този въпрос -"Балансираните вегетариански и напълно вегетараински (вегански) режими са напълно безвредни и здравословни, включително за спортисти, деца, бременни и т.н..." Мисля, че ключовата дума в това заключение е БАЛАНСИРАН, което според мен значи без липса на жизненоважни вещества, витамини и елементи. Да се постигне това далеч не е толкова лесно и просто, особено в контекста на традиционната българска култура и кухня ...
Нед Окт 04, 2015 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:

. Но ям риба, яйца и мед. Мляко и млечни продукти рядко.

И аз това съм написал , то друго почти не ни трябва. Ако не трябваше да се съобразявам със семейството от време на време, бих карал само на риба. Обаче настават антирибни бунтове Shocked / Пак си купил риба!!! /
Нед Окт 04, 2015 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Планинец написа:

. Но ям риба, яйца и мед. Мляко и млечни продукти рядко.

И аз това съм написал , то друго почти не ни трябва. Ако не трябваше да се съобразявам със семейството от време на време, бих карал само на риба. Обаче настават антирибни бунтове Shocked / Пак си купил риба!!! /



Нед Окт 04, 2015 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
Споменатият по-горе Скот Юрек споделя, че на някакъв етап от кариерата си на ултрамаратонец, осъзнава, че качеството на храната е от ключово значение. В този контекс месото от животни, отглеждани в промишлени условия, със стероиди, хормони на растежа и антибиотици, не изглежда добър избор.
....
До преди няколко години, когато осъзнах, че месото, което ям не ми е вкусно, не защото съм си променил вкуса, а защото просто не струва!


Това изглежда като разумен довод, но работата е, че (както е писал и Ведрин по-нагоре) "отглеждани в промишлени условия" важи и за разстителната храна.

Моето лично мнение е, като на човек прекарал 12 години като вегетарианец, че резултатът "чуствам се по-добре" идва най-вече от дисциплинираното хранене и съвсем не от изхвърляне на едно или друго от менюто. (Да не казвам, че никак, ама никак не ми беше по-добре като набивах хляб и ушав в казармата, ама стисках зъби и упорствах.)
Сря Окт 07, 2015 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
pux написа:
Споменатият по-горе Скот Юрек споделя, че на някакъв етап от кариерата си на ултрамаратонец, осъзнава, че качеството на храната е от ключово значение. В този контекс месото от животни, отглеждани в промишлени условия, със стероиди, хормони на растежа и антибиотици, не изглежда добър избор.
....
До преди няколко години, когато осъзнах, че месото, което ям не ми е вкусно, не защото съм си променил вкуса, а защото просто не струва!


Това изглежда като разумен довод, но работата е, че (както е писал и Ведрин по-нагоре) "отглеждани в промишлени условия" важи и за разстителната храна.

Да, така е, по-принцип всяка храна в някаква степен съдържа токсини. Според някои схващания обаче, колкото по-високо в хранителната верига е дадена храна, толкова повече токсини акумолира.

Да се набива хляб също не е решение, защото тогава трябва да влезем в темата за вредата от рафинираните, термично обработени храни и влиянието на гликемичния индекс на храните в/у човешкия организъм.

Изобщо, темата е необятна, има тонове информация, често тотално противоречива, затова най-добре е човек да опита сам това, което смята за разумно и да прецени, пак сам, какъв е резултатът за него.
Сря Окт 07, 2015 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Малко неща са по-грозни от това да гледаш агонията докато умират. И всичко това, защото трябва да ядем месо.



Любимите ти обувки май бяха кожени(по спомен)-тия дето ги беше снимал на пет-шеснайсе снимки...
кЪ мислиш-дали животното доброволно се е разделило с кожуха си за да те обуе??? Rolling Eyes Laughing
Чет Окт 08, 2015 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Фенче, това е удар под кръста,остави хората да са жалостиви,не може всички да са джалати Laughing
Със Скатов проведохме доста спорове на тази тема една вечер в станцията на Мусала.Той упорито се опитваше да ме убеди,че човека по принцип не е устроен да яде месо.Помъчих се да му повярвам, нали все пак е доктор (па макар конски), но не му се получи.За мен човека има всички белези на всеядните животни,като наличието на кучешки зъби и сравнително по-дълъг храносмилателен тракт от типично месоядните .Най-добре е според мен, всеки да си яде каквото смята за правилно и да бъде убеждаван с научно подкрепени факти, а не с високопарни празни приказки. Very Happy


Последната промяна е направена от НИКОЛАЙ Т. на Чет Окт 08, 2015 9:27 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Окт 08, 2015 8:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Истината е въпрос на гледна точка-просто давам на Живко още една такава-иначе всеки има право да яде(или да не яде)каквото си иска по каквито си иска причини!
...за канибалите само не знам... Confused
Чет Окт 08, 2015 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
нали все пак е доктор (па макар конски)


Сега пък конски доктор ли се оказа? Аз бях останал с впечатление, че е аграрен инженер.
Чет Окт 08, 2015 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Да Ванка, ветеринарен лекар е.
Чет Окт 08, 2015 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Да Ванка, ветеринарен лекар е.


И ти ли Бруте?!

Я погледни тук: http://atanasskatov.com/index.php/about
Чет Окт 08, 2015 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
НИКОЛАЙ Т. написа:
нали все пак е доктор (па макар конски)


Сега пък конски доктор ли се оказа? Аз бях останал с впечатление, че е аграрен инженер.


Агроном е разбира се. Доктор пише щото е изкарал PhD по агрономство. На мене ми викайте капитан между другото ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 08, 2015 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Да Ванка, ветеринарен лекар е.

Абе - (свръх)човекът е ВЕГАН, как така ще е ВЕТЕРИНАРЕН лекар?!?! Very Happy

И моето мнение е, че доброто здравословно състояние на вегетарианците и веганите е резултат от строг хранителен режим. Ако в този хранителен режим се включат и животински продукти - щяха да имат ОЩЕ ПО-ДОБРО здравословно състояние.

Състраданието към животните е друга тема. Мисля, че първо към хората трябва да бъдем състрадателни.

П. П. Току що прочетох, че Боян Петров е зоолог. То си му и личи. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Окт 08, 2015 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 3 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov