ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Голица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Връх Голица
Автор Съобщение
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Връх Голица Отговорете с цитат
На 08.08.2015г качихме връх Голица 1923м.

Досега това за мен е най-красивия връх на който съм бил в Родопите.

Всичко започна и завърши с джипа на колегата съфорумец Пастушански.





Пътувахме от село Скобелево до изгорялата хижа Модър. Там оставихме колата и за около 2 часа по силно обрасъл склон се качихме до върха. В подножието на върха е паметника на загиналите партизани .







До горе се орентирахме по ГПС .



От билната поляна на връх Голица 1923м естествено се вижда връх Модър 1992м .



От тази поляна се вижда и по-ниската кота на върха 1900м от ,която идва и името на върха.
Както казва ivailo.hr всеки сам да си прецени кой е истинския връх !!!
За себе си реших ,че е този красавец :











Разстоянието от едната до другата кота е 500м - така ,че задължително посетете и .........трите .
Ха...... изненада - има и трета част от която вече се вижда и село Осиково .
Е замотахме се и не стигнахме до третата .
Тук сме тримата на първия връх .



Наоколо е пълно с дъхави поляни със здравец и боровинки .





Ето и най-високата част от където идваме :



И отиваме там :



Както се вижда пътеката (силно казано ) отчасти върви по ръба и опъва нервите , но пък гледките си заслужават .



Изглед към Персенките и първата кота на Голица 1923м :




Снимки за спомен с Персенките :




Изгледи от 1900 метровата кота :








Тук се вижда и третата кота зад ,която сигурно гледките са разкошни .



Долу некви Осиковски кошарки .



Бих желал да дойда и зимата ама да видим .
Поздрави .



P.S. : колегата съфорумец ivailo.hr ако не го е посетил да се поправи . Laughing

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Вто Авг 11, 2015 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
https://picasaweb.google.com/105834763159715033287/08082015

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Вто Авг 11, 2015 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Връх Голица Отговорете с цитат
donzezi написа:

...........................................
P.S. : колегата съфорумец ivailo.hr ако не го е посетил да се поправи . Laughing



Задължително... някой ден. Wink

А някакъв паметник горе не видяхте ли? Има отбелязан такъв на около 150 м. северозападно от кота 1923 м. Вероятно е на загиналите в Балканската война.
Вто Авг 11, 2015 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Връх Голица Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
А някакъв паметник горе не видяхте ли? Има отбелязан такъв на около 150 м. северозападно от кота 1923 м. Вероятно е на загиналите в Балканската война.

Минавал съм от там и GPS ми показва,че съм точно до паметника,северозападно от тази точка,за коятоства въпрос-
1923 и нямаше никакъв паметник...Толкова исках да го намеря,че и да ми послужи като ориентир,но така и не го видях.,може пък и да е някакъв малък,там има доста растителност..Беше май 2012г.,даже малко се и губих в района въпреки наличието на GPS,точно край тази кота пътеката,дето е отбелязана на военните карти никаква я нямаше,за това и исках да намеря паметника.

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Вто Авг 11, 2015 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Връх Голица Отговорете с цитат
donzezi написа:
Както казва ivailo.hr всеки сам да си прецени кой е истинския връх !!!

На по-стари карти от края на XIX в. името на вр. Голица е дадено като "Голяма поляна", а една от следващите коти в посока с. Осиково носи името вр. Конарица. Модър пък е "Томрашъ (Тъмръшъ) модеръ".

1) Карта части Балканскаго полуострова обнимающей весь театръ войны 1877-1878 г., М1:126000



2) Топографска карта на България, Картографический институт, София, 1897-1898, М1:42000



В по-новите топографски карти от социалистическата епоха с мащаб М1:25к и М1:50к вр. Голица (кота 1922.8 м) е отбелязан на мястото на гореспоменатата Голяма поляна. В ЕТК М1:5к обаче Голица е на мястото на Конарица (кота 1899.5 м). Цялата тази история е пример как постепенно някои топоними се изгубват, други се променят, а трети се преместват...

ivailo.hr написа:
А някакъв паметник горе не видяхте ли? Има отбелязан такъв на около 150 м. северозападно от кота 1923 м. Вероятно е на загиналите в Балканската война.

В областния регистър на военните паметници е посочен само един паметник в района на вр. Голица. Описанието му сякаш отговаря на снимката на donzezi по-горе, но би било хубаво ако може да бъде посочено къде точно е била направена тя.


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Авг 12, 2015 1:46 am; мнението е било променяно общо 4 пъти
Сря Авг 12, 2015 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Колко добре си личи т.нар. Тъмръшки клин, който българо-турската граница прави навлизайки дълбоко и неестествено в българска територия.
Сря Авг 12, 2015 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Колко добре си личи т.нар. Тъмръшки клин, който българо-турската граница прави навлизайки дълбоко и неестествено в българска територия.

Да, така е. Историята на Тъмръшката република и Сенклеровия бунт са доста добре скицирани в българската уикипедия. Някои от подробностите не са особено популярни, а предразполагат към размисъл... Така наречения Топханенски акт, с който завършва дипломатическото уреждане на Съединението на Княжество България с Източна Румелия, предвижда и териториална отстъпка в полза на Османската империя, с която Кърджалийско и Тъмръшката република (около 2000 квадратни километра с 35000 души население) стават официално отново част от Османската империя за близо три десетилетия до Балканската война:


Сря Авг 12, 2015 1:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Колко добре си личи т.нар. Тъмръшки клин, който българо-турската граница прави навлизайки дълбоко и неестествено в българска територия.


Навлиза, щото наще са отсвирили тъмрашлии, като са идвали да предлагат съединение с България.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Авг 13, 2015 8:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Авг 12, 2015 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Паметника под връх Голица Отговорете с цитат
Паметника се намира на 150-200 метра североизточно под върха.
Друг паметник не видяхме .
А и кота както на други върхове не намерихме .
Става дума за нещо такова :



(това в случая е котата на връх Юлентепе ,но я давам за пример )

Почти на всички знайни и незнайни връхчета в Родопите има - само на този красавец не намерихме Crying or Very sad

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Авг 13, 2015 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Паметника под връх Голица Отговорете с цитат
donzezi написа:
Паметника се намира на 150-200 метра североизточно под върха.
Друг паметник не видяхме .
А и кота както на други върхове не намерихме .
.............................................................................


За върха 1923 м. ли става въпрос или за този 1900 м.? Въпросът ми е и за паметника и за котата.
Пет Авг 14, 2015 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Паметника и котата Отговорете с цитат
Паметника е под 1923 метровия връх .
Триангулачни циментови пирамидки и на двата върха не видяхме .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пет Авг 14, 2015 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Трите коти на Голица Отговорете с цитат
Ето и стари мои снимки от село Осиково .
Ясно се виждат и трите коти на върха.





На тях пътя за селото още не е асфалтиран .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Сря Авг 26, 2015 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Zbelsrud



Регистриран на: 12 Яну 2008
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за темата! Аз също мисля,че това е един от най-красивите върхове из околните места. Иначе по темата за името - според мен на красивото скалисто /и малко по-ниско нещо/ казват Голица, а по-високия връх Ушите, но общо ги предават като вр.Голица (1923 м). Ако общо на масива казват Модър, то и отделните връхчета и местности имат свои странни, забравени и объркани имена като Чивечи гьоз, Карабурун, Каракачански мандри, Карлъка и тн. Интересно е името на най-високата част на Модър - Зигош/Жигош тепе. Думата е с гръцки, тракийски или кой знае какъв произход, с подобно име /Зигос/ Ана Комнина през 12в нарича част от Стара планина. Иначе кашата с имената днес е пълна. В една друга карта от 1905 вр.Голица стои на мястото на вр.Маркова чука, който пък на други карти е Блатце. Предвид античната крепост, която се намира там и легендите за Крали Марко борил там турците, днешното име Маркова чука звучи ок.



В по-старо време изглежда вр.Голица е наричан и Кайалъ чал /тур.Скалист връх/. Още Огюст Викенел около средата на XIX в нарича близкия чифлик на Ахмед ага Кайалъчал чифлик и го описва "на едно плато в южните поли на трахитен хребет."
Пон Сеп 07, 2015 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Изключително ценна информация за картата, благодаря! Де да имаше повече хора като Вас. Wink
Вто Сеп 08, 2015 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Изглед на връх Голица от равногорското плато.



_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пон Окт 19, 2015 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov