ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Еднодневни маршрути
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Еднодневни маршрути
Автор Съобщение
Jores



Регистриран на: 23 Юли 2007
Мнения: 42

Мнение Еднодневни маршрути Отговорете с цитат
Здравейте планинари !
От скоро живея в София и идния уийкенд (25-26 април) ще ми е 1-вия свободен тук. Планувах от доста време да се разхождам из Витоша, та молбата ми е дайте ми идеи за еднодневни маршрути из планината. Прогнозата за времето е леки превалявания от време на време.
Предварително Ви благодаря Smile
Чет Апр 23, 2009 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ами то из Витоша кажи-речи всичко е еднодневно Wink
Спокойно можеш да се качиш до Черни връх и да се върнеш в нормално време Smile Например през Драгалевци - следваш черврената маркировка и табелите на Е4, от Платото може да хванеш и по коловете към върха. Пиеш един чай горе, ако има места и се връщаш - ако искаш обратно, ако искаш от друго място.
Аз повече харесвам качване от Железница - тръгваш по реката, там пак следваш коловете. Минава се през борова гора, след нея по колците до х. Купена. От хижата пак има колове до върха.

А ако не ти се ходи до Черни връх - пак от Драгалевци се качваш на Платото, но вместо по коловете за Черни връх хващаш другите към Златните (има табелки). Ще стигнеш до з. Ушите, след него има пътека, която се отклонява леко към вр. Камен дел. Това е върха, който се вижда най-добре от София. После продължаваш по коловете в посока Златните мостове и се прибираш в София през Княжево или Бояна. Така може да минеш и през Боянския водопад.
Пет Апр 24, 2009 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Jores



Регистриран на: 23 Юли 2007
Мнения: 42

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти Smile
Кое наричаш "Платото"? Местността около горната станция на лифта ли? На картата виждам, че от там се отделя пътека за з.Ушите.
Сигурно въпросите ми са доста глупави, но никога не съм ходил из Витоша и района не ми е познат Oops
Пет Апр 24, 2009 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
"Платото" е горната част на Витоша - заравнение между върховете Малък и Голям Резен, Черни връх, Селимица и Камен дел. Изглежда ето така:



На Платото има блато - резерват Торфено бранище.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 24, 2009 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
за класичиските маршрути много лесно можеш да намериш информация на сайта на природен парк витоша, там пише за колко време се минава, колко км и т.н.

а ето 2 по различни маршрута, за лято, не за пролет

1. Бояна - х.Есперанто -х.Камен Дел - заслон Кикиш - връх Кикиш (тук започва интересната част) и от този връх по една пъетка която в началото се губи се отива към скалите Орлово Гнездо и от там се излиза на платото близо до хижа Преспа. от там може да се тръгне към Черни Връх и след това надолу към Железница (доста ходене) или пък през Комините към Драгалевци или... има много варианти. Пътеката от Кикиш към Орлово Гнездо минава през морени и няма маркировка.

2. през есентта успях да направя много интересни снимки на този маршрут: Кладница - х.Селимица - х.Острица - Златните Мостове - Владая.

а ето пример за едно място което харесвам:
от хотел Елица (до който има пътека от Бояна през Боянския Водопад) се тръгва към хижа Планинарска Песен и на едно място тази пътека преминава през морените и гледката е доста интересна, а от Планинарска Песен има пътека към Торфеното Бранище и начало на морените:




има мнооого интересни места на витоша, така че имаш много избор

купи си една карта на Домино, там има всички пътеки и всичко което ще ти трябва.
ако ще се загубиш на пътеката от Кикиш към Орлово Гнездо.... не нося отговорност Wink) хех.
Съб Апр 25, 2009 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Една вметка към написаното от Разкол, не по темата точно. Знам че това с морените е много популярно, НО, във Витоша няма морени. Те са продукт на ледникова дейност, а в тази планина заледяване е нямало. Това на снимката е една много красива каменна река. Не че на хората ще им се избият морените от главата или в Кладница ще си сменят името на футболния отбор, ама... Wink
Както е казал поета: ФК "Морена", гол след гол Punk

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Апр 26, 2009 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Jores



Регистриран на: 23 Юли 2007
Мнения: 42

Мнение Отговорете с цитат
Много Ви благодаря за разясненията. Very Happy
Но разходката из Витоша я отложих за някой друг ден, понеже ме подбраха към Рила:
линк към темата
Пон Апр 27, 2009 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Една вметка към написаното от Разкол, не по темата точно. Знам че това с морените е много популярно, НО, във Витоша няма морени. Те са продукт на ледникова дейност, а в тази планина заледяване е нямало.


Доколкото съм чул и чел все още не е изяснено имало ли е на Витоша заледяване или не. Едни учени казват, че е имало - други, че не е. Чел съм също, че на Витоша са установени ембрионални глациални форми. От мой наблюдения съм склонен да повярвам, че това е така. А щом има такива форми, то това означава, че е имало и заледяване. Друг е въпросът от какъв тип е било това заледяване. Очевидно не е било такова като в Рила и Пирин (гледчерно заледяване май че му казваха), а е било от някакъв друг тип, който е обхващал само върховата част на планината и формирало различни от гледчерния тип глациални образувания. Някъде бях чел, че в Осогово има моренен материал на 1900м н.в. Жалко, че не ги публикуват тези изследвания! Поне аз не съм попадал на тях.

Speedy, откъде правиш заключението, че на Витоша е нямало заледяване? Да не би да си попаднал на някое ново проучване?!

п.п. иначе за морените и каменните е така, както си го написал.
Вто Апр 28, 2009 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да, вярно е че има макар и малко учени, един от тях бивш мой реподавател от СУ-то, които застъпват тезата, че на Витоша е имало заледяване. Огромното мнозинство обаче казват, че такова е нямало. Така ни учеха и нас в университета географите и геолозите.
Все пак и да е имало някакво заледяване, това на снимката на Разкол си е каменна река както и да го гледа човек.
При положение че по време на заледяването границата на заледяването в Пирин е била до 2300 м н. в най-ниско, не виждам как в Осогово, което не е кой знае колко по на север ще да е имало нещо подобно.
Един от най-уважаваните от мен преподаватели географи в СУ-то разправяше, че виждал ледникови форми на в. Миджур. Та знае ли човек. Laughing Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Апр 28, 2009 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
coldflame



Регистриран на: 30 Яну 2010
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
искам да попитам дали някой се качвал тези дни от Железница, как е пътеката ...
понеже утре се изкушавам да се кача нагоре, а тази зима не съм тръгвал към Витоша Smile

Мерси!
Съб Яну 30, 2010 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет,
Искам да заведа една приятелка до Витоша, разходка и може би пикник Smile
Не съм много запознат с маршрутите.
Бихте ли ми препоръчали няколко лесни или средно-натоварващи за няколко часа из Витоша.
И двамата не сме подготвени кой знае колко.

Като изходни точки:
Княжево, (5цата)
Следните три линии като че ли са по-близко до планината в сравнение с колелото на Княжево.
авт.63, - Петте кьошета - кв.Бояна - вилна зона "Беловодски път"
107 - кв. Карпузица - кв.Бояна (Боянска църква)
64 - ст. Хладилника - кв.Драгалевци - кв.Бояна - Център по хигиена

жп. сп. Владая.

Разбира се и с други линии може.
Ще разгледам и тук: http://www.park-vitosha.org/main.php?act=html&file=tur/3.html

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Чет Апр 08, 2010 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
satzata



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 256
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От Княжево, Владая, Бояна и Драгалевци има доста маршрути. Според зависи колко лежерно ще го карате. Ще предложя няколко по мое усмотрение.

1. От Княжево се ходи по ПЪТЕКАТА до Златните мостове - лесно и бързо. Не може да се объркаш.
2. От Княжево се тръгва по същата пътека и на Бялата вода се отбива по пътеката за Копитото по стълбичките над чешмата.
3. От Владая до Златните мостове е много красива пътека, само да предупредя, че на едно място има доста кученца - информацията е от миналата събота.
4. От Бояна - има избор до Боянския водопад или до Боянското "езеро". Преди 3 седмици там имаше доста снежец (северен и усоен склон). Може после да се продължи до х. Момина скала или пак до Златните. Но е малко стръмна пътеката, особено за слизане.
По-нагоре пишеше и от Драгалевци за няколко маршрута.
5. От Железница може да се поразходите до х. Купена/Академика/Физлултурник.
6. От Бистрица има пътека до Алеко.

Приятно изкарване ви желая.
Чет Апр 08, 2010 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
satriani



Регистриран на: 16 Юли 2010
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, за първи път се появам тук, така че на всички желая здраве! Smile Някой може ли да ме информира, колко време отнема да се стигне от Комините до Боянския водопад, като се мине по пътеката, тръгваща над тях (не през Драгалевския манастир)
Пет Юли 16, 2010 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Комините - Боянски водопад Отговорете с цитат
Времето е най-измамният показател в планината - точно толкова, колкото и километрите. За едни е два часа, за други четири. Точна мярка нямам, но вероятно за три часа при най-умерен ход, с почивка на някоя от хижите, ще стигнете до Боянския водопад. От Комините ще се качите малко нагоре и тогава по пътеката надясно. Ще минете през няколко морени (или каменни реки). На едната трябва да внимавате в маркировката - каменни пирамидки, за да улучите входа в гората. Пътеката ще ви отведе на разклона Кикиша - Бай Кръстьо (Драгалевци). Продължете право напред стотина метра, за да стигнете до едно кале - уж там имало крепост. Оттам има чуден изглед към София.

От разклона взимате вляво до заслон Кикиша. Можете там да хапнете, но по-добре да задържите до следващата хижа, Камен дел. Или до по-следващата, Есперанто. Оттам започва слизането към водопада. Внимавайте в пътеката, да не хванете предишна пътека и да слезете на Боянското езеро! Самата пътека накрая е ужасно стръмна, но не се плашете. От водопада можете да слезете директно в Бояна, надолу по реката покрай военното поделение. Аз обаче винаги предпочитам от водопада да свия вдясно. Пътеката върви хоризонтално и минава през резервата с тисовете - единственото находище с това дърво на Витоша. След като пресечете една рекичка, се насочвате към София високо над дерето на реката. На едно място се отбийте вляво на ръба на една скала с великолепен изглед към София и Копитото. Надолу можете да продължите или към Бояна (вляво на един разклон), или вдясно към Боянското езеро. От езерото, след като го заобиколите, почти хоризонтално стигате до Драгалевския манастир. Чудесна разходка, става за деца! Без да тичате, ще запълните един приятен ден.
Пет Юли 16, 2010 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sla-Mori



Регистриран на: 14 Юли 2010
Мнения: 6

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Обмислям коя е най-подходящата пътека за следната ситуация:
-Ще разкарвам приятелки, които може би не са чак такива кашкавал туристи, но все пак не съм наясно колко са издръжливи
-Утре ще е доста слънчево и горещо, така че за предпочитане е маршрут през гора
-Не ми понасят пренаселените пътеки като тези от Симеоново и Драгалевци

Каква е вашата препоръка? Аз обмислям Бистрица-Алеко-Черни връх, но все не мога да намеря пълна информация за Бистрица-Алеко. Какви са вашите впечатления от тая пътечка и ако е подходяща, може ли да кажете къде точно се слиза в Бистрица и в каква посока се тръгва? А може и нещо друго да препоръчате Smile Благодаря предварително.
Съб Юли 17, 2010 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov