ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Два ветровити дена на Безбог 14-15.03.09

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Два ветровити дена на Безбог 14-15.03.09
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Два ветровити дена на Безбог 14-15.03.09 Отговорете с цитат
Привет на всички Very Happy

След доста дълго време, в което бяхме на ниско, за два дена отскочихме нависоко.
След известни неясноти относно бройката души, които щяхме да споделим двата дена на Базбог, в петък се уточнихме и заковахме групата на трима мераклии. Според прогнозатa на националните телевизии времето в неделя щеше да е по-добро за височинни приключения, отколкото в събота, затова планирахме качване на съседните върхове на хижа Безбог именно за тогава. В такъв случай нямаше нужда в събота да се препуска. След доволно разтакаване и късно тръгване, пристигнахме на хижа Гоце Делчев в ранния предиобед. Посрещна ни силен вятър, от който на всеки уважаващ себе си турист може да му настръхне косата от мрачни предчуствия. А ако обърнеше поглед към небето, което менеше цвета си от синьо през сиво до черно, предчувствията можеха да се допълнят и от черни мисли. До голяма степен опасенията се сбъднаха, когато пристигнахме на самия лифт, където веднага ни отрязаха, че не може да се качим, щото той само до междинната станция работел. А така! Мрачните мисли за оставане долу / щото кой ти мисли за повече от 3-и часово катерене по тоя баир/, за чакане повече от кой знае колко часа, дори за евентуално връщане в града, се обадиха. Но след кратко обмисляне, гарнирано със съзерцание на красиво променящите се облаци и малкото скиори, използващи лифта до междинна станция, надделя мерака за високото и взехме правилно решение, а именно - купуваме билетите - по 10 лв парчето, качваме се до междинката и оттам маане нагоре. Все пак баира след междинната станция беше повече за предпочитане от началото Very Happy
Ето скромна картинка от началото на нашето ходене, а именно пистата, без нито един скиор:


Отвреме на време облаците се разбутваха и се виждаха прекрасни гледки, в посоки, в които има достъп окото. В друго време се изсипваше напор на вятъра, достоен да повали и старо дърво, с голяма коренова система. Разбира се, тези капризи на природата не можеха да ни стреснат, затова с голям кеф отивахме все по нагоре.


Докато стигнахме самата хижа. Една глътка топъл чай щеше да ни се отрази добре. На скиорите които си тръгваха в този момент, сигурно им се беше отразило Very Happy


И тъй. Влязохме в хижата, наехме 4-ка за скромната сума от 15 лв на глава от населението, за удоволствието да подремем няколко часа през ноща. Вечерта имахме честта да похапнем от скарата на фирмата, срещу друга скромна сума с цена 2.50 на парче. Картофки със сирене, също толкоз. Но това беше вечерта. Преди да дойде тя, набързо сръбнахме чайчето и с голям кеф излязохме навън. Навлякохме каквото носехме, в случай шапки, шалове, ръкавици, гети и снегоходки. Вятъра си оставаше все същия, облаците все още не бяха издухани, но бързо препускаха нанякъде. Пред езерото изчакахме Жоро. Имаше такава гледка на запад:


такава на югозапад:


и такива в другите две посоки:




Изкачвахме "душевадника". Вятъра все така не спираше своето духане, усещах го дори в обувките си
/ странна работа/. Горе още по-зле - пречеше да дишаме и хвърляше много снежни песъчинки в очите и по бузите. Това за момента още не ни отказваше. И вървахме напред в редичка. Виждат се Безбог и Полежан.


Продължихме да газим снега. Видя се и Джангала - убав както винаги. Хем се видя, хем не можа добре да се види Cool Вятъра навяваше сняг отгоре ни:


Ето и една козирка над лятната пътека за вътрешността на Пирин, а над нея отново Джангала:


И това беше на отиване нанякъде, мерака за ходене и желанието да зърнем това онова. В това време вятърът се усили, тоя път успя да издуха облаците... и това беше. По обратния път си мислех за кюфтета и греяна ракия, ама нямаше откъде Rolling Eyes

За това как прекарахме ноща и следващия ден, с кой се запознахме и какво казахме, в следващия пост.
До скоро!

_________________
Сря Мар 18, 2009 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Давай втора част, че тази много кожодерска Shocked .

_________________
Който пие бира не умира!
Сря Мар 18, 2009 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
dobrudjan4e написа:
Давай втора част, че тази много кожодерска Shocked .


То на снимките много не личи, но вятъра наистина бе прекалено неприятен. От 2 години мен лично не ме беше духало така зверски както беше този, пък и следващия ден в по-малка степен.

Две-три фотки и от мен - събота:

Замръзналото езеро с хижата



Връх Човеко и в далечината Неврокопското поле и Боздаг



Връх Безбог



Все пак преживяването си имаше своето очарование. Rolling Eyes

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Мар 18, 2009 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Все пак преживяването си имаше своето очарование. Rolling Eyes

Я - как бе - да не е по-убаво да те лъхне смрадта от изгорелите газове от подлеза на НДК, да те блъсне шума от 67 ревящи мотора на тръгващи автомобили от светофара отсреща и да минаваш 5 километра за 30 минути? Laughing

Чудо си е било! Cool

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Сря Мар 18, 2009 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Да, прекрасно изглежда. Добре, че от монитора не духа вятър Laughing
Сря Мар 18, 2009 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Браво, чакаме и втората част - за неделята! Съдейки по заглавието на темата, не мисля, че 15-ти март беше ветровит. Може при вас да е било, но ако говорим специално за Средна Рила, където бях, духаше слаб вятър и то само на моменти.
Иначе за събота - да, наистина бе доста ветровит ден, даже и в самото курортче Семково духаше здраво, което е нетипично заради местоположението му, но влековете си бачкаха нормално. Тогава в Семково дойдоха и няколко скиори от Банско, които ми споделиха, че нито едно съоръжение не е работило там поради бурния вятър...
Чет Мар 19, 2009 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Ден втори (2)
Започна преди полунощ, след края на "Шрек" Very Happy и прибиране в стаята четворка с духове в чешмата. След лягане имах известна дилема дали да употребя тапите за уши или да пробвам колко дълго мога да стоя будна, слушайки съседите от другите стаи как се размотават в коридора. Сънят дойде по някое време и явно съм поспала, щото на сутринта момчетата нещо разправяха за чешмата, която започнала да тече по някое време, а после пак спряла...
В 6 часа сутринта беше много ясна, небето чисто, луната грееше южно от върха. За съжаление вятъра все така си брулеше. Въпреки това слязохме долу, пихме едно кафе, хапнахме половин сандвич. В 7 и нещо върховете наоколо, както и Рила, бяха огряти в розово от изгряващото слънце, а ние тръгнахме към рида между Безбог и Безбожката тумба. Дори и долу, пред хижата вятъра спираше дъха ни. В хижата никой не беше буден, освен един пес, който май се подвоуми дали да тръгне подир нас.. ама се отказа. Нагоре на доста места спирахме заради вятъра, хем дишане, хем да се пазим от ледените частици, които вятъра хвърляше към нас. Пък и Жоро нямаше снегоходки...




И така... вятър, вятър .. мноо нещо. Толкова се изморихме, за вятъра не знам...
Ето малко картинки от ходенето до върха:





Ето тук вече се видя Големия Мангър:


А това вече е върха (Безбог де)


И гледка отгоре към любими върхове:


Почти не спряхме на върха, слязохме надолу до седловината между Безбог и Мангър тепе. Почудихме се, помаяхме се, пък решихме, че вятъра няма да стихне, и заслизахме към хижата, тоя път надолу към Душевадника. Колкото по-надолу слизахме, толкоз повече намаляваше вятъра. По едно време реших, че мога да си отворя устата, за да хапна другата половина от сандвича, без да усетя повей на вятъра на гърлото си. Надолу слизахме бавно, хем Жоро да не се пързаля, хем нещо да не стане проблем около колената. Беше някъде около 10 и нещо, а някаква непозната козичка търчеше в далечината на един склон. Срещу нас нагоре се движеха момче и момиче. Като се срещнахме им казвам, че на еей оня склон има коза, дали я виждат, път момичето ме пита дали се казвам Катя.. Аз пък не очаквах такава смяна на темата за козата, мигнах два пъти и реших, че в случая няма нужда да се уточнява коя точно Катя търсят, та казах, че съм аз Very Happy Лично на мен ми беше много забавно. Оказа се, че се познаваме задочно - ааа, ти от къде си - (бе няма значение) и аз пиша във форума - аа, ти си Спиди... а ти с какъв ник пишеш - ve_san... ааааа, егати кефа Very Happy Very Happy Very Happy Момъка се казваше Стефан, така и не разбрах дали и той пише.
И тъй, да не се бавят ги оставихме да продължат. После се оказа, че са ошетали Безбог и Мангъра, за малкия Мангър не съм сигурна. Като тръгвали към втория връх, вятъра утихнал и горе било за къс ръкав. Но пък беше много интересен звяра за който ни разказаха, дето са видяли между Мангър тепе и Газей. След анализиране на данните (когато следобяд се срещнахме долу на хижа Гоце Делчев) решихме, че е баба Меца мецана.
Това е от мен. Надявам се и те да се включат със снимки - и малко писане. Надявам се, че вече сте проявили филма.
Поздрави на всички!
дъра-бъра

_________________
Пон Мар 23, 2009 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Снимките Отговорете с цитат
Ами те нашите снимки не са кой знае какво, но ето няколко:

Въпросното куче, много е възпитано


Пак той/тя




Добре позната на всички гледка


Това ръбче ме кефи максимално


Може и да е лесен за качване, но за това пък е много красив




Тази съм я кръстила "Аз не бих"


Всичко най-добро от мен и до нови срещи ! Благодарим ви, че укротихте вятъра Very Happy
Вто Мар 24, 2009 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубави снимки. Последната е Shocked ... и аз не бих...

_________________
Който пие бира не умира!
Вто Мар 24, 2009 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pepyZX5



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 59
Местожителство: SOFIA

Мнение Отговорете с цитат
Всичо е екстра Cool
Вто Мар 24, 2009 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Безбожки работи Отговорете с цитат
Добре че Kat понаписа, че аз все не немирам време. Cool

Няколко приказки и от мен за втория ден:
В 6 ч. телефонът алармираше, че трябвало да се става. То не че не ставах през нощта, за да нагледам чешмата, която подаваше странни мурафети по тъмно, но както и да е. Посръбнахме чайче при братовчедите в столовата и към 7 се изнизахме по снегоходки към върха Безбог.

Ветреца бръснеше здраво както и предния ден, но с по-малка сила, което не попречи да ни вземе здравето по склона. Докато не ми се изпречиха Ушиците насреща аз лично често спирах да възстановя сърдечния ритъм, тъй като блъскащите ветровити пориви бяха доста неприятни.

Ето го и склона на Безбог. Вижда се че дружината ми дърпа здраво тази сутрин, а по странните им пози и интересните форми на снега може да си преставите щуротиите на вятъра.



В този участък нещо ми дойде сила, дадох ляв мигач и изпреварих спътниците, като на връо се озовах първи. Гушнах се в една лопка, където вееше по-слабо и ги зачаках зяпайки гледки. Ето една с Демиркапийски чуки, Джангал, Момини двори, Каменица и на преден план Полежан. Мангър тепе ми бяга от кадъра. Wink



На това място решихме, че Мангърището ще го оставим за друг път, като запазихме последното решение като излезем под него точно в зависимост от това дали вихрушките ще продължат. Прекосихме Полежан бързо-бързо и не след дълго паркирахме на подстъпа под върха. Снежните частички удряха болезнено по бузите и се навираха в очите, което преопредели връщането ни на изходна позиция. Не ни трябваше много време за да бием отбой и заслизахме с провесени носове, докато вятъра се кефеше, че ни е отказал, маскарата му с маскара. Rolling Eyes Laughing

Над Безбожки превал докато зяпахме самотно разтърчаща се коза строшихме малко моабет със Стефан и Ve_san, които се бяха устремили към върховете. После разбрахме, че вятъра явно доволен, че 2 дена ни отвя главите, се смилил над тях и ги пуснал по-далеч да отидат, за което се радвам разбира се.

Едно кадро със Сиврия, Кременския връх, Джано и Кадиев рид на слизане.



От тук надолу стъпах внимателно, а и не бързахме за никъде. На хижата попихме чайчета, бирички, пък и похапнахме след което се смъкнахме с лифта повисяхме на х. "Гоце Делчев" бая време и хванахме към Неврокоп.

Който иска да попозяпа още снимки: да цъка ТУК

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Мар 26, 2009 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ve_san, снимките не са лоши, последната наистина е много готина. Разбрахте ли как се казва туй куче. То явно често се разхожда с туристите до върховете. Ето например в поста на Бате Борко за Полежан то пак присъства Very Happy
Едно нещо ми е интересно - до къде стигаха /присъстваха/ нагоре към Мангър тепе следите на моторните шейни. Тези хора разораха цял Пирин - разправяха, че са тръгнали от Банско, през незнам си коя порта са минали към Спано поле, после към Превала и езерата там, по долината на Демяница, покрай Джангала, оттам нагоре към Полежан май..

Поздрави!

_________________
Чет Мар 26, 2009 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Ами Кате, за кучето не знам как се казва, защото не ни се представи Laughing
А за шейните - стигахнаха точно под върха, където ние спряхме на припек да си изпием Шшшшуменското. После завиха към Безбог. Смешното е, че не ни видяха и можехме да ги изплашим. Ух, защо не го направихме !
Пет Мар 27, 2009 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Познати места и гледки от януарската ми разходка до Мангър тепе. Навяват хубави спомени и амбиция за подобни начинания и през следващата зима. Очевидно зимния туризъм в този дял на Пирин ще е много актуален през следващите години. Поздравления за хубавата разходка и снимки!
Сря Май 13, 2009 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov