ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
да изкача вр.Мусала

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
да изкача вр.Мусала
Автор Съобщение
tzveti09



Регистриран на: 05 Май 2009
Мнения: 5
Местожителство: Plovdiv

Мнение да изкача вр.Мусала Отговорете с цитат
Здравейте на всички планинари. От отдавна съм запалена по планинските преходи, но честно казано не съм осъществила и един преход. Това лято искам да изкача вр.Мусала, но незнам към кое ТД да се насоча аз съм от Пловдив. Бихте ли споделили някои идеи и съвети.Благодаря ви.
Вто Май 05, 2009 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Няма нужда да се насочваш към никое туристическо дружество. Изкачването на Мусала откъм Боровец с лифта е един доста лесен и добре маркиран маршрут, въпреки, че е най-високия връх. Намираш си някой за компания, отивате до Боровец (има маршрутки от Самоков) и оттам хващате лифта до Ястребец. Оттам нататък е лесно, няма да се загубите, защото е пълно с хора по този маршрут.
Важното е да тръгнете в хубаво време все пак. Да не е снежно и да не се предвижда гръмотевична буря. Сега е още рано, обстановката е съвсем зимна.
Вто Май 05, 2009 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzveti09



Регистриран на: 05 Май 2009
Мнения: 5
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много за бързият отговор, ами значи ако някой ще ходи моля пишете. До скоро.
Вто Май 05, 2009 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Да вметна като добавка към казаното :

071282745 - Това е сл.телефон на билетопродавача за кабинковия лифт от Боровец до връх Ястребец! Преди да решиш да катериш звънкай за актуална информация ,защото към момента май лифтовите съоръжения са спряни временно!
http://www.borovets-bg.com/main/index.php?lang=bg

Разумен вариант е преди да предприемеш прехода до връх Мусала,да провериш по интернет прогнозите за времето!
http://www.pss.bg/vremeto/region.php?region_id=2
http://bulgarian.wunderground.com/global/stations/15615.html
http://www.borovets-bg.com/main/borovets_and_borosport.php?cell=16&lang=bg

Хубаво е да е слънчево и да няма силен вятър! В добро време има страхотни гледки! Стават чудесни снимки!

Виж даже и в реално време от уеб камерата как е положението!
http://www.pss.bg/vremeto/region.php?region_id=2

Горе на върха има метереологична станиция,обсерватория на БАН за изследване на слънчевата радиация.
Вземи си карта или GPS,ако имаш,за да знаеш по кои места минаваш! Поне за мен е интересно.
Като цяло прехода не е сложен.Може да се направи и за един ден без преспиване! В 08:45 отварят кабинковия лифт! Взимаш билет и в 09:22 си на връх Ястребец!Там до върха е и хижа Ястребец!Има перфектна гледка на юг към връх Мусала!Тоест знаеш от къде тръгваш и къде трябва да отидеш!Вървиш през Маркуджиците до хижа Мусала по нормален приблизително равен черен път.От там почва катеренето към върха .Като времетраене прехода в едната посока от връх Ястребец до връх Мусала е около 3:30 до4:00 часа нормално бавно ходене без да се бърза по летния маршрут! Вода можеш да си наточиш при хижа Мусала,а по-нагоре от езерата или при заслон Ледено езеро има изворна чешмичка / горното течение на река Мусаленска Бистрица/ .Вземи си и крем против слънчево изгаряне с по-голям SPF фактор! По принцип през делничните дни пак има туристи,но в почивните дни е мазало... Все едно си на събор.Народ по капата.Особено лятото.Казвам ти го щото имам наблюдения. Ако си решила прехода да го правиш за 1 ден без преспиване,като се качиш горе на върха,не се задържай повече от час-два!Идеята е да можеш да се върнеш до Ястребец за да си хванеш лифта до Боровец нали! Аз лично бих останал да нощувам на заслон Ледено езеро,за да усетя магията на планината ,а защо не и на палатка! Но това си зависи от теб ! Как си прецениш и планираш прехода,така и ще го осъществиш!
Почти по целия маршрут,около 85% има обхват към мобилните оператори! За предпочитане М-тел!
Мога да пиша още много по темата ,но ще заприлича на роман! Хайде весело изкарване и много положителни емоции пожелавам по нашите хубави издигнати земи!

_________________
Хората идват и си отиват,но ПЛАНИНАТА остава!
Вто Май 05, 2009 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzveti09



Регистриран на: 05 Май 2009
Мнения: 5
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Ето на това се казва изчерпателна информация. Благодаря ти много. Да предварително ще проуча как стоят нещата и тогава ще тръгна, но предполагам че ще е юли месец.Благодаря още веднъж.
Сря Май 06, 2009 8:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И аз си мисля към края на юли да направя едно качване, но със слизане към Грънчар, че ми се ходи и към Мальовишкото било след това. Иначе малко далечко ми идва за 1-2 дневни преходи.
Нед Май 10, 2009 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
andimit



Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 284
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Вчера се опитах да изкача Мусала от Боровец/като планирах да се върна същия ден/, но за съжаление успях да стигна само до Алеково езероSmile
Като цяло причината си е в мене- късно тръгване от София/ от Царска бистрица тръгнах чак в 11 !/ , а и над хижата поради вече късното време снегът беше супер мек и много се затъваше!
Като цяло съм доволен- все пак за 2 45ч.стигнах до хижата, а и времеро беше даже горещо и супер изгорях!

Всичко най!
Чет Май 21, 2009 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov