ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 38, 39, 40  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Рей правилно направи забележка ... я малко в Порто...чудех се какво ще е това вино порто, прочуто....обаче не е нещо свястно. Това е вино, на което му е прекъсната ферментацията след няколко месеца , като това става много просто - блъскат му вътре спирт около 15 %. Накрая става нищо особено , нещо като евтин вермут. А съм сигурен че му и шибат захар здраво вътре заедно със спирта, много е сладко-вино не може да е толкова сладко. И не да съм пил на евтини места , от скъпото пробвах тук-там по чашка. Но англичаните мноого го харесват , та чак Чърчил пил по 2 бутилки сутрин от него / чудно защо само ингилизите , никой друг не го пие, и португалците не видях някой до пие, само го изнасят към английските блата . То представете си от вермута какво главоболие става, а няколко стъкла порто ще е на умирачка / . Сигурно, както са дегеративно ударени в главата и още един удар малко ги уравновесява и им идва добре.
Но евала на португалците от мухата правят слон, рекламирали са го ....ей ги от едни консерви със сардина какво правят. Това е само сардина , 100 вида е, това са едни много интересни магазини , аз ги кръстих колониални магазини :



Има и отделно магазини за продажба само на консерви сардина, там са 1000 вида консерви от сардини / ама само сардини / , наредени като библиотека , в които ти правят консервата по поръчка . но ми се стори голяма простотия и не ги снимах.
Връщам се на тия много интересни колониални магазини, които са по 5 един след друг, на групи във всеки квартал , които вътре какво ли не щеш има ,а и не са никак скъпи :



Смокини 4-5 евро, орехи - 8, че и с черупките ... приоритети :



Едни големи риби / за тия риби отделно ще се каже / - бакаляу на български - треска, която я сушат, това колко ракие ще изпие мамата си трака :



Продават и на по-малки парчета, но тая риба по друг начин я нагъвах ....солена ша трябва да изпия 5 бири с нея . И навсекъде, секогаш, най-добрият леб който съм срещал у целии свет :



_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Пон Фев 24, 2020 12:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Яну 05, 2020 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Голям постинг, Ангеле, благодаря ти! Ето това вече е сериозен планинарски разговор! Добре че не съм бил на твое място - щях да напълня две торби с ядене и пиене и пътешествието ми щеше да приключи пред тия магазини.
Аз пък съм чувал и чел, че споменатият от теб английски господин си е поръчвал една бая голяма пратка от виното от широката мелнишка лоза, че то му било любимото. Тъй ли е, не е ли - не знам. Аз лично съм както е добре известно във форума глупак и простак и пия просташки вина - ако искаш мога да ти дам и на теб.
Магазин, портокалски магазин ... успял си според мен да доловиш магазинността на магазините. Не че съм и очаквал друго. А навалица от туристи имаше ли там?
Вто Яну 07, 2020 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
Не знам доколко е истина информацията от този линк, само знам, че като постих (за пръв път) по Коледа за 40 дни свалих 6-7 кг и започнах да се чувствам доста по-добре. Кожата на лицето ми също се изчисти.

http://zabulgaria.eu/%d0%bf%d0%be%d1%82%d1%80%d0%b5%d1%81%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%89%d0%be-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b8%d0%b5-20-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d1%88%d0%bd%d0%b8-%d0%bc%d1%80%d1%8a%d0%b2%d0%ba
Пет Яну 17, 2020 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:
..., само знам, че като постих (за пръв път) по Коледа за 40 дни свалих 6-7 кг и започнах да се чувствам доста по-добре. Кожата на лицето ми също се изчисти.
...

А представяш ли си, ако беше спряла изобщо да ядеш - какви резултати щеше да постигнеш!!! Think

П.П. През месец декември почти не ядох хляб, сирене, колбаси, кюфтета, кебапчета, скара, туршии, маслини, кисело мляко, банички, боза... Кой каквото сам си направи... Sad

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Яну 17, 2020 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Безмесие.... Отговорете с цитат
….се задава. В проект е създаването на антимесна полиция. Нейната функция ще е да проверява всички хора със специални устройства, наподобяващи КАТ-аджийски Дрегер, за консумация на месни продукти. Отначало ще се въвеждат по няколко безмесни дни в месеца, а в последствие ще се достигне до пълната забрана на месоядството. Наказанията за нарушителите се разработват.
На много места вече пилотно е въведена и забраната за употреба на вода.
Пет Яну 17, 2020 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бакаляо-то е популярна манджа в Норвегия; доматена яхния с лук, чушки, маслини и сушена треска.
Явно повлияна от португалците. Норвежците изнасят много треска, май предимно сушена, италианците например доста я ценят.
Не знам дали в Португалия ловят треска или я внасят.



Срещал съм го в консерви даже в някои хижи.
Сря Фев 19, 2020 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Бакаляу....майстори са. То първо се задушава после го приготвят . Още веднага разбрах, че е излишно да сядаме при ресторанти с "викачи" . Даже кралският ресторант е на същите цени , съвсем поносими - повече от 40 -50, макс 60 евро за двама, с бутилка хубаво вино, нямаше сметка
Първо малко друга риба. В португалия е много разпространена гарнитурата " варени картофи " . Въобще извън България и Гърция, никъде няма салати , домат в менюто / някакви миниатюрни парченца от домати слагат. В Чехия ми казаха, че ги болели стомасите от домати и салати - затова нема. Набиват вурст и бира , шунка /


Хляб на закачалка , страшно вкусен :


4 вида риба :


И започна ерата на Бакаляо, в един страхотен ресторант в Синтра , който се повтори щото беха мноо добри. Традиционно - върху спанак :


Проба се и октопод / добри са , по-добри от гърците / и традиционен английски стек потопен в сос, Англия и Португалия са побратимени от 1200 и някоя година, но има една много голяма разлика от българо- съветската дружба - там са ставали по-богати, а ние от "дружбата" обедняхме и останахме встрани от цивилизацията /


Рядко докопване до салата , изрично се иска много, викам много домати да слагате, ама много голяма да е... е добрахме се до 4 резенчета :


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Фев 19, 2020 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Чехите и братчедите хунгарци са хайдуци, нищо не разбират от добро ядене.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 19, 2020 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Леко ми приковаха погледа едни маслини, пуснати наскоро Лидол.
Калина ги знам като доставчик, търсещи винаги добро съотношение на качество/цена, разбират от маслини .
Взех , пробвах, опрделено много добре са .
Какви белези на истинската маслина ми взеха вниманието :
1. Заблуда е , че най-големите маслини са хубави. Не е необходимо маслините да са гигантски уроди. Най-големите маслини не са най-добрите, а отгледани с много торове. Тук маслините са средна големина , даже отиващи в под средна големина .
2. Цвета е добър, шарени са . Това значи, че са естествени, не са оцветявани. Този тъмно - вишнев цвят на Каламон, който е разпространен в България, е изкуствен, постигнат с химикали.
3. Другото няма как да го знаех, но се оказаха не много солени и най-важното : не са кисели, което е най-гадното - една маслина да е кисела и загубила въобще вкуса си , просто туршия - тогава е все едно дали е зеле, кисели краставички или маслини.
И в Гърция не се намират лесно такива. Имат и по-добри, но трябва да се търсят.



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Фев 21, 2020 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
...
Калина ги знам като доставчик, търсещи винаги добро съотношение на качество/цена, разбират от маслини .
...

Колко струват тези маслини и продават ли се още? Че утре мисля да купувам маслини. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 21, 2020 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Снимката е от днес . Нещо към 4 лв и нещо ми се сториха, 450 грама са. Калина има и в Метро, но е голяма разфасовка - 2. 5 кг, и са по-кафяви.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Фев 21, 2020 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Понеже не ми се рови в темата, а съм сигурен че има писано относно сусамовия тахан на Балчо. Имах в мазето едно бурканче останало. Имаше около 3 см олио отгоре от стоенето. На етикета пише суров сусам. Вкусът ми харесва, а смесен с мед е божествен. Прави ми впечатление, че на новите етикети вече не пише суров сусам. На мен ми изглежда истински - и на вкус и на вид. Какво ви е мнението?
Съб Фев 22, 2020 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Тук маслините са средна големина , даже отиващи в под средна големина .


Щом е така, какво означава XXL на опаковката? Да не би да е препоръка, да се ядат по време на филми за възрастни? Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Фев 22, 2020 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
DHG написа:
Понеже не ми се рови в темата, а съм сигурен че има писано относно сусамовия тахан на Балчо. Имах в мазето едно бурканче останало. Имаше около 3 см олио отгоре от стоенето. На етикета пише суров сусам. Вкусът ми харесва, а смесен с мед е божествен. Прави ми впечатление, че на новите етикети вече не пише суров сусам. На мен ми изглежда истински - и на вкус и на вид. Какво ви е мнението?

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=121828#121828 Таханът отвсякъде, щото с това си изкарвах хляба 3 год. Балчо са престанали да го пишат, защото явно са ги натиснали някоя инспекция, суров тахан не може да има и това е измама в етикет , са ми обяснявали гръцки производители. Развива веднага еширихия коли, ако не се стерилирилиза.
Балчо е най-скапания. Виж пълнозърнест на Тръндев, той е и по-хубав на вкус от белия тахан, къде се продава. Аз зимам голям буркан Тръндев, 900 грамов, 8 - 9 лева е

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Фев 22, 2020 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
аngel написа:
Тук маслините са средна големина , даже отиващи в под средна големина .


Щом е така, какво означава XXL на опаковката? Да не би да е препоръка, да се ядат по време на филми за възрастни? Wink


Действително няма нищо общо XXL с размера на маслините, който е съвсем други мерки - най-дребните са Булет / куршуми /, после поредността малко ми се губи - Джъмбо, Колосал, Суперколосал . По - точното е колко са на брой в определена единица обем -230, 200 180 , 130 , което го пише на бидона . Размера няма значение / въпреки че някои ще скочат как размера да няма значение !/ Един собственик на сергия за маслини от пазара, който ги ядеше като семки, казваше : Дай ми шарен булет , ние в къщи ядем само булет щото са необработени, уродите Суперколосал ги давам на клиентите ..... Малкият булет на Каламон, освен че е евтин, е най-необработен, а и костилките са много малки. XXL ......някъв майтап, медицина и физкултура .....

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Фев 22, 2020 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 38, 39, 40  Следваща
Страница 27 от 40

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov