ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38, 39, 40  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Ребечка леко ме съмнява, та да ѝ се впрягам чак.

То излиза, че "гледжосан" може да е останало като нарицателно, инак да бихме се самоизтрепвали, готвейки си.

"Вкусна смърт" ли да го нарека, или по скоро "Вкусно самоубийство".
Всичката ми керамика е........такована от двете страни, освен двете подложки за саксии, които ползвам вместо традиционен сач. Големи са.
Нед Фев 12, 2023 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моят братовчед, грънчар-ваятел, ме увери, че вече от десетилетия не се използват глазури на основата на оловни съединения. Не можа да ми каже за кои цветове са се използвали. Аз знам само за бялото (евентуално). Глазурите биха били отровни преди всичко за самите грънчари - това са прахове, които се замесват, пръскат се върху съда, пекат се... И цял ден да се дишат е доста рисково.
Нед Фев 12, 2023 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Моят братовчед, грънчар-ваятел, ме увери, че вече от десетилетия не се използват глазури на основата на оловни съединения. Не можа да ми каже за кои цветове са се използвали. Аз знам само за бялото (евентуално). Глазурите биха били отровни преди всичко за самите грънчари - това са прахове, които се замесват, пръскат се върху съда, пекат се... И цял ден да се дишат е доста рисково.


https://www.glazura.bg/G_coloured.php
https://www.glazura.bg/Gmu.php

Знае ли човек Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 12, 2023 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не, Дидо, човек и с пчелите никога не знае, и с жените... Точно същия сайт гледах и аз, преди да се обадя на брат'чеда. И му зададох същия въпрос. Той ми отговори, че просто никой професионалист не би употребил отровни глазури в съдове за ядене. От керамика до керамика има разлика от небето до земята в буквалния смисъл. Има керамични пана, дълги и високи десетки метри. За тях също се използват глазури, но тия глазури са далече от нашите манджи. А когато купуваме ракия? И в нея може да има метил (не червея), но това вече е престъпление. А миниум вместо червен пипер? А цинквайс вместо пудра захар? Може и да съм разправял този куриозен и показатален за прехода към демокрация и пазарна икономика случай. В детска градина правят ремонт. Работниците крадат от боята и я скриват в шкафа с продукти. Готвачката приготвя някакъв кекс с пудра захар. В резултат се натравят всички лелки и техните семейства, но нито едно от децата. Защо? Защото лелките прибират целия десерт за себе си! Ето как добре отработената социалистическа кражба може да ни спаси от напастта на вълчия капитализъм. Cool
Нед Фев 12, 2023 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... никой професионалист ...

В духа на математическата логика можем ли да си позволим едно допущение да си купим от неотговарящ на тези изисквания субект/манго джери, дето продава по улицата или на сергията на панаира / и как да разберем кой какъв точно професионал е? Така евентуалната ни безопасност ще се окаже, че зависи изключително от цената на глазурата. Ако отровната е по-ниска, допущението ще доведе до опущение. Но ако оловната е по-скъпа, но за сметка на това е открадната, това отново няма значение и рискът става още по-висок...
Нед Фев 12, 2023 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Владо, тревогата ти наистина започва да ме обзема! Ти цял ден ли сърбаш от една и съща гледжосана паница? Като децата на Чорбаджи Марко? Купи си една от алумин, та да си спокоен! Ако намериш, де. Щото аз търсих, няма и няма! Само някакви тигани по космически технологии от пейсе лева нагоре, ба го! Cool
Нед Фев 12, 2023 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Щото вече от вън са златни, затуй си плащаш толко, че да "ба го".
Наистина, няма алуминиеви съдове.....го!
А кви съдове имаше!!!
На някои още чета 60 и някоя година.
За по младите- 1960 и някоя година, което прави ок. 60 години здравословна употреба.
Понеже е късно, утре изхвърлям един Тефал тиган. Бая време му се каня.
Нед Фев 12, 2023 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...алумин, та да си спокоен!

Ти с алумина спокоен ли си? Мен ме учеха по химия, че при търкане с телена четка е възможно да свалиш един уж "безопасен" окисен слой и после на новото да се формира алуминиев хидрооксид, който също е отровен... Затова само с тенджери от алпака..
Нед Фев 12, 2023 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да си призная, след като ми омръзна да надничам в няколкото немски магазина наоколо, всичките със супертехнологични тигани, при това ужасно големи, отидох на Женския пазар. Защото и аз имам тефлонов, но той е за готвене на ориз, а не за две пържени яйца. И ето че в някакъв магазин (уж) за 1 лев намерих съвсем малко тиганче, дори за едно яйце става. Цена май 3 лева. Ама лъскаво, като огледало! Алпака ще да е. Или хром-никел. Или титан, знам ли?
Нед Фев 12, 2023 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Сотиров написа:
...алумин, та да си спокоен!

алпака..

Кел файда, войската да се храни в алпака, щом тавите са от алумин?!! Непосредствен опит
Нед Фев 12, 2023 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
Правил съм тази грешка да мъкна от Германия разни евтини тигани с "тефлон" още през 80-те години . Не се получава, изкривяват се от температурата а покритието да не говорим. После дадох доста пари за времето за един компект "Фислер" масивна неръждавейка с двойно дъно, 7 л. / за мамули царевица го ползувам само / и 3 литра. Топ- продукт беше и заслужаваха 300-те марки, още са като нови.
Другото - само на Тефал покрието наистина е точно, за тигани, тави и танджери. Масивна основа, не се криви. Но всеки няколко години требе да се хвърлят и купуват нови, има един индикатор в новите модели. Има секакви размери, 50 вида във Фантастико, има и промоции с 50 % отстъпка, излизат прилична цена. Икономията е майка на мизерията.
При тиганите им със стъклен капак, няма нужда от пържене, само се запечатва и задушава за 3-4 мин. все едно е на грил.
Сега гърнета , казани....имам в наследство, ама не се виждам да се опушвам на огнища Smile Както казва едип зевзек, или копаш на село и имаш домати , или изкарваш пари в града. Средно не става.
За голият алумин - не е добре, старите съдове едно време. А калайдисаните - ужас, един път случайно в едно село видох, след калайдисване всичкото готвено вътре е в малки топченца олово от калая. Пак станах на всяка тенджера мерудия...така ли беше лафа Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Фев 12, 2023 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чакай сега да се разбереме: "малки топченца олово от калая". Едното е олово, другото е калай. Заедно се наричат припой и с него не е редно да се калайдисват съдове. Всеки калайджия го знае и го спазва. Затова калайдисва с чист калай на триъгълни пръчки. Тя е вълнуваща история! Маже се с нишадър, па със стара сланина, па се почиства с киселина, та чак накрая идва калаят. А онуй другото е за припой на улуци. И затова не му викат калай, а консистенция. Отдавна съм калайджия, затуй ми е почернял задникът, ще знаеш! Very Happy
Пон Фев 13, 2023 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
.. калайджия, ... почернял задникът...

Преди много години, прадядо ми, железар, бил помолен от бай Мангал да му даде малко калай. Дал му. Не след дълго, манго бил задържан от органите на Народната милиция. Откъде го имал тоя калай? Да не го е откраднал? Дословно цитиран отговор:"Неее бате, бай Матю го даде, от гъза го извади..." Абе ти на кого ще говориш така бре?... И понеже вече е късно, бай Матю ще го питаме утре, а дотогава - ще пренощуваш в участъка. Със съответните последици... На сутринта в работилницата се явяват манго и милиционера. Първият едва си стои на краката след оказаното му "респектиращо въздействие", траяло цяла нощ. Ти ли даде калая, бай Матьо? Аз. А, добре. Милицията освобождава манго с думите - "Този път ти се размина, но другия път да внимаваш!..."
От тогаз знам, че почерняването на калайджийски задници в не особено далечното минало, невинаги е било безболезнено.
Пон Фев 13, 2023 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Като стана въпрос за съдинките, днес разгледах целият наследствен емайл.
На всичко пише 1963г. Две тенджери- "Оборище" и "Коларов", както и на една чиния, тава голям размер, също "Оборище". На две по малки няма надписи, а на останалото не се чете.
Точно 60 години, обикновено българско желязо, емайл и направия.
Вероятно са ги купували когато са се местили в новата къща у Ню Пейзър. Няколко години по късно са си ги донесли в Аксаково, незабравимите ми Баба и Дядо.
Пон Фев 13, 2023 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Емайлът е вечен и много удобен за миене. Единственият му недостатък е, че лесно се напуква, когато изпуснеш тенджерата. А отлюпи ли се парченце, след време там се прояжда дупка и край.
Пон Фев 13, 2023 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38, 39, 40  Следваща
Страница 37 от 40

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov