ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Бих Ви запознал с някои неща от кухнята на производителите на храни , тъй като работата ми е свързана с доставки на суровини на производителите . Погледнато от тази страна, да ви кажа кои са вредните практики които са правило в хранително- вкусовата индустрия, които са ПО- ОПАСНИ от това дали сте вегетарианци или месоядни. Да поясня, че не съм вегетарианец, но много рядко ям месо 2-3 пъти седмично.
На изложения даже и в белите страни от Евросъюза/, като правило производителите на вегетариански продукти, халал продукти, биопродукти, каквито и да са фирмите : за фирми произвеждащи и изнасящи за цял свят, малки производители : те всички на реклама ще ви успят как са най-еко, най-чисти и прочие глупости. Всички тези производители се интересуват на изложения за суровини само от ЕДНО НЕЩО по което се прави цялото им производство, и после рекламата се наглася по произведеното: СТАБИЛНОСТ НА ПОКАЗАТЕЛИТЕ НА СУРОВИНИТЕ ВЪВ ВРЕМЕТО. Основните стабилни суровини са соя, соево олио и палмово олио, а стабилността се постига само с химически средства. Всичко друго за предпочитане също се прави с химически средства - аромати, добавки, по-евтино и вжнто отново е Стабилност на показателите във времето . Та като си купувате нещо пакетирано вегетарианско, от голям или малък производител, 99 % ще изядете нещо много по вредно от една пържолка Bleh . Оставете например едни прехвалени бонбони Линд да им изтече срока на годност и вижте в каква химическа пихтия се превръщат.По близки до природата , по-непреработени храни е далеч по-важно, отколкото да се наяде човек с протеинови вафлички на растителна основа от световна фирма и да поеме помия колкото цял месец да е ял само пържоли.
Като добри български производители, стремящи се към аутентик производство , от лично наблюдение бих казал че работят с много по-истински съставки от вносните.
Колкото до жестокостта с животните - така е , но по този начин се поддържа популация, бизоните изчезнаха и ги заместиха крави.....


Последната промяна е направена от аngel на Чет Окт 08, 2015 1:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Окт 08, 2015 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Вредни храни без и с месо Отговорете с цитат
Тези неща ги знаете може би с големи подробности, но все пак по-сбито и на едно място , а и наблюдавайки отвътре снабдяването на производителите и дистрибуторите на храни, бих ви споделил някои прости видяни неща от „кухнята”, както по-горе започнах:
1.Газирани напитки . Най-известната се прави от гюмове 22 литра с концентрат внос от Щатите, на които има символ череп-гифт – ако изпиеш 100 грама до там си. Другите местни лимонади може да са и по-вредни : всичко е газирана химия, захар няма а отпадна глюкоза от други прозводства или ако производителя е малък- отровата аспартам. Ползата от тези напитки е само, че тези химикали предизвикват зависимост както цигарите и трудно се отказват. Производителите се опитват да разнообразят и се маскират на пазара с чайове, сайдери в които няма нищо освен химия .
2. „Натурални” сокове в кутия – дали има витамини в един замразен дълбоко кой знае кога блок от смляни с корите/ от които идва цвета / плодове не знам. Как се постига две години трайност също не е ясно. Поне не са толкова вредни както горните.
3.Най-активни в технологиите са сладкарите – техните щандове за суровини на изложения са като на заводи за азотни торове –само цветни чували с гранули, една паста например има 42 съставки от които само две не са химически. Еклери, вафли, торти, бонбони,шоколади - бисквити / само в тях е по-малко-те обаче за компенсация имат една много вредна съставка водеща към оглупяване/ – всичко е химия. Само натурален шоколад е приемливо нещо.
4.Салами, луканки, шунки, филета : за кренвиршите да не споменаваме. Последният производител в София скоро се отказа от натурални суровини каза : Не мога повече, ще фалирам. Месата ми са бежово –кафяви, конкуренцията с тези червени продукти ме убива. Ще се вкарват нитритите няма как. Единственият производител – традиционалист който познавам и остана с натурални съставки е в Кочериново. Може да има и други, поне аз не ги знам.
5.Вносни кашкавали и сирена. Нещо не е наред в тях не знам точно какво, но ги предлагат на такива ниски цени разни Ементали, Гауди и др. на едро от Полша например , че това няма как да е правено от мляко и да е чакано да узрее ,затова за предпочитане е българското. Имам представа колко е евросубсидията и пак не излиза.
6. Чипсове, зрънчовци, пуканки и какво ли не още. Освен палмовото олио,миризмите им също се постигат по химически път.
7. Веригите за бързо хранене – пържене, химия и технологии. Колко пъти се обръща химическата мазнина за пържене /не е олио , не е и палма, а химия /в тях , не е истина.
8. Колкото една храна е повече джънк , толкова е по-голяма и рекламата за нея.Двойно препеч ени, пица, нуга и тъй нататък....набиване в главата ежедневно. Хидрогенираните трансмазнини които вече не са и палмово олио а нещо секретно/ не съм сигурен, но отива към природен газ – въглища /, които влизат в клетката и са опасни за всяка вазраст, са навсякъде в тях.
9. Не солете . Достатъчно сол има във всичко, вкарват максимално – 20 стотинки килограма и поетата вода, а плащате на цената на стоката. Все отнякъде ще я поемете със закупен продукт, няма как. Без сол се усеща истинския вкус на рибата например.
10. Пилета и пуйки. Като най-глупави животни, ги хранят с какво ли не. Пуйките са вързани , полуживи обесени с една тръба постоянно в човката ги нагушват със собствените им изпражнения и така до безкрай. С хормоните в тях, момичетата се окосмяват, а момченцата им увисват гърдите. Прасето е умно животно и яде само хубава помия, както и говедото се храни отбрано. Това месо е за предпочитане.
След като преди много години махнах от себе си тези продукти , а и в къщи не се внасят такива неща, не пържим нищо и ядем само прости неща- никакви сложни манджи ,супи и чорби , само едно основно нещо със салата или плодове, се чувствуваме много по-добре и здрави.Инте ресно като страничен ефект, веднага – след месец, спрях да се потя, ако има малко пот - не мирише.
Нед Окт 11, 2015 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Re: Вредни храни без и с месо Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Да поясня, че не съм вегетарианец, но много рядко ям месо 2-3 пъти седмично.

Това рядко ли е? Аз съм месоядец и ям малко месо през седмица до през няколко месеца... средно да е през месец...

Няколко забавни допълнения към по-горе изброените, които не отменят правилото, че често се продават откровено вредни храни:
1.Газирани напитки . Най-известната се прави от гюмове 22 литра с концентрат внос от Щатите, на които има символ череп-гифт – ако изпиеш 100 грама до там си - не е задъжително да е отрова. Висока концентрация на млечна, оцетна и др. киселини е отрова, но киселото мляко е една от най-здравословните храни, както и киселото зеле не е зле.
2. „Натурални” сокове в кутия – дали има витамини в един замразен дълбоко кой знае кога блок от смляни с корите/ от които идва цвета / плодове не знам. Как се постига две години трайност също не е ясно. - витамини има, остават в различна степен. Трайност и витамини се осигуряват чрез чистота в производтсвото, премахване на бактериите и премахване на кислорода от опаковката при затваряне.
3.Най-активни в технологиите са сладкарите – техните щандове за суровини на изложения са като на заводи за азотни торове –само цветни чували с гранули, една паста например има 42 съставки от които само две не са химически. Еклери, вафли, торти, бонбони,шоколади - бисквити - обикновените бисквити могат да са само от брашно, набухватели и захар, а баклавата няма нужда от химия. Което не пречи турците понякога да правят баклава с аспартам, захар и мед заедноза да е по-джиджано и още по-гюзел. На някои толкова им е разсъдъка, може и да си вярват че е по-хубаво с аспартам.
4.Салами, луканки, шунки, филета : за кренвиршите да не споменаваме. Последният производител в София скоро се отказа от натурални суровини каза : Не мога повече, ще фалирам. Месата ми са бежово –кафяви, конкуренцията с тези червени продукти ме убива. Ще се вкарват нитритите няма как. Единственият производител – традиционалист който познавам и остана с натурални съставки е в Кочериново. Може да има и други, поне аз не ги знам.
Не всички кренвирши са червени ида търсиш червен кренвирш е израз на дълбоко неразбиране що е то храна и т.н. Кренвиршите са от колаген и желатин съдържащи съставки и не-червени меса и това не е червено в крайна сметка. Доста полезна балансирана храна, за разлика от сухото чисто месо - ако сравняваме ядене на само кренвирш или само на въпросното месо.
5.Вносни кашкавали и сирена. Нещо не е наред в тях не знам точно какво, но ги предлагат на такива ниски цени разни Ементали, Гауди и др. на едро от Полша например , че това няма как да е правено от мляко и да е чакано да узрее ,затова за предпочитане е българското. Имам представа колко е евросубсидията и пак не излиза. - млякото в магазин с минимална надценка на запад е 35 до 60 цента примерно. Сметките излизат, крави се хранят, доят и гледат много лесно. Трева на север има колкото искаш, зърно, кюспе и цвекло също.
7. Веригите за бързо хранене – пържене, химия и технологии. Колко пъти се обръща химическата мазнина за пържене /не е олио , не е и палма, а химия /в тях , не е истина. - добре направен уличен дюнер в България е на нивото на 50 левова вечеря в ресторант в доста "културни" страни.
10.Прасето е умно животно и яде само хубава помия - прасето не яде помия. От гледна точка на пресето нашата храна е помия - много солена, леко мазна. Много животни се хранят с ферментирала трева. Звучи като помия - по някое време пуска "ароматен" сос. Но си е просто вкусна полезна храна (вегетарианците да се замислят, нещо я пропускат тази рецепта)
...веднага – след месец, спрях да се потя, ако има малко пот - не мирише. - кожата е изхвърля много вещества с потта и колкото повече се потиш, толкова по-добре. И спира да мирише. Странното за някои е че колкото повече се стремиш да не се потиш, толкова повече се вмирисваш. Освен ако не ликвидираш потенето почти на 100%.
Нед Окт 11, 2015 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Alle Dinge sind Gift und nichts ist ohne Gift, allein die Dosis macht es, dass ein Ding kein Gift ist."
-- Paracelsus (Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim), лекар, ботанист, алхимик, астролог, философ, основател на токсикологията
"Die dritte Defension wegen des Schreibens der neuen Rezepte," Septem Defensiones 1538. Werke Bd. 2, Darmstadt 1965, p. 510

Накратко: дозата прави отровата. Има разбира се изключения -- например оловото е токсично в каквато и да е доза.

Между другото, известни са редица случаи на смърт вследствие на прекомерно поглъщане на вода. За човек с тегло 75 кг, LD50 (смъртоносна доза за половината от популацията) на водата е около 6 литра.
Нед Окт 11, 2015 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Не опонирам, само допълвам : Няма вече обикновени бисквити и баклави Very Happy всичко се прави по един същи начин. Стабилни евтини суровини е паролата на производителите . И най-малките купуват от едно място както големите, точно тях наблюдавам Wink нали се водя наблюдател Smile на изложенията.
В кремвиршите и надениците няма месо което да поеме боята Laughing само соя и лой, не става за основа на хим.реакция с нитритите .
Прасенцата точно под хубава помия имах предвид , че искат ,ядат само хубави неща. Като дете ми бяха връчили едно прасе и го гледах 6 месеца, ходеше като куче с мене и стана от бягане и къпане в Марица като хрътка слабо Very Happy та им научих навиците на Прасчо, отблизо.
Никак не се пропуска тревата - в Щатите в много офиси имат вътре чиста трева в саксии, режат я и си я пият на сокче Very Happy
Нед Окт 11, 2015 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прасетата наистина си подбират храната в копанката - не ядат наред както много хора си мислят, а първо изяждат по-вкусните неща и ако са все още гладни хапват и от другите. И никога не си акат в копанката освен ако искат да ти направят мръсноSmile))
И няма такова нещо като чиста пържола освен ако ти сам или човек, който познаваш добре не ти гледа прасето и го храни с био храна, а не с остатъци от манджи (които са бъкани с химия) или със смески и фуражи, които също са пълни с химия. Чиста е мръвката гледана горе на Рила и Пирин.
Притеснението от това, че ядеш твърде много химия е по-опасно от самата химия.
Непрекъснато излизат публикации колко е полезно онова или това и как да не ядем второ, трето или пето. Съветват ни разни доктори, книги публикуват. Всичката тази енергия същите тези хора с научни степени да вземат да я вложат в това - държавата да ни предоставя чиста храна, чисти продукти - тогава вече може да се говори за някаква загриженост. Иначе излиза една гола информираност, при която нямаш избор.
И между другото вегетарианството стана мода, защото е скъпо...Как иначе богатите да се разграничат от бедните...
И последно - оказа се, че колкото войнстващи вегетарианци/вегани има толкова и войнстващи невегетарианци/невегани има. Получи се едно дърлене, на което някой по-горе беше казал, че е живване. Мерси от такова живване, на мен не ми беше полезно с нищо.
Всеки трябва да стигне до своята истина сам, за да може да я оцени заслужено. Различни сме и не смятам за полезно да убеждавам когото и да било в каквото и да било...Убеждаването винаги съдържа в себе си принуда, а щом те притискат - естествено е да отстояваш себе сиSmile
С две думи Мариана 1000 - като те "настъпят" войнстващи каквито и да са хора ( да не изброявам всички категории) - просто ги попитай: "Абе вие мен уважавате ли ме?" Ако продължат- явно е "не", тогава с чиста съвест им теглиш една майна и си свиркаш Wink

_________________
Всичко е възможно.
Нед Окт 11, 2015 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
всеки има право да яде(или да не яде)каквото си иска по каквито си иска причини! ...за канибалите само не знам...

nabludatel50 написа:
Прасето е умно животно и яде само хубава помия.

Liubitel написа:
Прасетата наистина си подбират храната в копанката - не ядат наред както много хора си мислят, а първо изяждат по-вкусните неща и ако са все още гладни хапват и от другите.

Има един човек, Eugene McCarthy, доктор по генетика от Университета в Джорджия, който е създал теория [1], според която човека е произлязъл от кръстоска между диви прасета (Sus scrofa) и шимпанзета (Pan troglodytes). Според него прародителите ни най-вероятно са били мъжко прасе и женско шимпанзе. Общо взето колегите му не го взимат много на сериозно, но все пак четивото е интересно и предразполага към размисъл.

[1] http://www.macroevolution.net/table-of-contents.html
Нед Окт 11, 2015 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Любителке, аз го казах това за живването и ти изобщо не си разбрала за какво говоря.Който ме е разбрал,разбрал,който не е мога да му отговоря на ЛС,макар да съм убеден,че и те не са съвсел лични. Very Happy
Нед Окт 11, 2015 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, на много хора с които бяхме близки и не съм ги виждал отдавна .....не им помня имената, обаче Прасето Събка, Конете ми Юлка, Гина и Олимпия / всички да почиват в мир/ винаги ги помня!
Нед Окт 11, 2015 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Преди няколко месеца вече и в новините излезе, че свинската мас и други животински мазнини са много полезни. Година преди това четох за кравето масло. А двадесет години съм сред хора, за които свиснката мас е адска отрова - защото е крайно неполезна.
Не мога превъзмогна проблема с умирането на Прасчо. Яденето го примам по-лесно, но прасето е много чисто и уравновесено и е успокояващ съжител.
Нед Окт 11, 2015 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Тука напоследък разо́кав станах да следя нишката на разговора Confused

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Окт 11, 2015 11:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Хляб Отговорете с цитат
Ристе, не се притеснявай , както сме рекли шопете, малко го знаят точно тоя лаф, "Най-обичам лебъ и гъ ......."
Друго притеснително наистина.....Точно по шопският вилает, до Нови хан, на много глинеста че и бедна почва, в подножието на Лозенска планина, все пред очите ми са рекламни блокове с пшеница на BASF- там и тревата много не ставаше, сега пшеница сеят. Обаче тая пшеница става като набучени железни пръчки, гъста и права като на компютър обработвана снимка. Всеки юни BASF правят голямо мероприятие, идват с джипове зърнопроизводители от цялата страна,то манекенки, то са шатри, то ядене и пиене всичко на нивите се вижда отвсякъде.
От много и сигурни източници знам, че основният бизнес на Du Pont / след като се разбра че тефлона е доста токсичен / и BASF / нищо чудно да са се обединили / е соя и зърнопроизвоство - хибриди пшеница и торове, и пак от много източници със сигурност каквото и да казват е ГМО. Няма зърнопроизводител в БГ и Румъния / защо пък намесваме Румъния, нека си правят Асолото Laughing / който да не работи с техните хибриди.
Това с България не е толкова притеснително, защото виждам какво влиза отзад като камиони в големите вериги хипермаркети. Нали пекат хляб на фурни, мирише, вижда се от всички клиенти фурните са вътре при стоките за пазаруване, рекламират го , хубаво е , истинско е ? Да ама не! Камионите са само от Румъния и това не е пресен хляб,а готови дълбокозамразени румънски заготовки които само се нагряват малко във фурните които всички виждаме.
Пробвахме 6 месеца без хляб в къщи и хляб определено си трябва. Мислим да си купим една малка домашна пекарна. Ако отворите БГ Мама темата, даже работници в хлебозаводи си пекат така хляб в къщи, защо ли - те най-добре си знаят Cool . Тук -таме има по магазините още немски нескъпи смеси пълнозърнесто, царевично и ръжено брашно което не е ГМО.
Пон Окт 12, 2015 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Хляб Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
....Мислим да си купим една малка домашна пекарна. Ако отворите БГ Мама темата, даже работници в хлебозаводи си пекат така хляб в къщи, защо ли - те най-добре си знаят Cool . Тук -таме има по магазините още немски нескъпи смеси пълнозърнесто, царевично и ръжено брашно което не е ГМО.
6 години вече - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=80784#80784

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Окт 12, 2015 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Темата си смени името ли, някой ни натири някъде ли? Поне аз бях писал ненамясто, грешка беше.

Хлябът в магазините с много лош в повечето случаи. От тези на нормална цена само някои производители може би правят нормален хляб, но нито мога да ги разбра кои са, нито храня илюзии че има нормален хляб. И аз съм с домашен.
ГМО пшеница, а даже и нормални хибриди в Бг не се ползват. Поне това си го правим сами и на място, с наши си сортове, а значителна част стопани си правят семето сами. Но с брашната има хватки, за съжаление. Не са кой знае колко отровени. Слагаше се нещо, което увеличава окисляването в брашното, защото по този начин се увеличава и подобрява глутена в него, което пък от своя страна е задължително за хубавия хляб. Пшеницата с високо съдържание на глутен е различна от това, което произвеждаме, и се налага това подобряване в брашната. Иначе хлябът не е мекичък и не стават козунаците.
Ползвам брашно на Суворово, жълт пакет.
Пон Окт 12, 2015 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
ГМО пшеница, а даже и нормални хибриди в Бг не се ползват. Поне това си го правим сами и на място, с наши си сортове, а значителна част стопани си правят семето сами.

ГМО и хибридна пшеница в България може и да няма, но има използуване на извратени земеделски практики - например при недобре узряло зърно то да бъде третирано с Раундъп или подобни пестициди и само след броени дни е готово за жънене. Пък после си избирайте брашно от който искате производител и с каквато искате опаковка!
Сря Окт 21, 2015 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Следваща
Страница 1 от 39

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov