ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 37, 38, 39  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, точно приготвеният по този начин паламуд "отваря стогодишна язва" Smile)) Така казваше баба ми и не ни даваше да ядем много от този деликатес.

_________________
Всичко е възможно.
Чет Ное 17, 2016 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Е, точно приготвеният по този начин паламуд "отваря стогодишна язва" Smile)) Така казваше баба ми и не ни даваше да ядем много от този деликатес.

Затова не правим голямо количество, но харесваме като деликатес "тонолакердата" на византийците, хубавата от която е над 22 евро/кг. Едно време са я правели и у нас, но вече я няма. Направихме и някои различия от дадената рецепта - първо никакви подправки, рибата си е достатъчно ароматна. Гърците не й слагат подправки. По принцип съм против всякакви овалвания на каквото и да е в смесени подправки, превръщащи храната в някакъв гювеч, от които подправки не можеш да усетиш истинският вкус на това което си приготвил. Като свикнеш без подправки, усещаш веднага кой продукт е хубав, от работата ми във веригите видях, че нещо като му изтече срока го овалват в пипери, маринати и др. за да го пробутат. Второ :по-малко отлежаване в сол - 2.5 дни, и в по-малко сол. 3 : Никакво пържене на олиото - ако ще да й се измени цвета, няма да е от значение.
За подобна риба, добро готово решение има в руските магазини Берьозка. Имат най-добрата сельодка в България - не пакетираната, а тази която се купува на грамаж, чистата без билки и други такива добавяни неща.
Чет Ное 17, 2016 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Голяма ябълка Муцу и малка пурпурна - кисело-сладка, след осланяване



Истината е в ябълките - храна, здраве, сила.
Пет Ное 18, 2016 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Много точно е за ябълките, il4o_voivoda и то нашите си български сортове, не парфюмираните италиански от Тирол. Вече си имаме карастоянки и жълти / не знам точно сорта /собствено производство, всеки ден се хапват по 3-4 , чак до февруари ще изкараме с тях.
Хубав плод са и гръцките мандарини, които сега излизат на пазара. Растат на добро проветриво място - района на Арта до Йонийско море, и е плод с най-малко намеса на химикали, в сравнение с портокалите.
Съб Ное 19, 2016 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Лакердата от риба паламуд се получи много по-вкусна от купешката, по думите на жена ми, през ден се яде и ще свърши на коледа, тъй че скоро ще правя пак. Много изгодно излиза и като цена - 10 лв/кг като готово филе, освен че е по-безсолна и свежа от гръцката. Малка наложителна промяна в дадената рецепта - така както я бях наредил в големи 2 л. буркани, след това направих грешката да я притисна :

олиото не можа да достигне навътре, остана само на гърлото. Наложи се една седмица да се хапва и отвори място във всеки буркан, после да я изсипя и пренаредя . Сега първо да слагам на дъното на буркана олио. След това редя рибата, без да я притискам, тя потъва в олиото и то постенно се изкачва нагоре. Седи на хладно в хладилника за по-сигурно.
Следващият път ще я правя в по- голям съд, в който да влиза ръка за реденето.
Интересно морските планинци / Кент и други?/ дали си правят по техни рецепти риба?
Съб Ное 26, 2016 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Риба се обрабова чрез ферментация, студено пушене, топло пушене, сол и с киселина. Първото не смея да опитам, само съм чел. Топлото опушване и сушенето на солена риба сякаш са най-лесни за възприемане и за неопитни.
Пуши се с дим от жарава, към който се "добавя" "поправка" - в печката се хвърлят допълнителни неща, които променят силата на опушване, вкуса и аромата. Няма строги правила и рецепти. Така, както го описвам дава възможност за контрол на силата на опушване, трябва да е съвсем ниска. При прекалено силното опушване започва да има повече вредни неща отколкото полезни.
В печка или подходящо неголямо огнище с възможност за регулиране на силата на горене се разпалва огън от широколистна твърда дървесина. Камерата за пушене е метална или дървена кутия, свързана с печката с два метра кюнци. В Полша, примерно, заравят тези два метра кюнци в пръст, това има определена цел, свързано е с кондензиране на влага от пушека и отделяне в нея на някои от газовете. Когато се добият задоволителни умения за контрол на температурата, се нарежда на куки или скари и рибата. За "метална кутия" чудесно става 200-литров варел с дупка отдолу и отгоре. Отдолу е входа, горе изход. Трябва капаче за горе.
Добро умерено пушене става някъде при 80 - 90 градуса, за 20 - 30 минути, с чист дим от жар за затопляне и добаване на орехови или лешникови черупки или лешникови клони за поддържащо гориво и за опушващ дим. Температурата трябва да проверя, не съм пушил от 7-8 години и не помня, а е важна.
Успехът в опушването не е (само) със спазване на точна рецепта и конструкция на пушилнята, а с наблюдателност, разбиране, практика и натрупване на опит. Риба и месо зреят след опушване поне 2-3 дена при температура под 5 градуса. При това зреене месото омеква допълнително. Опушена риба и месо имат голяма трайност. Зависи от температурата, наличието на бактерии във въздуха и влажността, ако се съхраняват извън хладилник и може да е месеци. За нашите цели и начин на употреба може да се приеме да е месец.
Поляци и норвежци са добри в пушенето. В Полша, казват, си строят пушилни така, както други народи си правят място за скара и почивка.

Солената сушена риба се получава от прясна или доброкачествено замразена риба. Осолява се и се окачва да съхне. За начина и силата на осоляване мерки няма. По-добре да не е много солена. Дребните риби изсъхват и узряват за ден-два, зависи от времето и мястото.

Ферментацията е нещо като да си сложиш киселото зеле. Рзултатът е покъртителен за обонянието, подозирам, че и люти на очите. В интернет има истории за шведския вариант, традиционно в бъчви, сега в едни подути от вкисването консерви. Той е най-страшния, има по-умерени, разбира се. Вкиснала гнила риба още не съм ял, не бих се заел да правя.

Готвенето с киселина е известно от готварските книги, като прясна риба в лимонов сок за 20 - 30 секунди. Има и други (неизвестни ми) киселини, може да се държи и повече време, но не става крехка и мека. Ползва се и оцет.
Съб Ное 26, 2016 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Е, точно приготвеният по този начин паламуд "отваря стогодишна язва" Smile)) Така казваше баба ми и не ни даваше да ядем много от този деликатес.


Това майтап ли е или наистина има нещо вредно в така приготвената риба?
Питам, щото лакердата на Наблюдателя живо ме заинтересува Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Ное 26, 2016 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Liubitel написа:
Е, точно приготвеният по този начин паламуд "отваря стогодишна язва" Smile)) Така казваше баба ми и не ни даваше да ядем много от този деликатес.


Това майтап ли е или наистина има нещо вредно в така приготвената риба?
Питам, щото лакердата на Наблюдателя живо ме заинтересува Very Happy

По-скоро е предание. Може да дразни ако:
Причинителят на язвата е хеликобактер пилори. Някой не разбират, че я имат(бактерията), при други води до рак на стомаха.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Ное 26, 2016 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Питам, щото лакердата на Наблюдателя живо ме заинтересува Very Happy

Заслужава си, мисля да наложа още една доза преди да е свършил по магазините, и във вторник ще звънна един телефон на Метро 0700 10 071, тогава получават риба, и ще питам дали имат паламуд. В събота и неделя е лудница, а и паламудът свършва много бързо, до четвъртък. От 4 кг нямат, но от 1 кг. и повече има само в Метро, с добра цена от 7.20 лв/кг.
Още няколко скрити мурафета, които ги установих при приготвянето:
- на третият ден вадя рибата от саламурата за да не е много солена / въобще не е солена в сравнение с купешките / , и без да я режа, хващам гръбнака й и го издърпвам бавно целия, излиза заедно с малките кости. С другата ръка притискам обратно месото там , където трудно излизат костиците, и така дърпам, с цел да запазвам филето цяло, без да се раздробява. Ако някои костици са останали, издърпвам ги рязко, които не излизат ги оставям - пазя филето да не се разкъса.
- византийците използуват една много тежка евтина мазнина от соево олио за лакердата, много по-добре става с българско слънч. олио
- в по-голям съд стават по-добре нещата.
С риск Liubitel да се разсърди, не мога да спра тия риби, те и сега амурче:

Стана стил БГ мама Laughing
Нед Ное 27, 2016 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Liubitel написа:
Е, точно приготвеният по този начин паламуд "отваря стогодишна язва" Smile)) Така казваше баба ми и не ни даваше да ядем много от този деликатес.


Това майтап ли е или наистина има нещо вредно в така приготвената риба?
Питам, щото лакердата на Наблюдателя живо ме заинтересува Very Happy


Дидо, виж за пърженето на олиото до изгаряне на филийката. За това става дума. Shocked

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Ное 29, 2016 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Добри сухари за планината - тежки, истински, но тънки - за да не извадят някой зъб. Не се натрошават и след седмица разнасяне в раницата. Може да се извадят и не се носят в картонената си опаковка - отвътре са опаковани в здрав целофан.Има ги в Метро, май и в Била съм ги мяркал . По-добрият модел спроред мен са класическите без подправки, те са и малко по-евтини.

Не са много скъпи, но по-скъпи от разпространените гръцки сухари, които разгледах, преди да взема отново тези, на които разчитам от доста години. По-обемните разпространени гръцки сухари са като дунапрен, а една опаковка, уж е голяма, а е голям обем от само въздух. Гръцките са и с палмово масло.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Юли 19, 2017 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Тия са финландски май. Преди години ядох такива, бяха обилно наситени с ким - отначало ми се сториха малко прекалени, но след първия сухар не можех да се спра.
Ще погледна в Била дали ги има.
Пет Юли 21, 2017 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djambarski



Регистриран на: 23 Авг 2017
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
А иначе каква е цената им?
Вто Сеп 12, 2017 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
djambarski написа:
А иначе каква е цената им?

Към 3,50 ги гледах в Била-та.
Вто Сеп 12, 2017 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/CrazyFoxFood/

Пробвали сме няколко порции, стават. Цената също.
Вто Сеп 12, 2017 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 37, 38, 39  Следваща
Страница 14 от 39

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov