ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 37, 38, 39  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Не бъркай тая бяла гад с тахан халвата. Вярно че и в нея някои производители слагат палмово масло и други чужди неща(хващал съм), но не всички. Трябва да се чете.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 30, 2017 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Неотдавна бях в Ивайловград, та навестих местната таханджийница.
Вдигнали са малко цените (големия буркан беше 9 лв, сега е 11.50), малко препечен ми идва на вкус, иначе не му намирам кусури.
Чет Ное 02, 2017 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А някой ползвал ли е фъстъчен тахан? Аз днес исках да купя фъстъчено масло на една петричка фирма, а се оказах с фъстъчен тахан на Тръндев. Няма лошо,но пише че се яде до 30 дена след отварянето. Това означава че ще се развали една голяма част от него - толкова често такова мешано с мед, сусамов тахан и други ядки, не ям. Чудя се дали медът не му придава дълготрайност....

_________________
Всичко е възможно.
Съб Ное 04, 2017 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Фъстъците са най-нискокачествените ядки като съдържание, даже не са ядки, а бобова култура. в Щатите се яде много фъстъчен крем , те са свикнали с него - близо е , евтино е и е много. Но този тип е пълен със сол, захар / да, на много храни се добавя пълнеж от и сол, и захар едновременно, това им придава специфичен вкус , точно една от тях е фъст. крем / и консерванти.
Все пак е много по-добре от химическите вече шоколади и бисквити, ако си е чисто фъстъчено масло.Това е лично мнение, не ангажирам никой с него. То и затова се разваля за 30 дни, предполага се че е без консерванти.
В България повечето фъстъци са китайски.
Има и бадемов, орехов и др. тахани. Но тези ядки, както и фъстъците, може да се рупат , тъй като добре се смилат. При сусама това не става - трябва да е смлян. Купуването на сусам на зърна е излишно - както семенцата влизат, така излизат, както се каза по-горе.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Ное 04, 2017 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се, че е без консерванти. Това са сушени фъстъци, които са смлени. Мешам си го с други неща, защото харесвам фъстъци. Въпросът е дали мешаното с него ще се развали след 30 дена.Храната не е чиста и е почти невъзможно всичко да ти е еко и правено по домашному с чисти продукти. Може би ако си много богат и имаш време.Някои хора които имат и двете се спасяват поединично вместо да впрегнат енергията си в тази държава да има чиста храна...Непрекъснатото вторачване кое е полезно и какви е-та има не е полезно за психиката и нанася повече поражения отколкото ако човек би хапнал това нещо с е-та. Лично мнение. Ако имах с какво да ги смеля финно, щях да си печа фъстъци и да си ги слагам в мешаното, което правя за планина. Може пък с фъстъчения тахан да е по-вкусно.

_________________
Всичко е възможно.
Нед Ное 05, 2017 8:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Храни, ама и някоя напитка си требе. То и тя кси е храна.
Хубавото кафе го усещам като голяма работа, голям гъдел. Затова преди време заложих в къщи препоръчана ми добра машина с масивна цедка. Послушах кафеджии от бранша, че най-хубавото кафе става от разфасовката "хартиен под" - pods, а не от пластмасови порции. И чисто, никакви неспресо, мляко и други пудри....Кафявата захар още повече отваря вкуса на еспресото.


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Ное 30, 2017 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
И аз държа на хубавото еспресо и го пия чисто, 100 % арабика, на зърна и късо.
Чет Ное 30, 2017 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Продават го с тонове от поне 10 години по пазарите и по малките магазини в България , специализирани за гръцки стоки и зехтин, в пластмасови бутилки от 1 литър със зелена капачка и постен хартиен етикет, с не много цветове, и метални туби по 3 и 5 литра. Слагат и специална есенция, за да мирише на зехтин, а не на олио. По гръцките туристически места в малки магазини ще ви пробутат същото.
http://www.monitor.bg/a/view/29521-%D0%A5%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%85%D0%B0-17-%D1%82-%D0%B7%D0%B5%D1%85%D1%82%D0%B8%D0%BD-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B5/

Най-добро качество зехтин по-лесно се намира в България, отколкото в Гърция. . На зехтина се гледа капачка, затваряне и етикет, които не може да ги направи гаражен производител на стъклена бутилка. Туба не бих взел - много лесно се купуват празни туби - опаковки в Гърция и се наливат с менте.
Тук е и по-евтин - изключителният по качество Митолио, 5,99 има промоция сега 1/2 литър в Кауфланд :


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Дек 04, 2017 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво нящо е който ходи на моренце в Гърция, задължително да пита хазаите си : Кога е фермерският пазар ? Всяко населено място, колкото и малко да е, има един път седмично фермерски пазар . Ако наблизо са няколко такива селища, пазарите стават доста - например в Аспровалта има пазар, след 2 дни във Врасна, след още два в Ставрос - тия селища са слети и значи имате три пазара наведнъж. Едно че е по-евтино, но най-важното е че тия пазари има уникални неща, които не могат да се купят в магазините . Който е по келепиреца, може да отиде гладен , ще го засипят с предложения да се опита това или онова....
Пазарите са само сутрин до 12 часа, после бързо раздигат. Плодове, много , всичките ароматни. Вземаш си кило или 2 , винаги ще ти сложат 2-3 шепи и от друго:


Сладки лимони, които се ядат, тоя сорт го няма в магазините щот е нетраен :



Примоции на свежи продукти :



Такива череши!!!! Откъде ги намират не знам , 5 лв. са най-скъпите. Като сини сливи едреят




И на риба тоже , и то съвсем прясна - ок. 2 кила за 5 евро е много добре:




Има огромни щандове по 20 метра със стотици видове домашни сладки, каквото и да вземеш е с невероятен вкус.



Аз наблягам на един вид соленки, и традиционните сладки с прасковен конфитюр и черен шоколад , които в България ги прави гръцкият производител Федон до Пазарджик. Но тези правени в БГ не струват, нито са хрупкави, нито черният шоколад е качествен , нито прасковеното сладко мирише на праскова.



Виж на Федон от супермаркетите Мазутис в Гърция, същото изделие е съвсем друго. Запасихме се с 6 големи кутии.

И.... юруш на маслините!!!! Продавах 3 години маслини и зехтин в БГ, та мога да оценя какво е тук. Има няколко щанда от всичка, и за сладки , и за маслини, тъй че конкуренцията е голяма. По принцин, в България достигат или маслини правени с оцет, в резултат на което ядем една обикновена кисела туршия, а всичките маслини са еднакви на вкус. Така маслините стават по-трайни, използуват се по-нискокачествени плодове, а за да имат еднакъв цвят химически се оцветяват.
Имам един щанд фаворит, който е на едно младо момче, сам си ги прави. Вика всичко имам.... а, казвам му Амфиса сорт немаш.... Откаде го знаеш бре човек , дума пича.... Като разбра че съм продавал маслините Калогирос от Волос, стана му драго. Насочих се към маслините правени само с малко сол, за които се използуват само най-качествените плодове, които издържат без да са убити от оцета. и взехме повече от най-добрият Каламон, и най-скъпата стафида не е нещо кой знае какво като цена - 6 евро е най-високата цена на щанда му. Но има няколко отварящи се вкуса , и дъх на дъбово дърво.....И Халкидикска правена с лимон , не с оцет. Та едно на друго, натрупаха се доста опаковки, а и две туби ни напълни, от Каламона и лимоновата, със саламура . На изпроводяк, още две опаковки по 1 кило ни сложи гратис , е как да не купиш от него пак...другия пат сигурно ще взема направо тенекии.
Зехтин в България имаме много добър и с добра цена, по-нагоре е засегнат и зехтина в темата.



Каламонът требе да не е един цвят, тъмночервеният който ядем обикновено в БГ е кисел, убит от оцета. Истинският на вкус Каламон требе да е шарен, тука е съвсем леко е солен:



И тия пакетираните са супер, няма как да не вземеш 4-5 пакета :



Като опитах преди 10 год. по-дребният , остър шам-фъстък, който се гледа в Гърция и Мала Азия, просто няма как повече да си купя американският груб ГМО-картоф, който ни продават у дома за шам- фъстък. 16 евро е килото, има и огромни щандове за ядки, варива, семена :



А самото моренце чудесно тоже, дет се вика в началото на юни си удължихме лятото. Тва казваше един румънец : нищо не ти требе, само едно моторче, никакви дрехи, бански, джапанки и една фанелка за вечер :



Дарчето и тя екстра, целият плаж е неин, а в нашето море съм чул че с куче на плажа не може. Играе си топче, зяпа си Атон и грее шкембака на топлия песок след залез :



Има и спец- щандове за сирена, но пипнахме едно страхотно козе в Диъкаунт маркет, та ми се караха, като на връщане към България се минава покрай магазина в Ставрос, уж отидох за кило в магазина и излязах с една тенекия, 6 евро килото.
Празник, за сетивата и вкуса. Много интересни са тези фермерски пазари.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Съб Юни 30, 2018 12:54 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юни 30, 2018 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Доматиту много лъска, да не са ги пръснали с парафин?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юни 30, 2018 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Доматиту много лъска, да не са ги пръснали с парафин?

Не знам, домати не купува, гърците това казват : като вашите домати, вашите вина немой намериш! Домати, краставици една щайга има пазарче след Св. Врач на пътя, преди границата, и тогава влизаш . Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Юни 30, 2018 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Този плаж има голям недостатък, решаващ за мен - едрият пясък. Обичам да ходя от единия до другия край на плажа, а този пясък боде.
Нед Юли 01, 2018 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Този плаж има голям недостатък, решаващ за мен - едрият пясък. Обичам да ходя от единия до другия край на плажа, а този пясък боде.

Жужа Smile ша си позвуля да та възразя, не е така, въобще не боде, а има ред предимства пред ситния песок : не се лепи, не влиза в гащите и не се нагрява толконва от слънцето. Не казвам че нашите дюни са лоши - най-хубавите са, тоест бяха, , сега не мога да ги гледам набучени с мутренски хотели, гадно ми става.
На плажо усвоихме, че не се лежи, а е добре и да си на ниски столчета и под чадъри, не сме на години да съ пържим като гущери.
Вътре във водата, пясъка е ситен. Нашето море е по-бурно и е направило големи дюни, каквито няма в Гърция. И там сега през юни беше една идея по-неспокойно морето, с малки по 1 педя вълнички, обикновено е така :

До водата песъка е савсем ситен и си се ходи, постоянно Дарчето ме води , иска през половин час да види всички други кучета наоколо, а те са по целия пляж, поне 5-6 винаги има.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Юли 01, 2018 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:

До водата песъка е савсем ситен и си се ходи, постоянно Дарчето ме води , иска през половин час да види всички други кучета наоколо, а те са по целия пляж, поне 5-6 винаги има.


На мен ми боде. Ама има и плажове със ситен пясък.
Пон Юли 02, 2018 3:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:


Дарчето и тя екстра, целият плаж е неин, а в нашето море съм чул че с куче на плажа не може. Играе си топче, зяпа си Атон и грее шкембака на топлия песок след залез :


Извинявам се за офтопика, но това охраняем плаж ли е? в България (не че го изтъквам като плюс) на не-охраняемите плажове може какво ли не, кучето въобще не е проблем(стига да не пречи на другите).
Пон Юли 02, 2018 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 37, 38, 39  Следваща
Страница 16 от 39

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov