ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
dido

Мнение Отговорете с цитат
Нито лявото, нито дясното се доближава по изглед до гръцката маслина Каламата (и полулегалната имитация Каламон).

Маслините Каламата имат издължена бадемовидна форма, по-малък размер от показаните на горната снимка и равномерно кафяво-червено оцветяване. На вкус не са кисели, месото не трябва да е меко, а да има нежна консистенция.

Качествените маслини Каламата, които описвам, се намират практически във всяко село на южните пелопонеските области Месения, Лакония, дори и Арголида.

Съб Мар 07, 2020 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel

Каламон са си Дидо, не се вижда на снимките , но са с остър връх, с много малки костилки. Оригинален Каламата както казваш расте само в Пелопонес, но до там едно че е цял ден път блъскане с кола, на връщане още 1 ден, стаха 2 дни , над 2000 км са отиване и връщане. Освен това тол-таксите за лек автомобил са над 70 евро, да не станаха и 90 вече с новото увеличение. Сега да тръгнеш на почивка към Пелопонес , два дни да блъскаш по пътищата , да изхарчиш + 250 евро за път - егати почивката. Приятел летец на хеликоптер от спасителните части на гръцката армия, който всеки ден лети по цяла Гърция , казва - най-красиво и зелено е в Северна Гърция.
Има големи масиви с подобни маслини на Каламон в хълмовете и планините на областта около Ламия - Волос, където често ходех в командировка да опитваме маслини от производители.
Сега и с тия вируси, гледаме какво е налично в магазините тук - за мен най-доброто, което съм видял, с много умерена цена - под 7 лева килото , е този шарен каламон в Лидл. В магазините Регина имат хубава тфруба така се произнася, от Тасос , изсъхнала естествено на дървото. Имат три тфруби, но само едната , най-скъпата от 14 лв е точно това което трябва да е тфрубата.Другите им маслини трябва да внимава човек - опитва и ако му хареса, тогава.
Иначе за Гърция, след Сяр прекият път пътя за Халкидики минава през Скутари. В събота сутринта попаднах на много хубав пазар там с евтина прясна риба. Един старец продаваше интересни маслини , само три вида маслини - Фурну, Каламон и Амфиса, с подозрително ниски цени - 4 евро килото. Беха страхотни, после ме беше яд че не съм взел повече. На пазарите в Халкидики вече се изхитриха и едно ти показват и опитваш, друго ти продават. Вземам само толкова , колкото виждам че вадят от същото, което съм опитал. Не да ми изваждат от некакъв гюм отзад. Като тръгнат да ми го правят тоя номер, направи си продължавам без обяснения напред.

Нед Мар 08, 2020 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht

Местожителство: Пловдив

Вижте кои марки сирене плуват в над 70% вода (ТАБЛИЦА)

Пет Авг 21, 2020 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 27, 28, 29
Страница 29 от 29

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.