ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
в.Ботев - Калофер: най-пряк път?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
в.Ботев - Калофер: най-пряк път?
Автор Съобщение
shark



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение в.Ботев - Калофер: най-пряк път? Отговорете с цитат
Здравейте, планинари.

Събрахме се една група за х.Рай следващия уикенд. Иска ни се за два дни с пътуването София - Калофер и обратно, плюс Рай та да се качим и до Ботев. Досега сме го качвали само през х.Рай обаче и се чудим дали няма и по-пряк и бърз път. По-точно вариантът, който си представям, е:

- Събота: пътуваме и качваме Рай
- Неделя: качваме Ботев, слизаме до Калофер и пътуваме обратно.

Бихте ли дали мнение дали това е постижимо, като имате предвид че групата (6-7 души) не сме кой знае какви планинари, тоест най-малкото нямаме тренинг и ще трябва може би доста да се почива. Също така по-пряко ли е ако на връщане от Ботев слезем директно към Калофер без да минаваме през Рай? Порових се по разни сайтове и на едно място намерих че пътя е около 7 часа. Предполагам обаче идеше реч за качване, тоест за слизането ще можем ли да го вземем за 5-6? Та този път предполагам е през заслона Маринка, Параджика и Юрушка Грамада и това ли е пътят, който бихте ни препоръчали за Ботев - Калофер?

Благодаря предварително за отговорите!
-Косьо
Съб Май 23, 2009 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
technobeast



Регистриран на: 09 Окт 2008
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
От гледна точка на това, че няма да ви тежат раниците, може би е по-добре да тръгнете сутринта (без раници), да качите Ботев, да се върнете в хижата и да тръгнете надолу. Този вариант (според мен) е малко по-дълъг като време, но ако имате хора с големи и тежки раници, ще ви се зарадват. Пътя през заслон Маринка и Параджика е по-кратък, да. А и по-различен, все пак, не е същото връщане. И с почивки и с всичко пак би трябвало да стигнете Калофер. Освен ако не потеглите към върха късно. При едно ранно потегляне - 7-8 не би трябвало да е проблем, който и от двата пътя да изберете. Ако сте с влак - Софийския потегля чак 18:30 някъде от гарата, значи време бол.

_________________
http://technobeast.net
Пон Май 25, 2009 7:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Номер
shark



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за включването!

Всъщност сме с коли и единствено има значение да не замръкнем докато слезем до Паниците.

Това за раниците наистина има значение а не се бях замислял. Аз лично обаче съм фен на разнообразните маршрути. Има ли маркировка за Параджика, тоест ще се оправим ли лесно?
Пон Май 25, 2009 8:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
technobeast



Регистриран на: 09 Окт 2008
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Няма проблеми, не вярвам да замръкнете. 2 часа и половина са до върха, 4 часа надолу към Паниците. Това са ориентировъчни времена, може да ги удължите колкото си искате с почивки Smile Тръгнете си раничко от хижата нагоре, пиите по едно чайче горе, после по коловете към заслона... няма как да го объркате, надявам се Smile. От заслона на юг и се спускате към Паниците.

_________________
http://technobeast.net
Пон Май 25, 2009 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тръгнете рано и слезте през з.Маринка и долен Параджик. Ще успеете, макар че слизането е доста. Вземете мерки против изгаряне на връщане!!! И долу да не забравите да охладите "спирчаките" в Тунджа! Wink Хубаво време ви пожелавам!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 25, 2009 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Хубаво време ви пожелавам!

Присъединявам се и аз - макар "Хубаво време" в Стара планина да е доста разтегливо...
Пожелавам ви вятър до 10 м. в сек., а не като в събота вечерта и сутринта в неделя - 50 м. в сек. на върха и по билото. На заслон Ботев спахме в съботата.
По принцип слизането от този връх си е сериозно - не бързайте! Почивайте, че колената не са на масло 10W/40 Laughing Laughing Laughing
Ние слязохме към Калоферски манастир през един рид - Чафатарица ли беше - някакво такова усукано име с "Ч"
От манастира има трамбоване по черен път със зачатъци на асфалт до Калофер.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Май 25, 2009 10:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
technobeast



Регистриран на: 09 Окт 2008
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
mislesht написа:
Хубаво време ви пожелавам!

Присъединявам се и аз - макар "Хубаво време" в Стара планина да е доста разтегливо...
Пожелавам ви вятър до 10 м. в сек., а не като в събота вечерта и сутринта в неделя - 50 м. в сек. на върха и по билото. На заслон Ботев спахме в съботата.
По принцип слизането от този връх си е сериозно - не бързайте! Почивайте, че колената не са на масло 10W/40 Laughing Laughing Laughing
Ние слязохме към Калоферски манастир през един рид - Чафатарица ли беше - някакво такова усукано име с "Ч"
От манастира има трамбоване по черен път със зачатъци на асфалт до Калофер.


А минахте ли през хижата? Трябва да съм те видял сред хората там?

_________________
http://technobeast.net
Пон Май 25, 2009 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
technobeast написа:
А минахте ли през хижата? Трябва да съм те видял сред хората там?

Да уточня - колите оставихме на Калоферски манастир.
На качване в събота минахме през х. Рай - по чорба и Болярка Croc , и по Тарзановата пътека отпрашииме към Ботев. На връщане не сме минавали през хижи. Към обяд бяхме на Рай - ама точно по кое време - не помня, но като кача снимките от ветрената експедиция Shocked Laughing ще видя в инфото на снимката.
Ще има нарочна тема за ветрената епопея.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Май 25, 2009 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
technobeast



Регистриран на: 09 Окт 2008
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
technobeast написа:
А минахте ли през хижата? Трябва да съм те видял сред хората там?

Да уточня - колите оставихме на Калоферски манастир.
На качване в събота минахме през х. Рай - по чорба и Болярка Croc , и по Тарзановата пътека отпрашииме към Ботев. На връщане не сме минавали през хижи. Към обяд бяхме на Рай - ама точно по кое време - не помня, но като кача снимките от ветрената експедиция Shocked Laughing ще видя в инфото на снимката.
Ще има нарочна тема за ветрената епопея.


Имаше много хора точно по обяд на чорби и Болярка Wink Включително и аз, само дето чорбата ми беше консерва боб Very Happy Но както каза, да видим снимките Smile Да не разводняваме темата на човека.

_________________
http://technobeast.net
Пон Май 25, 2009 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Часовете Отговорете с цитат
На Рай пристигнахме около 12ч., потеглихме 13:30.
Рида е Чуфадарица. На мен ми трябваше половин година, докато запомня името. Rolling Eyes
Пон Май 25, 2009 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shark



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 23
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
technobeast написа:
Но както каза, да видим снимките Smile Да не разводняваме темата на човека.


Няма никакъв проблем за темата, радвам се че се заформи хубава дискусия. И аз ще се радвам да видя снимките, че не знам как ще изчакам до събота преди да го видя на живо. Rolling Eyes

BTW, миналата година случихме на много яко време там, определено имахме късмет. Иначе имах чувството, че ако излезе силен вятър ще ни отнесе директно долу и тогава никакви грижи дали ще ни стигне времето. Wink

Успешна седмица на всички!
Пон Май 25, 2009 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Чуфадарица е част от масива Равнец. Значи от вр.Ботев сте заобиколили южен Джендем за да слезнете в манастира.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 25, 2009 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Чуфадарица е част от масива Равнец. Значи от вр.Ботев сте заобиколили южен Джендем за да слезнете в манастира.


Пон Май 25, 2009 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
technobeast



Регистриран на: 09 Окт 2008
Мнения: 22
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ей, знам ви, бе Smile Видях ви там. Ние бяхме на задната маса зад вас. Дори единия пич от вашите го разпитвах дали не го познавам от някъде.

_________________
http://technobeast.net
Вто Май 26, 2009 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov