ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на каска
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на каска
Автор Съобщение
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Избор на каска Отговорете с цитат
Спрял съм се на тази каска , но не съм голям разбирач Oops Ако можете, кажете моля ви дали е добро решение (за сега ще се ползва за спелеология).
Благодаря предварително Smile

http://www.yakobg.com/%D0%90%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/%D0%90%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D0%B8/%D0%9A%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0-ELIOS-497/Detailed-product-flyer.html

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Вто Юни 02, 2009 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b_borisov



Регистриран на: 08 Ное 2007
Мнения: 28
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, аз имам такава и я ползвам за спелеология. Бих ти препоръчал да си вземеш обаче Rock star/C.A.M.P. Има по-малко дупки, по нея и като тече вода по теб по-малко ти влиза под каската, също така в камповската каска можеш да си сложиш фолиото, за да бъде винаги в теб.
Аз когато си взимах моята малко избързах и сега чак оценявам реално недостатъците й.

_________________
Ако искаш да разбереш, какъв е човекът до теб, заведи го в планината и там ще откриеш дали той е твой истински приятел... Висотски
Вто Юни 02, 2009 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
chef4e



Регистриран на: 10 Ное 2008
Мнения: 27

Мнение Отговорете с цитат
Каската е доста добра, но е предимно за катерене. Ориентирай се към нещо друго.
Сря Юни 03, 2009 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
b_borisov написа:
Здравей, аз имам такава и я ползвам за спелеология. Бих ти препоръчал да си вземеш обаче Rock star/C.A.M.P. Има по-малко дупки, по нея и като тече вода по теб по-малко ти влиза под каската, също така в камповската каска можеш да си сложиш фолиото, за да бъде винаги в теб.
Аз когато си взимах моята малко избързах и сега чак оценявам реално недостатъците й.


Ок.Съгласих се Smile само още нещо,тази не е ли по-добра?Препоръчаха ми я в магазина.И пак споменавам че за сега ще се ползва за спелеология.Е, таза става ли?:
http://www.verticalworld.net/shop/product.php?id=170

И още едно-две въпросчета Oops малко ме е срам ама.. както казах сега започвам да се занимавам с подобни неща и ...ок ще карам направо, за какво служи фолиото за което спомена?Другия въпрос е: купих си челник http://www.stenata.com/?itemID=1781&groupID=&categoryID=112&brandID=&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=&search_word=
та, как се слага на каската?Направо с ластика ли?Няма ли да се изхлузва постоянно нагоре?И бива ли го този челник или съм се минал?
Предварително благодаря!

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Сря Юни 03, 2009 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b_borisov



Регистриран на: 08 Ное 2007
Мнения: 28
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами тази каска не съм я виждал и не мога да преценя, но гледай да си вземеш каска, която да има "паяжина", а не стериопор в горната част. А относно челника някои каски има едни кукички, клипсове мисля, че се казваха, та ластика се закачва на тях и не се изхлузва. Други осветления се монтират директно на каската и не се свалят от там.
Фолиото служи да се завиеш с него при аварийна ситуация, то отразява голяма част от топлината, която излъчва тялото ти като идеята е да можеш да издържиш повече време без да измръзнеш.

Щом си решил да се занимаваш със спелеология най-добре е да се свържеш с някой клуб, който е най-близо до вас и да се запишеш на курс. Адресите на клубовете можеш да видиш на сайта на федерацията по спелеология.

_________________
Ако искаш да разбереш, какъв е човекът до теб, заведи го в планината и там ще откриеш дали той е твой истински приятел... Висотски
Чет Юни 04, 2009 8:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
bushy_7



Регистриран на: 24 Яну 2009
Мнения: 52

Мнение Отговорете с цитат
b_borisov написа:
Ами тази каска не съм я виждал и не мога да преценя, но гледай да си вземеш каска, която да има "паяжина", а не стериопор в горната част. А относно челника някои каски има едни кукички, клипсове мисля, че се казваха, та ластика се закачва на тях и не се изхлузва. Други осветления се монтират директно на каската и не се свалят от там.
Фолиото служи да се завиеш с него при аварийна ситуация, то отразява голяма част от топлината, която излъчва тялото ти като идеята е да можеш да издържиш повече време без да измръзнеш.

Щом си решил да се занимаваш със спелеология най-добре е да се свържеш с някой клуб, който е най-близо до вас и да се запишеш на курс. Адресите на клубовете можеш да видиш на сайта на федерацията по спелеология.


Благодаря за инфото Smile а относно курсовете , от много отдавна искам да се запиша на такъв, но не разполагам с много време и средства(студент съм) . Мисля обаче да запиша като спорт в университета(РУ"Ангел Кънчев")спелеология.Не знам обаче до колко ще ми дадът потготовка.Все пак не е курс а само спортна дейност.Но както и да е.Това така или иначе се отнася за догодина , а аз ще ходя в Родопите това лято.Много бих бил благодарен ако набързо ми кажеш някои основни напътствия и съвети за това как да се справя при евентуална авариина ситуация, някакви основни правила за това как да практикувам без особена подготовка, и най-много ме вълнуват лабиринтните пещери и това как да се ориентирам под земята т.е. как да запомня правилния път за връщане без да се загубя(освен карта на самата пещера, компас върши ли работа?).
Благодаря предварително!

_________________
Там далече в планината,
в царството на вечния сняг,
еделвайс цъфти усамотен
сред дивия планински мир.
Пътник нивга не минава
край теб, любим и нежен цвят.
Еделвайс, защо цъфтиш, кажи,
на никому ненужен ти?
Еделвайс, любимо цвете ти,
за теб сърцето ми тупти.
Чет Юни 04, 2009 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
b_borisov



Регистриран на: 08 Ное 2007
Мнения: 28
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами какво да ти кажа, може да звучи банално, но по-добре не влизай в лабиринтни пещери без човек, който познава самата дупка. Компасът по принцип си работи и под земята, но не знам колко ще успееш да се ориентираш дори и да имаш карта. По принцип се оставят разни маркери на влизане(без драскане на стрелки по стените и т.н.), на ключовите места и на излизане ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си събираш каквото си оставил.
Аз мисля и преди бях писал- преди да влезеш оставяш контролно време на свой познат и ако до определеният час не се обадиш, че си излязъл той звъни на АСО, влизаш с минимум две осветления, основно и резервно, и с батери за двойно повече време от планувания ти престой под земята, също така не влизаш сам, хубаво е да сте минимум трима, с цел ако някой пострада един да остане при него, а третият да излезе за помощ.
Има вероятно много неща, които пропускам, но ако си решил да влизаш по-добре се свържи с някой клуб и си намери водач, не вярвам да ти откажат, дори и пари няма да ти искат, но поне влизането ти ще е максимално безопастно

_________________
Ако искаш да разбереш, какъв е човекът до теб, заведи го в планината и там ще откриеш дали той е твой истински приятел... Висотски
Чет Юни 04, 2009 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, пред чуденка съм каква каска да си взема.
Искам да е лека, но и здрава разбира се.
Ще се ползва за катерене, но рядко.
Това са каските на които съм се спрял:

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-petzl-sirocco-2/

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-petzl-meteor/

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-grivel-stealth/

Петцл Сироко е най-лека, но ми се струва слабичка с тази стиропорена визия.
Гривела пък не видях да пише, че е сертифицирана както са Петцелите.
Пон Май 13, 2019 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
regnauld



Регистриран на: 19 Окт 2017
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Имах Метеор-а, но вятъра е духна на слизане от трионите (балъшко изпълнение от моя страна). И това беше повод да си взема Сироко 2, точно защото е възможно най-леката , която можеш да намериш на пазара.
Ако нямаш някакви претенции и мания за всеки един грам си вземи Метеора като най-евтина от изброените.
А иначе доста приятели катерят или със Сироко или със Сироко 2. Далеч не е "слабичка" Smile, не се подвеждай по това, че отсрани е стиропор. За разлика от предния модел двойката има пластмаса точно най-отгоре. Но трябва да внимаваш с нея точно заради пяната (къде е слагаш, как я транспортираш и т.н.).
Пон Май 13, 2019 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Здравейте, пред чуденка съм каква каска да си взема.
Искам да е лека, но и здрава разбира се.
Ще се ползва за катерене, но рядко.
Това са каските на които съм се спрял:

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-petzl-sirocco-2/

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-petzl-meteor/

https://outsider-bg.com/produkt/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b0-grivel-stealth/

Петцл Сироко е най-лека, но ми се струва слабичка с тази стиропорена визия.
Гривела пък не видях да пише, че е сертифицирана както са Петцелите.


Алпинист със сигурност ще ти каже друго, аз бих ти дал мнението си на турист за каска, както и предполагам ще я ползуваш.Без много да разбирам, попаднах на каска, от която съм доволен. Доколкото подразбирам, ще я ползуваш като мен - не за чист алпинизъм , а за преминаване през, около и под опасни места с падащи камъни.
Тези, на които си се спрял имат много отвори, нямат изразена "коруба - каска" , и отделно ще ти създават постоянно проблемил Те са си за катерачи. Гривела е по-добър от Пецълите, ми се струва.

Имам една от най-любителските, но си има предимства. Не сме алпинисти, както стана на въпрос. Пецл Елиос отделна коруба - каска, под нея стиропор, и накрая има едни меки зони на челото, горе и отстрани, които са закачени с велкро, те се свалят и перат.

1. Цялата коруба е от пластмаса. Тези които са с много отвори, гъзарските , рискуваш да ги счупиш при носенето в раницата. Повечето каски разбрах, се чупят при транспортирането им до и от планината, а не при самата употреба / то при употреба счупи ли се , значи и главата под нея може да е пострадала / . Тези много гъзарските които са само от пяна ли е, стирропор ли е, не знам, измислили са му накакво гръмко име но сроред мен си е вид стиропор / като Блек даймънд например / за туризъм не са удачни. Отгоре са само покрити като боя , нямат коруба. Такава трябва постоянно да си я носиш на главата си . Моята я напъхвам с все сила , здраво, за да влезе в един външен джоб на раницата , нищо й няма вече 2 години. Падала е доста, заедно с раницата, гъзарските имам чувството щяха да са се строшили вече. Ей я при транспорт:


2. Достатъчно е лека и с отвори, които се затварят. Тези с многото отвори, имай предвид даже и лятото сутрин или привечер главата мръзне . Те са и много отворени отзад на врата , и отпред на челото . Стремилили са се да намаляват тегло... ама там където не трябва.
3. За тоя случай, носи си при избора и шапка. Под каската задължително трябва да има место за шапка..

4. Каските са с номера / като обувките / ! Мери се.

За туризъм, по добре каската да е бяла. Че като напече става ад по скалите ... даже ми е хлад. И забрадило отзад да се пригоди , че вратлето остава открито !. Без забрадило в Пирин или Рила си изгорял одма. Първият път се измъчих, хем тоя модел е доста надолу по врата. После си направих забрадило и се получи екстра.

Моята я взех от Стената, имаха всякакви номера, но в магазина им в Младост . Модела :



Забрадилото така горе на снимката може да ти изгрежда голямо. Не е , защото трябва стабилно да се пъхне в якето, до раменете . Иначе като има комбинация вятър - слънце -, на някой ръб ще ти се вее по очите ти само и никаква работа няма да върши. В това забрадило от плътен памук, ако искам да ми е топло, плътно го вкарвам в якето, ако искам вятъра леко да ми минава край врата - отпускам го, като само леко го издърпвам 3 см от полара или якето навън. Пак края му е под якето, но е по-лабаво и вятъра минава по врата и темето и те проветрява, а врата е запазен от слънцето.
Ей го как е захванато, с 2 ластичета. На самата каска Елиос има едни пластмаси, които идеално го държат. Фабрично Елиос има 2 дупки на каската, като че ли са правени за забрадило. А кажи на Гривела как ще закачиш забрадило ?

Тоя модел на ПЕЦЛ е идиален за забрадило , и за челник е екстра влиза в тия държачи отстрани : Елиос . Това е новият модел, има го и със сиви щори, не само с черни или цветни. Пусни й щорите преди да я купиш, да ги видиш какъв цвет са . Тук са сиви :



Внимание ! В АЛПИ е старият модел, който лъщи, има някакви капси - не е добре, моята не лъщи да те дразни или да те виждат от 5 километра как светиш на слънцето. Това е стар модел в Алпи, че и по-скъп :



Не винаги скъпото е по-добро от по-евтиното , в случая . Много е удобна, забравям я че ми е на главата. В някои случаи даже я предпочитам пред каскет. Сутрин, като е хем слънчево, хем студено, си слагам и забрадилото, и шапка под каската, за да не мръзне чутурата. По някой път забравям да ги сваля, толко удобно е . На Пирин извън пътеките, в мрамора я нося по 5 дни постоянно без сваляне.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Пон Май 13, 2019 5:06 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пон Май 13, 2019 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
.../ то при употреба счупи ли се , значи и главата под нея може да е пострадала / ...

Попрочети тук там и пак пиши глупости...
Нас едно време по заводите ни учеха, че работното облекло е проектирано и изпълнено нарочно "калпаво", сиреч къса се лесно, за да може като го захапе машината и ти се дръпнеш, да се скъса и само то да влезе между валовете, а не ведно с целия крак, ръка или тяло/труп... А каските първоначално са измислени точно против трудови злополуки.
Един приятел преди години, с чисто нова каска Салева, при катерене по Стъпалата пострада от каменопад. Паве колкото главата му, му падна връз главата. Имаше леко замайване, но нараняване не, а каската... на две строшена. Пукната изцяло по проектните за това пукане линии...
Мисля, че идеята каските да се пукат е свързана с това да се отведе напрежението към друга неопасна за главата посока, но самото пукане следва и да "обере" една част от енергията на удара. Доколкото съм чел/чувал, купетата на колите нарочно се изтъняват на определени места, така че при например челен удар, двигателят прехлъзва диагонално нагоре, над тавана, а не се врязва в салона... Та може би този подход с чупенето е умишлен и се използва в много отрасли.
Пон Май 13, 2019 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Владе, при колите посоката е обратна НАДОЛУ пада двигателя щото нагоре става мазало- влиза през стъклото при тебе. Проектирани са при челен удал веднага да се късат шините/ болтовете, разните тампони и т.н./ или там каквото държи двигателя и той пропада надолу под купето това разбира се е при доста силен челен удар де.
Пон Май 13, 2019 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
аngel написа:
.../ то при употреба счупи ли се , значи и главата под нея може да е пострадала / ...

Попрочети тук там и пак пиши глупости...
Един приятел преди години, с чисто нова каска Салева, при катерене по Стъпалата пострада от каменопад. Паве колкото главата му, му падна връз главата. Имаше леко замайване, но нараняване не, а каската... на две строшена.

Владов Smile , излиза че и ти си написал глупост тъй като си написал същото...да, строшила се каската и главата му пострадала . Прочети цитата който си приложил от моя пост, нещо друго ли съм написал ? Laughing Това е целта е ясно- каската да се строши, не значи че човека е заминал, пострадал е

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Май 13, 2019 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Ексите, да, неточно се изразих за това кое е отдолу и кое отгоре, ама смисъля беше ясен - да има прехлъзване на нещо под/над нещо...
Ангеле, не съм написал глупост, но ти май продължаваш да дълбаеш... Да каската се строши и главата ЛЕКО пострада, както казах - на ниво замайване. Сега си представи ако едно такова паве те набримчи върху военна метална каска /тия нали са много здрави, нямат чупене.../. Какво ли ще се получи? Не знам защо, но се сещам за един епизод на "Ну, погоди", дето при сходна ситуация цялата глава, ведно с шлема отиде някъде къде ребрата на рицаря...
Пон Май 13, 2019 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Коол е това с военните каски .... Не дълбая, Владов Smile имам горе -долу останали смътни алпийски понятия , вече остаряли, от 1990 г. насам не съм забивал клин или пускал рапел, а 80-те години доста се отърках о стените на Алпите, с идея и за първото частно ходене в Хималаите, в Пакистан - с влак, тогава имаше безплатни билети за БДЖ, включително и за служители на ДФС Локомотив. Тогава ходи един приятел локомотивец на Еверест в голямата експедиция, Наско, но се беха пропушили на опиум голяма част от участниците и някои не са отлепили от селата в подножието. Ние бяхме трезвеници, и щяхме да ходим на собствени разноски в Пакистан, преди още 1989 г. Но с войната в Афганистан идеята се оказа неосъществима.

Тогава каските май бяха само Салева.

Та като избирах сега за Пирин каска - тази Елиос най-добре отговори на изискванията :
- по-здрава ми се стори от отворените и по-скъпи Даймънд и Гривел, които са си чисто алпийски и за хора, които не ги е страх от синузит и измръзване на глава. Много отвори имат за олекотяване.
- Елиос доста покрива и откъм чело, и врат, новите модели за като паници отгоре . Да кажем Елиос е съветска каска, не чак немска , а новите модели са като английска военна каска / паница /на главата.
Неслучайно водачите дават на клиентите си под наем като оборудване Елиос - евтини и здрави. И за реки стават.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Пон Май 13, 2019 5:15 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Май 13, 2019 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov