ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Религиозен туризъм

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Предишната тема
Следващата тема
Религиозен туризъм
Автор Съобщение
peca

Местожителство: Пловдив

Мнение Религиозен туризъм Отговорете с цитат
Пускам тази тема, за да може да се систематизират мнения информация и идеи за такъв тип туризъм.
Този туризъм е много развит на всякъде по света но за него се говори сравнително малко у нас.
Ето и едно предложение, днес на Разпети Петък посетихме Араповския манастир Света Неделя до Асеновград.
Манастира е много добре поддържан в близост до язовир 40-те извора, и само на 8км. от Асеновград, на място се предлагат домашен ябълков оцет, мляко, сирене и тн. приготвени от монасите.
За манастира е интересно да се знае, че е единственият построен по Турско робство,в него Ангел войвода е построил и интересна къща кула.
Ангел войвода е защитника на населението по тези места от Турските набези.
Пътят до там е чудесен, а манастира по нищо не отстъпва на по известните в района Бачковски манастир, и манастира Света Петка над Мулдава.
https://photos.app.goo.gl/FQYtAxTxWP3hzYdq8

Пет Апр 26, 2019 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel

Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз не си падам много по манастирите, но един ме впечатли - Разбойшкия манастир. Намира се на около 10-15 км. от Годеч. До село Разбоище пътят беше приличен (ходили сме 2010 г.). След селото, колата се оставя и по пътека се слиза до река Нишава, минава се по моста на жп линията и по дървен мост и след кратко изкачване се достига скалната църква.

Всички снимки.
П.П. Гугъл намира много информация за манастира.
Съб Апр 27, 2019 8:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin

Местожителство: Хасково

"...днес, на Разпети Петък посетихме Араповския манастир "Света Неделя" до Асеновград.
Манастирът е много добре поддържан, в близост до язовир 40-те извора, и само на 8 км. от Асеновград, на място се предлагат домашен ябълков оцет, мляко, сирене и т.н. приготвени от монасите.
За манастира е интересно да се знае, че е единственият построен по Турско робство"
========
Късно съм забелязал темата.....

Позволете ми да не се съглася с твърдението, че е единствен.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80
Троянският е трети по значимост, и е построен през този период.

Рилският е по-стар, но ето какво пише за него: "През хилядолетното си съществуване манастирът е сменял два пъти мястото си, бил е разрушаван и обновяван няколко пъти. През ХІV в. е обновен от българския владетел Хрельо Драговол, като от този период е запазена кула с параклис „Преображение Господне“ и археологически останки от средновековната твърдина.
Днешните сгради на манастира датират от началото на ХІХ в., когато след стихиен пожар са били построени отново."

Същото важи и за Бачковския манастир, както и за много други. Строило се е, значи....
Тъй като все пак става дума за туризъм, препоръчвам пътеката от Бачковския манастир нагоре да резервата. Наклонът е лек и приятен, параклиси те разсейват по пътя, последният е вкопан в едни скали на другия бряг на реката. Минава се край водопад.... абе, хубаво е.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/nad-bachkovo.5155656
Ей сега ги метнах за илюстрация
Сря Юли 10, 2019 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev

Съгласен съм, че не е единствен, построен по османско време. Дори, далеч не е единствен.
По споменатите два (от общо три) ставропигиални манастири може все пак да се дискутират годините на основаване - конкретно, Бачковския се упоменава като обител, основана от Григорий Бакуриани през 1083г., докато Рилският манастир възниква още приживе на св. Йоан Рилски, а по-късно т.н. Хрельова кула е датирана точно - 1335г., респективно каменната църква до нея е от 1343г. Не ми се влиза в писания по строително-възстановителни дейности, но да, съгласен съм с мнението, че и те могат да бъдат приемани като дати/периоди на "възникване" с определени основания и допускания.
На този фон, третият манастир - Троянския, е недатиран, но относим към 1600г. (макар и индиректно, а и има дискусии за евентуално -50 години, сиреч, докъм 1550г.).
За епархиалните манастири пък да не говорим.
Та, много са.
С това не изразявам позиция относно османото време (турски иго, робство, присъствие и т.н.)
Сря Юли 10, 2019 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала

Мнение о ,свешенна простота .. Отговорете с цитат
https://www.monitor.bg/web/files/articles/169160/gallery/65619380_10216026871079028_446499500102516736_o.jpg

Сря Юли 10, 2019 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca

сред полето ето инфо:
http://www.plovdivskamitropolia.bg/manastiri/93-arapovski-manastir-sv-nedelya.html

Чет Юли 11, 2019 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin

"Той е единственият български манастир, строен по време на османското робство сред полето."
Цитатът ти е грешен, оттам идва разминаването.
Дори при уточнението не си го обособил като цитат. Exclamation
Отделен въпрос е примерно дали Поморийският манастир не е в полето. Ами не е в морето, макар че е близо. Wink
Нед Юли 14, 2019 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca

незнам какъв е въпроса, дадох си източника за сверка, а дали как и кога, незнам

Пон Юли 15, 2019 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin

Уф, целта е не да се караме.
Почти всички манастири са планински.
Ти си цитирал или написал: "За манастира е интересно да се знае, че е единственият построен по Турско робство".
После добавяш "сред полето" като част от огромен цитат, вече обозначен по друг начин.
Все едно да кажа, че към най старият, но в колата, пък може да стане ясно, че важи само за мъжете.
В началото изглежда изключително, после не толкова, защото е изключение на изключението...
Ако беше дал линка по-рано, вероятно никой нямаше да спори.
Аз съм с прилични, но не професионални знания и не знам за някои екзотични манастири кога са зидани.
Айде, тази седмица ще се опитам да ида до "Нимфите". Wink
Пон Юли 15, 2019 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin

Почти на АМ "Марица" се намира Чирпанският манастир.
Вчера минах оттам, но снимането в манастира е забранено, затова ви препращам към автор, който е получил разрешение или не се е съобразил със забраните:

https://drumivdumi.com/%D1%87%D0%B8%D1%80%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B9/

Аз, като човек, спазващ правилниците, показвам само елементи от екстериора.

http://tortomanin.snimka.bg/culture/chirpanski-manastir.5156060

Последната промяна е направена от tortomanin на Чет Юли 18, 2019 11:02 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юли 18, 2019 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EDR

И аз вчера минах там към 17:00. Жалко, че не сме се засекли. Щеше да ми е много приятно да си побъбрим и да се запознаем и на живо, както и да се насладя на С80-та.
Манастирът е много хубав и приятен, а местоположението му го прави изключително удобен и лесен за посещение(само на 1-2 минути от отбивката от АМ Марица).
Чет Юли 18, 2019 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.