ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дискусия за оптималното тегло на раницата.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Дискусия за оптималното тегло на раницата.
Автор Съобщение
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Отговорете с цитат
Hobo написа:

За килограмите знам, че максималния допустим багаж за носене при продължителни походи е 1/5 от теглото при мъжете и 1/6 при жените. Под тегло се има в предвид не колко тежи човек, а идеалното, което би трябвало да бъде за височината си. Грубо казано ако мъж е висок 180см би трябвало да тежи 80 килограма, максимален допустим товар 16кг, а ако е жена 13кг. Тези килограми са багажа заедно с раницата. От тази тежест нагоре едно, че е некомфортно и изморително, но и нездравословно.


Не знам как и от къде я имаш тая информация за 'идеалното' тегло?! По принцип винаги има долна и горна граница, но средно- статистически се определя така- сантиметрите минус сто минус 10% от резултата, т.е.- при височина от 180см- 72кг. Давай пак сметките Cool.
Плюс това мисля, че е добре да се хвърли един поглед към Хималаите, в частност Непал- на тия машини ако им се каже за няква формула и граница на теглото на багажа, биха те изгледали като паднал от Марс. Няма такива терминатори.


Последната промяна е направена от lauta rulez на Чет Яну 19, 2012 4:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Яну 19, 2012 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
lauta rulez написа:

Не знам как и от къде я имаш тая информация за 'идеалното' тегло?! По принцип винаги има долна и горна граница, но средно- статистически се определя така- сантиметрите минус сто минус 10% от резултата, т.е.- при височина от 180см- 72кг. Давай пак сметките Cool


Идеалното тегло е различно за различните възрасти.
Чет Яну 19, 2012 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lauta rulez



Регистриран на: 21 Юни 2011
Мнения: 34
Местожителство: Джендем тепе

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:


Идеалното тегло е различно за различните възрасти.


Пък и полове! Аз дадох пример за мъжки пол, с годините(55+) идеалното тегло спада в действителност.
Чет Яну 19, 2012 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
lauta rulez написа:

Пък и полове! Аз дадох пример за мъжки пол, с годините(55+) идеалното тегло спада в действителност.

lauta rulez, по-горе написах грубо казано, но височината минус сто е равно на идеалното тегло е достатъчно точно в случая. Колкото и по-точно да пресметнеш идеалното тегло грешката в килограмите багаж е около килограм. Един килограм от теглото си по време на продължителен или тежък поход човек губи и възстановява в рамките на денонощие само от водния баланс.

Ти ако искаш смятай с компютър и тегли с електронна везна, твоя си работа. По-важно е да се запомни тази проста формулка и по възможност да се спазва. Защото след години изведнъж се оказва, че единият крак е станал по-къс от другия, а ставите трябва да се подменят с изкуствени. Тогава единственото, което може да си спомни човек е, че е имало кой да му каже, но не е имало кой да чуе!

Със здраве!

_________________
www.bushcraftbg.com
Чет Яну 19, 2012 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
lauta rulez написа:
Hobo написа:

За килограмите знам, че максималния допустим багаж за носене при продължителни походи е 1/5 от теглото при мъжете и 1/6 при жените. Под тегло се има в предвид не колко тежи човек, а идеалното, което би трябвало да бъде за височината си. Грубо казано ако мъж е висок 180см би трябвало да тежи 80 килограма, максимален допустим товар 16кг, а ако е жена 13кг. Тези килограми са багажа заедно с раницата. От тази тежест нагоре едно, че е некомфортно и изморително, но и нездравословно.


Не знам как и от къде я имаш тая информация за 'идеалното' тегло?! По принцип винаги има долна и горна граница, но средно- статистически се определя така- сантиметрите минус сто минус 10% от резултата, т.е.- при височина от 180см- 72кг. Давай пак сметките Cool.
Плюс това мисля, че е добре да се хвърли един поглед към Хималаите, в частност Непал- на тия машини ако им се каже за няква формула и граница на теглото на багажа, биха те изгледали като паднал от Марс. Няма такива терминатори.

Мисля, че пишем за мъжете в България. Ония в хималаите, да носят ако искат колкото им е теглото умножено по 2. По твоята логика, колко са мъжете с нормално тегло в БГ.
Това, което аз знам е, че идеалното човешко тегло е: см. минус 100, плюс/минус 5%, (дори някъде 10%)
Hobo, за мен поне нямат значение тези 5 или 10 процента, ще се придържам към твоето мнение.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Яну 19, 2012 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Без да робувам на разни формули за изчислението на теглото на раницата съм съгласен с Hobo, че е редно да се стремим към дадените от него килограми.За жалост, това някой път е невъзможно.А това, което съм видял в Хималаите, наистина е трудно да се коментира.Там формулите за изчисления... явно ползват други константи:




Чет Яну 19, 2012 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobber



Регистриран на: 04 Дек 2009
Мнения: 244

Мнение Отговорете с цитат
Там формулата тежеста на килограмите е право пропорционална с броя на банкнотите Smile
Пет Яну 20, 2012 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
dobber написа:
Там формулата тежеста на килограмите е право пропорционална с броя на банкнотите Smile

Да, при мен дори да бяха пропорционални на банкнотите, не бих могъл да направя повече от три крачки, при тия тежести

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Яну 20, 2012 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
Всичко зависи от настроението Laughing ...Спомняте ли си ТОВА ? Smile

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Пет Яну 20, 2012 1:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3415
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Няма оптимално тегло! Това е абсолютно субективно. Всеки носи колкото реши.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 23, 2012 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Оптималното тегло намалява пропорционално на възрастта Laughing
Пон Яну 23, 2012 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3415
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм, при мен е факт! Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 23, 2012 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Съгласен съм, при мен е факт! Cool


С всеки е така. Croc
Пон Яну 23, 2012 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov